هنر و تجربه: شبکه مستند سیما در چهاردهمین قسمت از مجموعه «گنجینه» مستندهای «تپه‌های قیطریه» ساخته پرویز کیمیاوی و «طاعون» از پوران درخشنده را پخش می‌کند.

این هفته مستند «تپه های قیطریه» ساخته پرویز کیمیاوی روی آنتن می‌رود. منطقه قیطریه را این روزها با برج‌های بلند آن می‌شناسند اما ۴۷ سال پیش قیطریه گورستان بوده‌است. در سال ۱۳۴۷، تپه‌های قیطریه شاهد یکی از بزرگ‌ترین اکتشافات باستان‌شناسی دنیا بود و در یک عملیات عمرانی از این تپه ها ۳۵۰ گور باستانی، تدفین‌های یک نفره و دو نفره و نزدیک به ۵۰۰۰ شی سالم برنزی و سفالی به دست آمد.
پس از این اداره باستان‌شناسی وقت، از شهرداری درخواست کرد جواز ساخت و ساز در این منطقه را ندهد اما این اتفاق رخ نداد و نشانه‌های کهنی از فرهنگ و تمدن در زیر برج‌ها و ساختمان‌های مسکونی مدفون و از دیده‌ها پنهان شد. همه این‌ها موضوعاتی هستند که کیمیاوی در مستند تپه‌های قیطریه به آن پرداخته است.

«طاعون» کاری از پوران درخشنده در ادامه برنامه «گنجینه» پخش می‌شود. فیلم‌سازی که بیشتر با آثار سینمایی بلند شناخته می‌شود اما در کارنامه خود مستندهایی نیز دارد. این مستند در سال ۱۳۵۴ ساخته شده و درباره شیوع طاعون سال ۱۳۲۸ در کردستان است.

«گنجینه» هر هفته چهارشنبه ها ساعت ۲۱ با اجرای پریوش نظریه و به تهیه کنندگی زهرا کشاورزی در جدول پخش شبکه مستند سیما قرار دارد و قسمت چهاردهم آن چهارشنبه ۲۵ آذر پخش می‌شود.