هنر و تجربه: اتوم اگویان فیلم‌ساز مطرح ۵۵ ساله کانادایی که این روزها برای ارائه جدیدترین فیلم خود «به یاد داشته باش» در جشنواره فیلم مراکش حصور دارد اعلام کرد که در حال کار بر روی یک پروژه علمی- تخیلی است.

اگویان که تاکنون چندین بار نامزد نخل طلا کن و شیر طلای ونیز بوده، اعلام کرد که در جدیدترین پروژه‌اش روی اقتباسی از یک کتاب در مورد هوش مصنوعی کار می‌کند که احتمال این‌که آن را به سریالی تلویزیونی هم تبدیل کند وجود دارد چون این پتانسیل را دارد.

کارگردان «آخرت شیرین» می‌گوید: «کتابی که از آن اقتباس کرده‌ام، تاریخ هوش مصنوعی را از نقطه نظر کسانی که عمرشان را وقف این موضوع کرده‌اند روایت می‌کند. در طول قصه، اوضاع رنگ و بوی سیاسی می گیرد چون این امکان فراهم می‌شود که موجوداتی دارای ذهن و مغز و با قدرت پیشرفت بالا تولید شوند . این موضوع به وسیله‌ای برای سو استفاده به لحاظ سیاسی تبدیل می‌شود». کارگردان کانادایی همچنین تمایلش را برای روی صحنه بردن یک اپرا از لئوش یاناچک اعلام کرده است: «اپرا باعث می‌شود تا توانایی تصویرسازی با موسیقی را پیدا کنم. در نسبت با فیلم، کسانی که در اپرا کار می‌کنند تمرکز به شدت بالاتری دارند.»

«به یاد داشته باش» آخرین فیلم اگویان با بازی کریستوفر پلامر، در مورد سفر یک پیرمرد بازمانده از هلوکاست است که پس از سال‌ها به دنبال فردی می‌گردد که خانواده‌اش را قربانی کرده است.

برچسب‌ها: