هنر و تجربه: آیین دیدار فیلم «سایه روشن» ساخته فرزاد موتمن شامگاه جمعه ۲۷ اردیبهشت در سینما فرهنگ برگزار شد.

در پنجاه و هفتمین مراسم افتتاحیه فیلم‌های هنر و تجربه، عوامل فیلم سینمایی «سایه روشن» پس از امضای پوستر، در کنار مردم به تماشای فیلم نشستند. قبل از شروع فیلم، فرزاد موتمن از «سایه روشن» به عنوان سخت‌ترین اثرش نام برد: «سایه روشن سال ۱۳۹۲ ساخته شد و به نحوی سخت‌ترین فیلم من بود؛ هرچند که با چهار شخصیت و در یک خانه ساخته شده است». این کارگردان  در ادامه از ویژگی‌های فیلمش گفت: «سایه روشن دو خط داستانی دارد که نمی‌شود تشخیص داد که در هر لحظه، فصه در واقعیت می‌گذرد یا رویا. درآوردن این کار خیلی سخت بود و ما روی یک لبه تیز حرکت کردیم. ژانر سایه روشن، سایکودرام یا سایکوتریلر است که در ایران خیلی کم به آن پرداخته شده است. این فیلم را هیچ دفتری زیر بار تولیدش نمی‌رفت. از امیر افشار ممنونم که این قصه مالیخولیایی رو به من داد تا فرصت ساختش رو پیدا بکنم. از همه عواملی که اینجا نیستند هم تشکر می‌کنم».

بعد از موتمن، نوبت جمال ساداتیان بود تا چند کلامی صحبت کند: «با این نوع سینما دست به تجربه زدم. بیشتر به سینمای قصه‌گو معتقدم اما این فیلم به نوعی بود که احساس می‌کردم باید تجربه می‌شد». این تهیه‌کننده سینمای ایران هم‌چنین از کیفیت حضور فیلم‌ها در هنر و تجربه سخن گفت: «نباید فیلم‌هایی که کسی میل به تولید یا اکرانشان را ندارد به هنر و تجربه راه پیدا کند چون به نظرم هنر و تجربه وجه مهم‌تر سینمای ایران است و هم هنر می‌خواهد هم تکنیک. امیدوارم این حمایت‌ها همچنان ادامه پیدا کند تا تهیه‌کننده‌ها نیز جرات‌ ورود به چنین حوزه‌هایی را داشته باشند».

شقایق فراهانی از بازیگران اصلی «سایه روشن» هم فیلم‌های هنر و تجربه را نیازمند حمایت دانست: «چند روز پیش همراه با چند نفر دیگر آمدیم به سینما تا همین فیلم سایه روشن را ببینیم و در کمال تعجب هیچ‌کس در سالن سینما نبود.لطفا ما را حمایت کنید.»

در پایان مراسم ابتدایی قبل از فیلم، مجید توکلی که اجرای آیین دیدار را به عهده داشت از کارگردان سایه روشن در مورد رضایتش از اکران فیلم در گروه هنر و تجربه پرسید. موتمن پاسخ داد: «سه سال این فیلم از سوی سینمای ایران نادیده گرفته شده و حالا خوشحالم که به اکران درآمده است. فیلم، باید اکران گسترده می‌گرفت چون کلاسیک است اما چون این نوع ژانر تا کنون کار نشده بود می‌توان آن را تجربی هم دانست. ممنونم از آقای امیرحسین علم‌الهدی و گروه هنر و تجربه که فرصت اکران این فیلم را مهیا کردند».

از مهمانانی که در آیین دیدار «سایه روشن» شرکت کرده بودند می‌توان به امید بنکدار، اکبر عالمی، ژیلا ایپکچی، مجیدرضا مصطفوی، علیرضا امینی، شقایق فراهانی، الهه استیری، جمال ساداتیان و …. اشاره کرد.

«سایه روشن» داستان مرد میان‌سالی به نام رامین را روایت می‌کند که دچار فراموشی شده و پرستاری به او کمک می‌کند که حافظه‌اش را به دست آورد. در این فیلم بازیگرانی چون محمدرضا فروتن، شقایق فراهانی، الهه استیری و سونیا اسپهرم به ایفای نقش پرداخته‌اند. «سایه روشن» به کارگردانی فرزاد موتمن از ۲۲ آذر در سینماهای گروه هنر و تجربه به نمایش درآمده‌است.