هنروتجربه‌:نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» از ساعت ۹:۳۰ صبح یکشنبه ۲۲ آذرماه  و با حضور جمعی از مدیران، مستندسازان و علاقمندان سینمای مستند، در سینما فلسطین آغاز به‌کار می‌کند.
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «سینماتجربی»، در اولین روز برپایی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت و از ساعت ۱۸:۱۵ عصر یکشنبه (۲۲ آذرماه)، بزرگداشت زنده‌یاد استاد «محمدرضا مقدسیان» و رونمایی از آخرین فیلم این مستندساز فقید با عنوان «خیلی خیلی محرمانه» در سالن شماره ۲ سینما فلسطین برگزار می‌شود. دراین برنامه جمعی از دوستان و همکاران این مستندساز نظیر محمدرضا اصلانی، محسن عبدالوهاب و حمید جعفری سخنرانی می‌کنند. زنده‌یاد مقدسیان سال گذشته از داوران بخش مسابقه ملی جشنواره بود و به همین مناسبت، آنونسی از آخرین حضور او در سینماحقیقت به کارگردانی «مرتضی پایه‌شناس» نیز به نمایش درمی‌آید.
نمایش فیلم مستند «من ناصر حجازی هستم» که با جشن تولد ۶۶ سالگی این اسطوره‌ فقید فوتبال ایران همراه است نیز از ساعت ۲۰ یکشنبه شب (۲۲ آذرماه) و با حضور خانواده حجازی و جمعی از فوتبالیست‌های ایرانی، در سالن شماره یک سینما فلسطین برپا می‌شود. اکران این فیلم نیز از ۲۳ آذرماه در گروه هنروتجربه آغاز می‌شود.
از دیگر فیلم‌هایی که در روز اول جشنواره سینما حقیقت به نمایش در می آیند می‌توان به مستند بلند «ببین چی می‌گم مارلون»(ساعت۲۱:۴۵) که پرتره‌ای از «مارلون براندو» بازیگر بزرگ تاریخ سینمای جهان است و مستند «برزخ» (ساعت۲۲) به کارگردانی آیدا پناهنده اشاره کرد.
در بخش جایزه بین‌المللی شهید آوینی هم که از ساعت ۱۶ در سالن شماره ۳ سینما فلسطین آغار می‌شود، فیلم‌های بازگرد (ماریا مآوتی)، کارت پستالی از آسمان (علی و مهدی فرقانی) روی پرده می‌روند.
بخش خارج از مسابقه”که آخرین سئانس شب‌های سینماحقیقت است، به نمایش آخرین اثر مستند ناهید رضایی با عنوان «پیرمرد و دریا» که مستندی درباره‌ تاریخ ترجمه در ایران است، اختصاص دارد. این فیلم از ساعت ۲۱:۴۵ در سالن شماره ۳ فلسطین اکران می‌شود.
در سینما سپیده و در سئانس‌های مختلف روز اول جشنواره هم چند مستند پُرمخاطب به نمایش درمی‌آیند که از جمله می‌توان به این آثار اشاره کرد: A۱۵۷ (بهروز نورانی‌پور/ ساعت ۹:۴۵)، پل (امیرحسین نوروزی/ ساعت ۱۴:۱۵)، فصل هرس (لقمان خالدی/ ساعت ۱۸:۱۵)، بازی (امین رحیمی/ ساعت ۲۲) و… مستند تحسین شده‌ «هیچکاک/ تروفو» نیز از ساعت ۲۰:۱۵ در سالن اصلی سینما سپیده به نمایش درمی‌آید.

جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۲۳ شب روزهای ۲۲ تا ۲۸ آذرماه ۹۴، در سینما فلسطین و سینما سپیده پذیرای عموم علاقه‌مندان سینمای مستند است.حضور در این جشنواره برای عموم آزاد و رایگان است.