هنر و تجربه: شصت و نهمین دوره جشنواره فیلم لوکارنو با همکاری انستیتو فیلم آلمان و سینماتک فرانکفورت، فیلم‌های ساخت آلمان غربی بعد از جنگ جهانی دوم را مورد بررسی قرار می‌دهد.

این فیلم‌ها از بین آثار ساخته شده طی سال‌های ۱۹۴۹ تا ۱۹۶۳ انتخاب شده‌اند و قرار است قصه‌های فراموش شده آن دوران را دوباره زنده کنند. فیلم‌های کارگردانانی چون رابرت سیودماک و فریتز لانگ که روی فیلم‌سازان نسل‌های بعدی آلمان تأثیر گذاشتند نیز در بین فیلم‌های انتخاب شده حضور دارند. آثاری در قالب‌های مختلف مستند، فیلم بلند، انیمیشن، آوانگارد یا تجربی که فرصت نمایش در زمان خود را پیدا نکرده‌اند هم از دیگر پروژه‌هایی هستند که در لوکارنو فرصت نمایش پیدا می‌کنند.
کارلو چاترین مدیر هنری جشنواره لوکارنو در این باره می‌گوید: «سینمای آلمان غربی، در عین دوست داشتنی بودن کنار گذاشته شد. این فیلم‌ها غنی بودن سینمای ملی آلمان که به دنبال پیدا کردن هویت خود بود را نشان می‌دهد».
قرار است بعد از جشنواره لوکارنو، سینماتک لوزان سوئیس، انجمن فیلم لینکلن در نیویورک و گالری هنر ملی واشنگتن نیز  دوره مورد نظر از سینمای آلمان را مورد بررسی قرار دهند. نکته جالب این است که جشنواره برلین نیز در دوره جدید خود طی برنامه‌ای ویزه به سینمای سال ۱۹۶۶ آلمان غربی خواهد پرداخت.

جشنواره بین‌المللی فیلم لوکارنو از ۳تا ۱۳ آگوست سال ۲۰۱۶ در سوئیس برگزار می‌شود.