هنر و تجربه: پانزدهمین دوره جشنواره فیلم مراکش به ریاست فرانسیس فورد کاپولا بر هیأت داوری در حالی به ایستگاه آخر رسید که در اقدامی جالب، همه فیلم‌های بخش مسابقه از کاپولا جایزه ویژه داوران را دریافت کردند.

خالق «پدرخوانده» در توضیح برای جایزه دادن به ۱۵ فیلم بخش مسابقه، این تصمیم را برآمده از اکثریت آرای هیأت داوری و همچنین عشق خود به هر نوعی از سینما دانست که از نوه‌ خود آن را یاد گرفته است: «یاد گرفته‌ام که هر نوع سینمای واقعی که با انگیزه‌ای خالص ساخته شده باشد زیباست. ساخت یک فیلم بسیار سخت است و نیاز به چند سال کار تحت مشکل‌ترین شرایط و لحظاتی پر از ناامیدی‌ دارد. امسال، تقدیر ما از همه فیلم‌ها به خاطر ذات سینماست».
اما جایزه اصلی مراکش با عنوان ستاره طلایی، به فیلم «شانس بسیار بزرگ» به کارگردانی میر- ژان بو چایا فیلم‌ساز لبنانی رسید. گابریل ماسارو هم برای فیلمش «گاو نئون» به عنوان بهترین کارگردان در جشنواره مراکش انتخاب شد و گونار جانسون برای فیلم «کوهستان دست نخورده» و گالاتیا بلوجی برای فیلم «نگهبان» به ترتیب جوایز بازیگر مرد و زن را مال خود کردند.

در پانزدهمین دوره جشنواره فیلم مراکش که از ۴ تا ۱۲ دسامبر (۱۳ تا ۲۱ آذر) برگزار شد، عباس کیارستمی، فاتح آکین فیلم‌ساز مطرح آلمانی و پارک چان ووک کارگردان کره‌ای، کارگاه پیشرفته فیلم‌سازی (مسترکلاس) برگزار کردند.