هنر و تجربه: فستیوال فیلم کوتاه تروپ‌فست استرالیا، بزرگ‌ترین جشنواره فیلم کوتاه دنیا، پس از اعلام تعطیلی دوباره از سر گرفته می‌شود.

قرار بود تا دوره بیست و چهارم تروپ‌فست در روز ششم دسامبر (امروز) آغاز شود اما به دلیل مشکلات عدیده مالی و عدم برنامه ریزی مناسب برگزاری آن لغو شده بود؛ حالا در بیانیه‌ای اعلام شد که این جشنواره با کمک مالی یک شرکت بیمه، با تأخیر و از روز ۱۴ فوریه ۲۰۱۶ دوباره آغاز به کار می‌کند.

جان پالسون مدیر تروپ فست درباره برگزاری مجدد جشنواره می‌گوید: «اسم این اتفاق را بزرگ‌ترین بازگشت دهه می‌گذارم. تروپ‌فست به صورت مستقل، فیلم کوتاه را به همگان عرضه می‌کند. این موضوع که همه منتظر بازگشت تروپ‌فست بودند ما را دلگرم و تشویق کرد. حالا دوباره فرصت برای فیلم‌سازان جویای نام فراهم شده است».

نسخه‌های مختلفی از این جشنواره هر ساله در نیویورک، نیوزلند و کشورهای آسیای شرقی برگزار می‌شود اما مرکز جشنواره اصلی آن در استرالیاست. از ویژگی‌های تروپ‌فست می‌توان به این موضوع اشاره کرد که برگزیدگان تروپ‌فست علاوه بر جایزه نقدی، از مشاوره فیلم‌سازان حرفه‌ای، تجهیزات فیلم‌برداری حرفه‌ای و تبلیغات رسانه‌ای بهره‌مند می‌شوند. طبق رسم هر ساله، ۱۶ فیلم فینالیست این جشنواره در استادیومی در استرالیا برای ۱۲۰ هزار تماشاچی به نمایش گذاشته می‌شود.