هنروتجربه: کارگاه‌ آموزشی «راهیابی فیلم‌های مستند به بازارهای بین‌المللی» با حضور «اووه ریشه یانسون» از اعضای شبکه مستند اروپا EDN  در فرهنگستان هنر برگزار شد. این کارگاه از جمله کارگاه‌های آموزشی نهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت بود.

به گزارش خبرنگار نشریه روزانه جشنواره سینما حقیقت، «یانسون» هدف از این کارگاه سه روزه را در ادامه موضوعات مطرح شده در سال قبل دانست، یعنی چگونگی ساخت مستندی که مخاطب بین‌المللی داشته‌باشد و بتواند با مخاطب خارجی ارتباط برقرار کند. هم‌چنین در این کارگاه راهکارهای ساخت مستند هم به لحاظ خلاقانه و هم با در نظر گرفتن جنبه‌های اقتصادی، آشنایی با نمایندگان افراد کلیدی فعال در حوزه‌ی بازار بین‌المللی فیلم مستند و آشنایی با استانداردهای شبکه‌های تلویزیونی مهم خریدار آثار مستند بررسی شد.
یانسون در مقدمه‌ صحبت‌هایش، کارEDN  را برگزاری کارگاه‌های آمورشی برای علاقه‌مندان در نقاط مختلف دنیا و فراهم کردن زمینه برای آشنایی علاقه‌مندان با بازار بین‌الملل و تسهیل ورود آن‌ها به این عرصه معرفی و به سابقه‌ همکاری این شبکه با جشنواره‌های معتبری نظیر برلین و کن عنوان کرد. او این شبکه را نه یک حمایت‌کننده‌ مالی و سرمایه‌گذار، که نهادی دانست که کارش تسهیل روش کار برای مستندسازان و ارتباط دادن آن‌ها به منابع مالی و سازمان‌هایی که به سرمایه‌گذاری تمایل دارند.

درون و برون قصه‌های یک مستند
درون و برون قصه‌های مستند و جنبه‌های خلاقانه‌ ساخت اثر مستندی که قابلیت حضور در بازارهای جهانی را داشته باشد، بحث اصلی این سخنران دانمارکی بود. یانسون که برای بیان صحبت‌هایش از جملات کوتاه و مفید استفاده می‌کرد، صحبت در مورد تمام ابعاد خلاقانه در ساخت یک مستند در تمام طول فرآیند ساخت را با توضیح پنج فرمان اساسی  و توضیحاتش در مورد هر بند را با نمایش لحظاتی از یک یا چند فیلم تکمیل کرد.

یک: لزوم وجود چیزی در قلب. چرا می‌خواهید این قصه را بگویید و این جرقه از کجا در ذهن شما زده شده است؟
این نگاه خلاقانه‌ اولیه باید در تمام طول پروژه همراه شما حفظ شود و در طول پروسه‌ تولید مدام از خود بپرسید انگیزه و دلیل اولیه‌ من برای ساخت این فیلم چه بوده. در عین حال توانایی برای مطرح کردن همین انگیزه هنگام تلاش برای تامین سرمایه نیز ضروری است.

دو: وجود یک التزام برای ساخت 
برای این‌که مخاطب بین‌المللی جذب فیلم شما شود، باید یک دغدغه‌ مهم در فیلم شما مطرح شده باشد. بنابراین وقتی شما در مورد موضوعات مختلف صحبت می‌کنید، باید ببینید آیا لزومی بر وجود و طرح این دغدغه‌ها هست یا نه. این دغدغه را باید به صورتی هنرمندانه انتقال داد و اثبات کرد.

سه: جذاب بودن به تنهایی کافی نیست، باید درگیری حسی ایجاد کرد
موضوعات بسیاری برای آدم جذاب است، اما برای ساخت مستند خلاقانه اساسا باید تفاوتی در این جذابیت ایجاد کرد. سینما به طور کل و سینمای مستند باید در کنار نشان دادن واقعیات، روی حس هم متمرکز باشد تا بتواند انسان‌های بیشتری را درگیر کند. فیلم‌های زیادی در مورد یک موضوع مشابه ساخته می‌شوند، اما فیلمی موفق است که رویکرد متفاوتی ارائه دهد.

چهار: لحظه‌های ناب و اصیل را بخواهید
یکی از جذابیت‌های کار مستند این است که در آن همواره واقعیت ما را به جاهای غیرقابل انتظار و تصور می‌برد. تصور لحظات فوق‌العاده و غیرقابل انتظاری که ممکن است در طول ساخت فیلم پیش بیاید، از نکات مهمی است که هنگام نگارش سناریو باید در مورد آن و نحوه‌ واقعیت بخشیدن به آن فکر کرد. گیراترین نکته در آثار مستند همین لحظات نابی است که به واقعیت‌های عجیب زندگی بسیار نزدیک است. این لحظات ناب در سینمای مستند مربوط به زمانی است که کاراکترهای ما به یک نقطه‌ عطف یا درک تازه‌ای از واقعیت‌های اطراف می‌رسند. چنین لحظاتی یا وجود دارد و توسط فیلم‌ساز ثبت می‌شود، یا خود فیلم‌ساز راسا اقدام به ساخت این لحظات می‌کند.

پنج: تصویری باشید
رسانه‌ای که با آن کار می‌کنید، یک رسانه تصویری است. بنابراین همیشه باید برای تعریف قصه‌‌ مورد نظرتان ایده‌های تصویری در ذهن داشته باشید.

او پس از برشمردن این  نکات تاکید کرد:« این پنج نکته را باید در تمام فرایند ساخت یک اثر در ذهن داشت. چه در مرحله‌ پرداخت اولیه، چه در مرحله‌ی دکوپاژ و چه در مرحله‌ تدوین فیلم. این نکات تمام آن چیزی که باید در ارائه‌ یک پروژه‌ی بین‌المللی به آن توجه کرد نیست، اما می‌تواند به شما در یافتن تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار خیلی کمک کند. زیرا یکی از چالش‌های اصلی در هنگام ارائه‌ی بهینه‌ مستند به یک تهیه‌کننده این است که ما عموما تلاش می‌کنیم «موضوع» را بهینه نشان بدهیم، اما فیلم تنها در «موضوع» خلاصه می‌شود، نحوه‌ نمایش این موضوع هم عنصر مهمی است. بهتر است قبل از ارائه‌ فیلم یا ایده‌ آن، همیشه این پنج فرمان را در ذهن خود مرور کنید و بیینید آیا توانسته‌اید آن‌ها را در ساخت اثرتان رعایت کنید یا نه؟»