هنر و تجربه: پایگاه خبرگزاری و اطلاع رسانی‌ فیلم‌سازی مستقل ایندی‌وایر، برای دهمین سال متوالی با رای‌گیری از بیش از ۲۰۰ منتقد، بهترین‌های سینمایی سال ۲۰۱۵ را انتخاب کرد.

در بخش بهترین فیلم‌ها، «مکس دیوانه: جاده خشم»، «کارول»، «در مرکز توجه»، انیمیشن «درون بیرون» و «سیمرغ» به ترتیب پنج فیلم برتر این نظرخواهی شده‌اند. در بین پنجاه فیلمی که نامشان در بین بهترین آثار ۲۰۱۵ آمده، نام «تاکسی» جعفر پناهی در رتبه ۲۱ و «درباره الی» اصغر فرهادی که امسال در سینماهای آمریکا به اکران درآمد در رتبه ۴۳ دیده می‌شود.

جورج میلر برای کارگردانی «مکس دیوانه» در شاخه فیلم‌سازان به عنوان محبوب‌ترین شناخته شد و پس از او تاد هینس برای «کارول»، هو شیائو شین برای «آدمکش»، لازلو نمش برای «پسر شائول» و تام مک‌کارتی برای «در مرکز توجه» کارگردانان شاخص بعدی هستند. در این شاخه نیز نام جعفر پناهی و اصفر فرهادی در رتبه‌های ۳۱ و ۳۹ دیده می‌شود. نکته جالب این فهرست، حضور کوئنتین تارانتینو کارگردان «هشت نفرت‌انگیز» در جایگاه پنجاهم است.

مایکل فاسبندر به خاطر ایفای نقش استیو جابز در فیلمی به همین نام ساخته دنی بویل و شارلوت رمپلینگ هم برای «۴۵ سال» بهترین بازیگران مرد و زن نقش اول شناخته شدند.  «نگاه سکوت» ساخته جاشوآ اوپنهایمر هم به عنوان بهترین مستند سال از دیدگاه ایندی‌وایر انتخاب شده است. این مستند در مورد خانواده بازمانده‌ای از نسل‌کشی سال ۱۹۶۵ در اندونزی است که حالا با یکی از قاتلین حاضر در آن فاجعه روبه‌رو می‌شوند.

در میان بهترین فیلم‌های اول یک کارگردان، این «پسر شائول» لازلو نمش برنده بهترین جایزه بزرگ جشنواره فیلم کن بود که رتبه اول را به دست آورده است. «دفتر خاطرات یک دختر نوجوان»، «اکس ماشینا»، «اصلاحیه» و «جیمز وایت» دوم تا پنجم جدول فیلم‌های اول هستند.

نظرسنجی ایندی‌وایر همچنین بخشی را هم به فیلم‌های شاخص سال گذشته که هنوز به اکران بین‌المللی درنیامده‌اند اختصاص داده که «شوالیه» بهترین فیلم جشنواره فیلم لندن در صدر آن قرار گرفته است. «ناهید» آیدا پناهنده در جایگاه چهل و هفتم این شاخه جای گرفته است. فیلم‌نامه «در مرکز توجه» هم به عنوان بهترین سناریو و «کارول» دارای بهترین فیلم‌برداری شناخته شده‌اند.

در نظرسنجی ایندی‌وایر فیلم‌هایی که در سینماهای بین‌المللی اکران داشته‌اند،هم مدنظر قرار گرفته‌اند.