هنر و تجربه: ژیوکو کانچف دبیر اول سفارت بلغارستان در ایران در دفتر گروه سینمایی هنر و تجربه حاضر شد. دراین نشست ضمن گفت‌وگو به معرفی و شرح وظایف هنر و تجربه و امکان مراودات فرهنگی بین این گروه سینمایی و مراکز سینمایی کشور بلغارستان پرداخته شد.

دبیر اول سفارت بلغارستان با ابراز رضایت از چند فیلمی که از این گروه در سینماهای تهران دیده است اظهار امیدواری کرد در ماه ژانویه هفته فیلمی با مشارکت نهادهای مسئول در بلغارستان در تهران برگزار شود. ژیوکو کانچف در این جلسه گفت: «فیلم‌های خوبی از این گروه دیدم و حتی یکی از این فیلم‌ها با وجود نداشتن زیرنویس به قدری بازی‌ها و ایده جذابی داشت که تا آخر با علاقه دنبال کردم.»

امیرحسین علم‌الهدی هم در این جلسه ابراز امیدواری کرد که آشنایی بیشتری بین سینمای دو کشور و جوانان ایجاد شود. کانچف در این جلسه گفت سینمای بلغارستان سه دوره متفاوت داشته است. در دوره اول که شروع کار سینما در این کشور بود و در دوره دوم که دوران سلطه کمونیسم بود تمام امور سینمای کشور تحت تسلط دولت بود و با سقوط دولت کمونیستی بلغارستان در ۱۹۹۰ دوران جدیدی شروع شده است که بخش خصوصی فعالیت می‌کند و دولت سعی می‌کند از آثار متفاوت تا حد امکان حمایت کند.

دبیر اول سفارت بلغارستان در تهران جشنواره‌های این کشور را از عوامل رشد سینما دانست و گفت: «جشنواره‌های وارنا و صوفیا وجشنواره‌های متعدد کوتاه و انیمیشن و مستند مردم را به تماشای فیلم‌های خوب ترغیب می‌کنند و به خلاقیت و گسترش ایده‌های هنرمندان کمک می‌کنند.» کانچف در این دیدار مرکز ملی فیلم بلغارستان را حامی سینمای مستقل این کشور عنوان کرد و گفت: «حمایت‌های مالی از سینمای متفاوت وجود دارد اما گرفتن این کمک‌ها و تامین کردن کلی بودجه فیلم به توانایی تهیه‌کننده و نوع پروژه بستگی دارد. به هرحال تامین کردن پول همیشه سخت است.»

ژیوکو کانچف در خصوص وضعیت سالن‌های سینما در بلغارستان گفت: «سینماها در کشور ما بیشتر توسط کمپانی‌های خصوصی و سینه‌پلکس‌ها اداره می‌شوند و بیشتر فیلم‌های روی پرده متعلق به سینمای تجاری و عظیم خارجی است چون ما تولیدات داخلی کمی داریم.» کانچف در پایان این نشست گفت: «فیلم‌سازان کشور من سعی می‌کنند فیلم‌هایی از نقطه دید اروپایی بسازند و فاصله خود را با روش سینمای هالیوود و همچنین بالیوود و در کل سینمای تجاری حفظ کنند.»