هنروتجربه: رییس سازمان سینمایی در سومین روز برگزاری نهمین جشنواره سینما حقیقت با حضور در سینما فلسطین اکران فیلم‌های مستند در هنروتجربه راموفق دانست.

حجت الله ایوبی در گفت‌وگو با روابط عمومی جشنواره بین المللی سینماحقیقت، درباره برگزاری نهمین دوره جشنواره سینماحقیقت گفت: «چیزی که مطمئن هستم این است که هر روز آقای طباطبایی‌نژاد (دبیر نهمین دوره جشنواره سینماحقیقت) از دیروزش بهتر است. و هر دوره جشنواره سینماحقیقت را از دوره قبل بهتر برگزار می‌کند. ایشان پر از ایده‌های جدید هستند. اصلا مدیران خوب ایده‌های خوبی هم دارند.»
او با اشاره به اهمیت سینمای مستند، عنوان کرد: «فیلم مستند در ایران ظرفیت بالایی دارد. بسیاری از بزرگان ما در عرصه سینما از مستندسازان هستند. خوشبختانه پشتوانه مستند دانش و تجربه است و بدون دانش و تجربه نمی‌شود مستند خوب ساخت.»
رییس سازمان سینمای ادامه داد: «باعث خوشحالی است که به تدریج مخاطبین مستند در ایران افزایش پیدا می‌کنند. من همیشه با کسانی که می‌گفتند فرهنگ مستند دیدن در ایران وجود ندارد، مخالف بودم. اتفاقا فرهنگ مستند دیدن وجود دارد اما زمینه و شرایط آن مهیا نیست و باید امکان نمایش فیلم‌های مستند چه در تلویزیون و چه در سینما فراهم شود.»
ایوبی با تاکید بر ادامه روند اکران مستند در گروه هنر و تجربه، یاآور شد: «اتفاقی که در هنر و تجربه برای اکران مستند افتاد، اگرچه اتفاق کوچکی بود اما انرژی زیادی به مستندسازان داد که بدانند که اگر مستند خوب بسازند و شرایط اکران درست برایشان فراهم شود، هم پای سینماگران داستانی می‌توانند در فروش پیش بروند و مخاطب عمومی داشته باشند.»
او همچنین افزود: «حداقل دستآورد گروه هنر و تجربه این است که نشان داد در ایران هم فرهنگ مستند دیدن وجود دارد و مستندسازانی داریم که می‌توانند فیلم بسازند و آثارشان را اکران کنند. خوشبختانه در تلویزیون شبکه‌ای به مستند اختصاص پیدا کرده که دسترنج مستندسازان در آن خوب دیده می‌شود و از آن شبکه‌هایی است که درست اداره می‌شود.»
رییس سازمان سینمایی جشنواره سینماحقیقت را از جمله جشنواره‌های بسیار تخصصی دانست و تاکیدکرد: «این جشنواره جزو جشنواره‌های به معنای واقعی، بین‌المللی سینمای ایران است. برای این‌که ملاحظاتی که برای جشنواره‌های بین المللی دیگر داریم، در این جشنواره وجود ندارد. در این جشنواره می‌توانیم بخش عظیمی از مستندهای روز دنیا را نشان دهیم. به همین خاطر به هم از نظر حضور مهمانان و هم فیلم‌های نمایش داده شده، کاملا بین‌المللی است.»
حجت الله ایوبی در پایان از برنامه ویژه برای مستندسازان خبر داد: «ارادت ما به دوستان مستندساز، قدیمی، قلبی و پایدار است. از آقای طباطبایی‌نژاد مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی خواستیم برنامه ویژه‌ای با همکاران‌شان برای سال جدید سینمای مستند، پایه ریزی کنند. برنامه‌ای که به عنوان آغاز یک تحول جدید در سینمای مستند است. امیدواریم این برنامه اتفاق خوشایندی برای مستندسازان باشد.»