هنر و تجربه: جوایز فیلم مستقل بریتانیا (BIFA) در حالی به برگزیدگان اهدا شد که «اکس ماشینا» جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را برای الکس گارلند به ارمغان آورد.

اثر علمی تخیلی اکس ماشینا، علاوه بر این دو جایزه، جایزه بهترین فیلم‌نامه را نیز برای گارلند به دست آورد و اندرو ویتهرست هم برای جلوه‌های ویژه‌ این فیلم، عنوان بهترین دستاورد هنری را دریافت کرد و «اکس ماشینا» را به جایگاه فاتح مطلق جوایز فیلم بریتانیا رساند. اکس ماشینا با بازی دومهنل گلیسون، آلیسیا ویکاندر و اسکار آیزاک داستان یک برنامه‌نویس جوان ۲۶ ساله‌ای است که به طور اتفاقی برنده مسابقه‌ای می‌شود که جایزه آن گذراندن هفته‌ای در یک ویلای خصوصی واقع در کوهستان است که به ناتان، مدیر عامل با استعداد و منزوی یک کمپانی بزرگ تعلق دارد. اما این جوان به محض ورود به ویلا متوجه می‌شود که ناتان او را برای شرکت در یک آزمون انتخاب کرده و وظیفه او ارزیابی و سنجش خصوصیات یک هوش مصنوعی پیشرفته است.
جوایز بازیگری نیز بین چهار فیلم تقسیم شد. تام هاردی برای «افسانه» و سایورس رونان برای «بروکلین» بهترین بازیگر مرد و زن نقش اول شدند. برندان گلیسون و اولیویا کولمن هم به ترتیب برای «نماینده» و «لابستر» بهترین بازیگران مکمل نام گرفتند. «اتاق» فیلم تجربی لنی آبراهامسون هم بهترین فیلم مستقل غیر انگلیسی شناخته شد؛ «کارول» و «پسر شائول» نیز در این رشته نامزد جایزه بودند. در رشته بهترین فیلم مستند، جایزه به فیلم «اسب سیاه: داستان شگفت‌انگیز اتحاد رویایی» رسید و فیلم پرادعای «امی» دست خالی مراسم را ترک کرد. «ادموند» هم در شاخه فیلم کوتاه برگزیده شد.

جوایز فیلم‌های مستقل بریتانیا معادل جوایز اسپریت در آمریکا هستند که به فیلم‌های مستقلی تعلق می‌گیرد که با بودجه‌های محدود ساخته شده‌اند.