هنروتجربه: سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست خبری امروز دوشنبه ۲۳ آذر به سوالاتی درباره جشنواره سی‌وچهارم فیلم فجر و  شورای عالی سینما و صحبت‌های یکی از مدیران فاکس قرن بیستم پاسخ داد.

 حسین نوش‌آبادی سخنگوی وزارت ارشاد و معاون پارلمانی و حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست خبری خود که در ساختمان وزارت ارشاد برگزار شد، در پاسخ به پرسشی پیرامون استعفای برخی از اعضای شورای عالی سینما و مواضع وزارت ارشاد درباره این مساله، توضیح داد:« ساختاری که برای این شورا تعریف شده، حضور رئیس‌جمهور به عنوان راس مجموعه به دلیل اهمیت حوزه سینما است. قانون‌گذار در این شورا پیش‌بینی کرده که ترکیب اعضا باید در بهترین و ارزشمندترین شکل خود چیده شود تا نظارت تاثیرگذاری بر مسائل سینمای کشور داشته باشد. موضوع استعفا اساساً چیز جدیدی نیست، اما به هر حال این کشور دارای نخبه‌ها و افراد صاحبنظر زیادی است که می‌تواند جای افراد استعفا‌دهنده را پر کنند، البته ما به طور طبیعی از موضوع استعفا استقبال نمی‌کنیم ولی بعضی از افراد هستند که با بهانه‌های غیر جدی گاها از عضویت در شورا انصراف و استعفا می‌دهند و به هر ترتیب نمی‌توان مانع این فضا شد اما من بر این عقیده‌ام آن‌هایی که دلشان برای سینما می‌تپد باید تحمل و تلاش کنند تا مشکلات حل شود. گرچه من باز هم به این موضوع اشاره می‌کنم که افراد دیگری هستند که از وظیفه و تجربیات آن‌ها می‌توانیم استفاده کنیم. به هر ترتیب شورای عالی سینما آنقدر جایگاه ارزشمندی دارد که رئیس‌جمهور به عنوان رئیس این شورا فعالیت می‌کند.»
نوش‌آبادی در بخش دیگری از این نشست درباره روند برگزاری جشنواره فیلم فجر نیز  توضیحاتی داد:« تاکنون ۲۶۱ فیلم به دبیرخانه جشنواره ارسال شده که این فیلم‌ها هم‌اکنون توسط هیات انتخاب در حال بررسی است و به نظر می‌آید با توجه به حجم کیفی و کمی کار، هیات داوران کار سخت و دشواری را پیش‌رو دارند. تاکنون ۷۷ فیلم در بخش سودای سیمرغ، ۳۱ اثر در بخش نگاه نو یا فیلم‌ اولی‌ها، ۶۸ اثر در بخش هنر و تجربه و ۸۵ فیلم مستند به جشنواره ارسال شده است.در کل امسال حضور اکثر فیلم‌سازان و بزرگان سینما به کیفیت و محتوای جشنواره فیلم فجر اعتبار ویژه‌ای خواهد داد. فیلم فجر امسال یک جشنواره موفق و قابل توجهی برای جامعه هنری ما خواهد بود.»
سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درادامه پاسخ به سئوالی پیرامون محرمانه بودن اسامی هیات انتخاب جشنواره تاکیدکرد«: اینکه هنوز اسامی هیات انتخاب فیلم‌های جشنواره اعلام نشده به معنای محرمانه بودن آن نیست. شاید یکی از دلایل اعلام نکردن اسامی، جلوگیری از شائبه لابی‌‌ها باشد. قطعاً آنچه که برای هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر وجود دارد، این است که اسامی آن‌ها به طور حتم مخفی نخواهد ماند و احتمالاً در روزهای آینده اسامی این افراد منتشر خواهد شد. به هر ترتیب هر چند ما به زمان جشنواره‌ها نزدیک‌تر می‌شویم، حساسیت‌ها هم بیشتر می‌شود.»
او هم‌چنین در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر سیاست‌های وزارت ارشاد در قبال تمایل ورود کمپانی فاکس‌ قرن بیستم به بازار سینمایی ایران گفت: «من در جریان جزئیات ماجرا نیستم اما باید بگویم به طور کلی وزارت ارشاد از چنین فضایی استقبال می‌کند، چرا که تقویت مناسبات فرهنگی یکی از محورهای توسعه روابط خارجی است و اکنون بسیار خوشحالم که آن‌ها نیز فهمیده‌اند که ایران در عرصه‌ فرهنگ و هنر بدیلی ندارد.»

برچسب‌ها: