هنر و تجربه: در جایى که رودخانه داگوا به خلیج ریگا مى‌ریزد، ماهیگیران در فصل تخم‌ریزى شاه‌ماهى‌ها گرد هم مى‌آیند، در حالى که کهنه سربازان در محلى جمع مى‌شوند و یاد و خاطره پدران خود را در روز پیروزى گرامى مى‌دارند. این مقدمه کوتاه، بخشی از خلاصه فیلم مستند «همین جاست!» (This is the place) به کارگردانی راینر کومرس مستندساز آلمانی است که در بخش مستندهای کوتاه مسابقه بین‌الملل نهمین دوره جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» حضور دارد.راینر کومرس گفتگویی با روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به شرح زیر انجام داده است:

*مستند «همین جاست!» روایتگر چه داستانی است؟
دو حومه بولدراژا و داگاوگریوا که دور از شهر ریگا واقع هستند، ترکیبى از آپارتمان‌ها، خانواده‌هاى از هم گسیخته، حیاط خلوت‌ها، کارخانه‌هاى کشتى‌سازى، باراندازها، باشگاه قایق‌رانى، آکادمى دریایى، دژبانى و سربازخانه است. در جایى که رودخانه داگوا به خلیج ریگا مى‌ریزد، ماهیگیران در فصل تخم‌ریزى شاه‌ماهى‌ها گرد هم مى‌آیند، در حالى که کهنه‌سربازان در محلى جمع مى‌شوند و یاد و خاطره پدران خود را در روز پیروزى گرامى مى‌دارند.

*ارزیابی شما از جنشواره «سینماحقیقت» چیست؟
زمانی که فیلم کوتاه (۵۲۲۷۶ Buttel) که خودم کارگردانی کردم در جشنواره سینماحقیقت به نمایش در آمد، برای برنامه‌ریزی دقیقی که صورت گرفته بود و کاتالوگی که اطلاعات فیلم من به صورت کامل در آن وجود داشت، واقعاً هیجان‌زده شدم و تحت‌تاثیر قرار گرفتم.

*آیا مستندهای ایرانی را دیده‌اید؟
متاسفانه در آلمان فیلم‌های مستند ایرانی در مقایسه با آثار داستانی کمتر به نمایش در آمده‌اند و مخاطب آلمانی از این آثار مستند شناخت حداقلی دارد، اما احساس می‌کنم که جشنواره «سینماحقیقت» بیشتر فیلم‌هایی شبیه برنامه‌های تلویزیونی را می‌پسندد!! همچنین سینمای مستند ایران به سمت شاعرانگی و داستان‌هایی در رابطه با قهرمان متمرکز است.