هنر و تجربه: بیست و هشتمین دوره جوایز آکادمی فیلم اروپا در حالی برگزیدگان خود را اعلام کرد که «جوانی» ساخته پائولو سورنتینو سه جایزه اصلی بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای مایکل کین به دست آورد.

این دومین باری است که فیلمی از سورنتینو جوایز فیلم اروپایی را درو می‌کند؛ او یک بار دیگر برای درام «زیبایی بزرگ» در سال ۲۰۱۳ پنج جایزه اصلی آکادمی اروپا از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر را دریافت کرده بود.
مایل کین که شب گذشته ۱۲ دسامبر، در این جوایز علاوه بر دریافت جایزه‌ بازیگری، به خاطر یک عمر فعالیت هنری نیز مورد تقدیر قرار گرفته بود، گفت: «در طول ۵۰ سال بازیگری‌ام هرگز جایزه‌ای از اروپا دریافت نکردم و امشب دو جایزه گرفتم. نمی‌دانید چه حس خوبی دارم». شارلوت رمپلینگ نیز جایزه بهترین بازیگر زن را برای بازی در «۴۵ سال» ساخته اندرو هایگ از آن خود کرد. رمپلینگ نیز هم‌چون کین، جایزه یک عمر دستاورد هنری را هم در این جوایز دریافت کرد. فیلم «کبوتری که روی شاخه نشست و به هستی اندیشید» ساخته روی اندرسون نیز که سال گذشته جایزه شیر طلای ونیز را برده بود به عنوان بهترین فیلم کمدی سال انتخاب شد.
مستند «ایمی» آسیف کاپادیا که در مورد امی واینهاوس خواننده معروف و فقید انگلیسی است نیز جایزه بهترین مستند سال را دریافت کرد و عنوان بهترین فیلم‌نامه‌نویسان نیز به یورگوس لانتیموس و افتیمیس فیلپو برای «لابستر» رسید.  از دیگر جوایز اهدا شده در این مراسم می‌توان به جایزه انیمیشن برای «ترانه دریا»، بهترین فیلم از نگاه مخاطبان برای «مارشلند» و جایزه بهترین فیلم کوتاه برای «پیک نیک» اشاره کرد.

بیش از سه هزار عضو آکادمی فیلم اروپا در رأی گیری برای انتخاب بهترین‌ آثار سینمایی سال اروپا شرکت کرده بودند.