هنر و تجربه: مستند ۱۱۸ دقیقه‌ای «از کالیگاری تا هیتلر» ساخته «رودیگر ساچلند» که مروری بر هنر اکسپرسیونیسم آلمان و بهترین دوره سینمای این کشور در دهه ۲۰ میلادی دارد، در بخش مستند- پرتره‌ نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» به نمایش درمی‌آید.

ساچلند در شهر برلین آلمان زندگی می‌کند و دانش‌آموخته‌ تاریخ، فلسفه و علوم سیاسی است. او بیشتر به‌عنوان یک روزنامه‌نگار، نویسنده و فعال فرهنگی فعالیت داشته و با جشنواره‌های فیلم مانهایم، هایدلبرگ و لودویگزهافن آلمان نیز همکاری کرده است. ساچلند با همکاری یوزف شنله، کتاب سینمای ژانگ ییمو و وونگ کاروای را نیز در سال ۲۰۰۸ به رشته تحریر درآورده است.
رودیگر ساچلند در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرنگار روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، درباره‌ فیلمش که در جشنواره‌های معتبری از جمله ونیز (ایتالیا)، ایدفا (هلند)، گوته‌بورگ (سوئد) و وین (اتریش) به نمایش در آمده است، گفت: «از کالیگاری تا هیتلر یک گشت و گذار در بهترین دوران تاریخ فیلم آلمان است؛ اولین جمهوری بین ۱۹۱۸ تا ۱۹۳۳. این فیلم دوران فریتز لانگ، فردریک ویلهلم مورنائو، گوستاو ویلهلم پابست، ارنست لوبیچ، ژوزف فون اشترنبرگ، والتر روتمن و خیلی از فیلم‌سازان برجسته دیگر را نشان می‌دهد؛ البته ما اطلاعات کافی از آن زمان نداریم و در ساخت این مستند سعی کردم تا برخی فیلم‌ها و فیلم‌سازان ناشناس را هم معرفی کنم.»
کارگردان مستند از کالیگاری تا هیتلر افزود: «از آنجایی که فیلم‌ساز حرفه‌ای نیستم، این اولین تجربه کارگردانی من است! «از کالیگاری تا هیتلر» اولین تجلیل از جمهوری آلمان است که بهترین و بزرگ‌ترین دموکراسی در کشور من بوده است. این جمهوری با دیکتاتوری فاشیست و اهریمنی هیتلر پایان یافت، ولی سایه هیتلر نباید نور کل این دوران را از بین ببرد.»
ساچلند ادامه داد: «من روزنامه‌نگار هستم و سعی می‌کنم که یک سرگرمی فراهم کنم نه اینکه یک فیلم خیلی پیچیده بسازم. فیلم من آلمانی‌ست ولی می‌توانید با تماشای آن بخندید و خوش بگذرانید.»
این فیلم‌ساز آلمانی که برای نمایش فیلمش به تهران سفر کرده، درباره‌ جشنواره سینماحقیقت گفت: «شنیده‌ام که «سینماحقیقت» یک جشنواره فیلم خیلی خوب با محتوای معقول و مجموعه‌ای گوناگون است. از آن‌جایی که این اولین حضور من در این جشنواره است، با توقع بالایی منتظر فرارسیدن آن هستم.»
او پیرامون مستندهای ایرانی اظهار داشت: «مستندهای ایرانی بسیاری در اروپا نمایش داده می‌شود. با این‌که اطلاعات زیادی از کشور شما ندارم ولی خیلی در این مورد کنجکاو هستم. کیفیت فرم و سبک از نظر من مهم‌تر از عنوان فیلم است؛ این فیلم‌ها مانند پنجره‌ای رو به جعبه سیاه عمل می‌کنند و من دوست دارم که از طریق همین جعبه سیاه، جامعه ایرانیان را بیشتر بشناسم.»
ساچلند در پایان، با اشاره به شوق حضورش در جشنواره مستند ایران گفت: «مهم‌ترین چیز در مورد یک جشنواره دیدن آدم‌هاست، داشتن فرصتی برای این که مردم را ملاقات کنی، فرصت داشته باشی تا آشکارا و بی‌پرده با خارجی‌ها حرف بزنید و به خاطر داشتن این نقطه مشترک که همگی سینما را دوست داریم، با یکدیگر آشنا شویم. بنابراین من منتظر ملاقات و صحبت با مخاطبین ایرانی هستم؛ لطفا  با من ارتباط بگیرید، حرف بزنید، بپرسید و پاسخ دهید.»

مستند «از کالیگاری تا هیتلر» دو نوبت نمایش در جشنواره سینماحقیقت دارد: روز دوشنبه (۲۳ آذر) ساعت ۱۱:۳۰ در سالن شماره یک فلسطین و جمعه شب (۲۷ آذر) ساعت ۲۰:۱۵ در سالن شماره یک سپیده.

برچسب‌ها: