هنر و تجربه: پنجاه و ششمین مراسم آیین دیدار هنر و تجربه شبِ فوتبالی‌ها بود. چند نسل از فوتبالیست‌های کشور از هم‌بازی‌های ناصر حجازی تا شاگردان سال‌های دور و نزدیک او به دیدن مستند «من ناصر حجازی هستم» آمدند. از پیش‌کسوت‌هایی چون همایون بهزادی و حسین کلانی و نصرالله عبداللهی گرفته تا جواد نکونام کاپیتان تیم ملی و تعدادی از بازیکنان گذشته و حال باشگاه استقلال در شب برفی دوشنبه ۲۳ آذرماه به موزه سینما آمده بودند.

جواد یحیوی مجری مراسم بود. یحیوی در ابتدای مراسم به تقارن این شب با شصت و ششمین سالگرد تولد مرحوم ناصر حجازی اشاره کرد و گفت حجازی برای ما همیشه زنده است. جمله‌ای که با تشویق و دست زدن حضار همراه شد. یحیوی ناصر حجازی دروازه‌بان اسطوره‌ای استقلال و تیم ملی را انسانی ویژه با تلاشی ویژه و داستانی قابل توجه در زندگی توصیف کرد و از جمعیتی که با وجود ترافیک و بارندگی برف و باران در تهران خودشان را به سالن موزه سینما در تجریش رسانده بودند، تشکر  و اظهار امیدواری کرد همه بدگمانی‌ها و تنگ‌نظری‌ها را کنار بگذاریم و این فیلم را به عنوان یادگاری تاریخی از این مرد حفظ کنیم.

جواد یحیوی از امیر رفیعی تهیه‌کننده و نیما طباطبایی کارگردان فیلم دعوت کرد روی صحنه بیایند. امیر رفیعی تهیه‌کننده مستند «من ناصر حجازی هستم» در ابتدای سخنانش گفت صحبت کردن در حضور بزرگان این مجلس برای او سخت است اما صحبت درباره چنین نام بزرگی به او دل و جرات می‌دهد: «از آبان ماه سال ۹۲ ایده ساخت فیلم درباره ناصر حجازی شکل گرفت. کسان دیگری هم تصمیم به ساخت فیلمی درباره حجازی داشتند که به دلایل مختلف امکان‌پذیر نشد.ما به خاطر علاقه‌ای که به ایشان داشتیم پا در این راه گذاشتیم و این علاقه باعث شد دست از پیگیری نکشیم.»

رفیعی در ادامه به خبری که ساعتی پیش شنیده بود اشاره کرد. امیر رفیعی به روشنی اشاره به این خبر نکرد اما اشاره او به خبر معلق شدن اکران مستند «من ناصر حجازی هستم» به خاطر شکایت اشخاص حقیقی بود. رفیعی گفت: «هنوز حکمی رسما به دست من نرسیده و از مطبوعات این خبر را شنیده‌ام. طبیعی هم هست. ناصر حجازی مخالف‌هایی همیشه داشت که حرمت ایشان را نگه نمی‌داشتند. حجازی چیزی از کسی نمی‌خواست فقط می‌خواست حرمتش حفظ شود.»

امیر رفیعی از عوامل فیلم و بسیاری از کسانی که در تهیه این فیلم کمک کرده بودند تشکر کرد. به خصوص او از بهرام رادان و شهاب حسینی و نیز رویا تیموریان و مسعود رایگان و پرویز پرستویی و مهران مدیری و رضا یزدانی تشکر کرد که خالصانه و رایگان به کمک این پروژه آمدند و وقت و صدای‌شان را در اختیار این مستند گذاشتند. رفیعی سخنانش را با این جمله به پایان رساند: «مرگ ناصر حجازی پایان افسانه او نیست.»

نیما طباطبایی کارگردان این مستند نیز روی صحنه بودو در سخنانی کوتاه گفت: «امیر رفیعی حرف‌های اصلی را زد و کار من را راحت کرد. بچه‌های خیلی خوبی در این کار همراه بودند. امشب یکی از دوستانم وقتی رابطه صمیمانه من و خانواده ناصر حجازی را دید گفت نیما خوش به حالت من هم چندسال پیش از یک چهره ورزشی می‌خواستم فیلم بسازم و خیلی اذیت شدم اما این خانواده واقعا شریف هستند.» نیما طباطبایی در پایان با بغض از رویا تیموریان تشکر کرد: «من از نعمت مادر محروم شدم اما خاله‌ام خانم تیموریان به گردن من حق مادری دارد.»

ناز افشین‌کیا سرمایه‌گذار مستند «من ناصر حجازی هستم» به روی صحنه دعوت شد و برگزاری این مراسم در شب تولد ناصر حجازی را باعث افتخار خود دانست: «از من می‌پرسند با این همه مشکلات آیا از ساخت این فیلم پشیمان نیستی؟ جواب می‌دهم نه، هرگز، و تا آخر این کار ایستاده‌ام.»

جواد یحیوی مجری جلسه پنجاه و ششم آیین دیدار هنر و تجربه از خسرو نقیبی نویسنده و پژوهشگر این مستند دعوت کرد روی صحنه بیاید و نقیبی هم از حمیدرضا صدر که در سالن حضور داشت تقدیر کرد و کتاب‌های او را الهام‌بخش خود دانست. در ادامه یحیوی از پیش‌کسوتان حاضر در مراسم دعوت کرد روی صحنه بیایند و کیکی به مناسبت تولد ناصر حجازی روی صحنه آوردند. این کیک را ارسلان نوه مرحوم ناصر حجازی برید.

در شب افتتاح مستند «من ناصر حجازی هستم» علاوه برخانواده مرحوم ناصر حجازی همسر ایشان، آتوسا حجازی دختر و آتیلا حجازی پسر او و سعید رمضانی داماد خانواده، خیلی از ستاره‌های فوتبال و هنرمندان حاضر بودند. از بین ورزشکاران می‌توان به نام‌هایی چون همایون بهزادی، حسین کلانی، نصرالله عبداللهی، محمد زادمهر، محمد پنجعلی، بهتاش فریبا، شاهین بیانی، ناصر شفق، بهروز رهبری‌فر، رضا شاهرودی، جواد نکونام، سیدمهدی رحمتی، وحید طالب‌لو، علی موسوی، بهنام ابوالقاسم‌پور و آرش برهانی اشاره کرد. هنرمندانی چون مسعود رایگان، رویا تیموریان، بهرام رادان، عبدالرضا اکبری، رضا یزدانی، پویا امینی و دانیال عبادی هم در سالن حضور داشتند.

مستند «من ناصر حجازی هستم» قرار بود از ۲۳ آذر ماه در گروه هنروتجربه اکران شود که به دلیل شکایت امیر قلعه‌نویی سرمربی تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز، اکران این مستند تا بررسی و اعلام حکم مراجع قضایی متوقف شده‌است.