هنر و تجربه: شصت و ششمین دوره جشنواره فیلم برلین نام هشت فیلم که تاکنون حضورشان در بخش رقابتی قطعی شده را معرفی کرد.

«ویژه نیمه ‌شب» فیلم جدید جف نیکولز که فیلم‌هایی چون «پناه بگیر» و «ماد» را در کارنامه دارد با نقش آفرینی مایکل شانون و جوئل ادگرتون از آثاری است که برای بخش مسابقه انتخاب شده است. «نابغه» نخستین فیلم بلند داستانی مایکل گراندیج با حضور کالین فرت، جود لاو و نیکول کیدمن هم یکی از این فیلم‌هاست که با اقتباس از کتاب اسکات برگ شکل گرفته و داستان واقعی رابطه پیچیده توماس وولف غول ادبیات و مکس پرکینز ویراستار معروف را روایت می‌کند.

آلکس گیبنی مستندسازی که امسال مستند «شفاف‌سازی: ساینتولوژی و زندان عقیده» را روانه پرده‌ها کرده بود برای اولین بار مستند «روزهای صفر» که درباره جرایم سایبری و بقا در اینترنت است را در بخش رقابتی برلین به نمایش درمی‌آورد. فیلم «تنها در برلین» به کارگردانی ونسان پرز بازیگر فرانسوی دیگر فیلمی است که برای کسب خرس طلا رقابت می‌کند. این فیلم انگلیسی زبان با بازی برندان گلیسن و اما تامپسن برمبنای داستان واقعی زوجی از طبقه کارگر که در جنگ جهانی دوم در برلین دست به اقدامات متعددی علیه نازی‌ها می‌زنند، شکل گرفته است. «بوریس بدون بئاتریس» درامی کانادایی ساخته دنیس کوته هم دیگر فیلم بخش رقابتی است.

به غیر از پنج فیلم بالا که برای مسابقه اصلی انتخاب شده‌اند، سه فیلم مستند نیز به عنوان بخشی از برنامه‌های ویژه برلین معرفی شده‌اند.مستند «بعد از این به کجا حمله کنیم» ساخته مایکل مور مستندساز آمریکایی هم جزو این فهرست است که با نمایش در جشنواره برلین اولین حضور اروپایی خود را تجربه می‌کند. دو عنوان دیگر شامل «موسیقی بیگانه‌ها: یویو ما و مجموع جاده ابریشم» اثر مورگان نیول و «فصل‌ها در کویینسی: چهار پرتره از جان برگر» ساخته مشترک کالین مک‌کیبی، کریستوفر راث، بارتک ژیادوس و تیلدا سوینتون بازیگر هستند.

طبق اعلام قبلی فیلم «درود بر سزار» ساخته جوئل و اتان کوئن افتتاح کننده شصت و ششمین جشنواره فیلم برلین است که در بخش غیررقابتی به نمایش درخواهد آمد. شصت‌و‌ششمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم برلین از  ۱۱ تا ۲۱ فوریه ۲۰۱۶ (۲۲ بهمن تا ۲ اسفند) به ریاست مریل استریپ بر هیأت داوری برگزار می‌شود.