هنروتجربه: امروز (۱۵ آذر ۱۳۹۴) «استعفای احمدرضا درویش از شورای عالی سینما» تیتر اول صفحات فرهنگ و هنر مطبوعات کشور است. در ادامه همچون روزهای گذشته با ورق زدن روزنامه‌ها به خبرهای مرتبط با سینمای هنر و تجربه برخوردیم که برخی از آن‌ها در زیر از نظرتان می‌گذرد.

در روزنامه ابتکار عبدالحسن برزیده، کارگردان سینما راجع به فیلم «تاج محل» به کارگردانی دانش اقباشاوی گفت:« تاج محل فیلم صمیمی و خوبی است که بیانگر موضوعی مهم در منطقه آبادان است. صمیمیت برای یک فیلم ویژگی مهمی محسوب می‌شود زیرا بلافاصله مخاطب را با خودش درگیر کرده و ارتباط مناسبی با او برقرار می‌کند. همچنین تاج محل به عنوان اولین فیلم، فیلم خوش ساخت و خوبی است و نشان می‌دهد که کارگردان این اثر می‌تواند آینده خوبی در پیش رو داشته باشد. »

شمس لنگرودی، شاعر نیز در مصاحبه با باشگاه خبرنگاران جوان راجع به «احتمال باران اسیدی» توضیح داد:« احتمال باران اسیدی به هر حال در دسته سینما شاعرانه قرار گرفته و در تعریف سینمای شاعرانه باید گفت که این سینما، سینمایی است که تا اندازه‌ای مفهوم استعاری داشته و در یک کلام برای بازتاب وجه انسانی، وجه استعاری را مهم می‌داند و از یک جهت هم شاعرانه است. اگر چه تعیین شاخصه اصلی هر فیلم به نظر مخاطب بستگی دارد، اما به نظر من یکی از مشکلات بسیاری از آثار هنری نشان دادن رنج با رنج است و این یعنی مخاطب پس از خروج از سالن سینما، کوله‌باری از اندوه و رنج را بر دوش می‌کشد اما «احتمال باران اسیدی» به گونه‌ای آغاز شد که صناعی‌ها، نشان دادن رنج تنهایی را رد کرده و قرار را بر آن گذاشت که ما ناظر تنهایی باشیم و در واقع شناخت بیشتری از این مفهوم پیدا کنیم و این یعنی که مخاطب در حال خروج از سالن سینما رنج زده نشود و یک احساس آرامش به دست آورد. »

در روزنامه قدس اما گزارشی از کارنامه گروه هنر و تجربه منتشر شده است. در این گزارش که فیلم‌سازان درباره گروه هنر و تجربه به قدس پاسخ داده‌اند، محمدرضا لطفی که سال گذشته «روایت ناپدید شدن مریم» را در گروه هنر و تجربه داشت، توضیح داد:« از ابتدا هم این گروه با جذب مخاطب خاص تشکیل شد و این فقط به ایران خلاصه نمی‌شود و در تمام دنیا فیلم‌های آرتیستیک یا همان فیلم‌های «هنری و تجربی» برای مخاطبان خاص‌تر و جدی‌تر و کسانی که سینما را از یک منظر دیگری نگاه می‌کنند، ساخته می‌شود. با توجه به اینکه سینما دو کارکرد دارد، یکی اینکه شما را دچار حال خوش می‌کند و این حال خوش تنها به معنی خندیدن نیست، منظور تقویت یک حس خوش در شماست و کارکرد دیگر سینما این است که شما را به فکر وادار می‌کند. »

در قسمتی دیگر از همین روزنامه، جبار آذین، منتقد سینما ادعا کرده است که هنر و تجربه سینما را به انحراف کشانده است. در این یادداشت آمده:« متاسفانه در این گروه فیلم تجربی را با آثار تجربی حرفه‌ای اشتباه گرفته‌اند و تشخیص ندادن همین قضیه موجب شده که آشفته بازاری در این گروه به وجود بیاید. از طرفی شاهد هستیم فیلم‌سازانی که در این گروه فعالیت می‌کنند، نگاهشان به سمت سینمای هالیوود است و همین فیلم‌هاست که در این گروه مورد حمایت قرار گرفته، اکران می‌شوند. »

خبرگزاری مهر نیز به منظور معرفی فیلم «خواب تلخ» به کارگردانی محسن امیریوسفی تیزری از آن را منتشر کرده است.

روزنامه راه مردم گفت‌وگوی علیرضا داوودنژاد و محسن امیریوسفی که قبل‌تر در خبرگزاری ایسنا منتشر بود را بازنشر کرده است.

همچین روزنامه‌های ایران و صبا به خبر اکران مستند «من ناصر حجازی هستم» به کارگردانی نیما طباطبایی پرداخته‌اند.