هنروتجربه:«امیدوارم به شما اجازه دهیم فیلم بسازید. وقتی می‌بینم بعضی فیلم‌ها ساخته می‌شوند اما بعد به دلایل عجیب و غریبی برای نمایش مشکل پیدا می‌کنند، تعجب می کنم. امیدوارم بتوانیم فرهنگ شنیدن نقد را در جامعه ایجاد کنیم.»

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین المللی سینماحقیقت، حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی با تشکر از مستندسازان و مسئولان که به گفته او جشنواره سینما حقیقت را به یک رویداد باشکوه تبدیل کرده‌اند، گفت: «مردم ایران فرهنگ مستند دیدن را دارند. اصولا مستندسازی کاری متمدنانه است و ما هر قدر به شما – مستندسازان – برسیم کم است.»

او ادامه داد: «در اینجا هنر برای هنر معنا ندارد چون یک مستندساز برای خود رسالتی قائل است و تلاش می‌کند مسائل جامعه اش را نشان دهد. امیدوارم بتوانیم امکان روانی را برای فعالیت شما مستندسازان فراهم کنیم.»

او افزود: «ما کشوری با فرهنگ و تمدن غنی هستیم که جاذبه های بسیار زیادی برای تولید مستند دارد. شما اگر به اروپا سفر کنید با دیدن یک شهر گویی تمام آن کشور را دیده اید اما در ایران چنین نیست و شما با تنوع اقوام و گویش ها، مناظر دیدنی و رنگها مواجه می شوید.»

ایوبی بیان کرد: «امیدوارم بتوانیم از گویش های گوناگون ایرانی بهره ببریم و این جاذبه را به همه نشان دهیم.»رئیس سازمان سینمایی در پایان صحبت های خود راه پیش روی مستندسازان را بسیار دشوار خواند گفت: «آروز می‌کنم روز به روز در این عرصه موفق تر از قبل عمل کنید و همواره فیلم بسازید. مستندسازی توامان هنر و رسانه است و شما رسالت بزرگی بر دوش دارید.»

سید محمدمهدی طباطبایی نژاد مدیر عامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی نیز در این مراسم ضمن خیر مقدم به مهمانان داخلی و خارجی که به رونق جشنواره افزوده‌اند، گفت: «از تمامی مستند سازان و علاقمندان به سینما مستند که در طول یک هفته برگزاری جشنواره با حضور شوق انگیز خود به اعتلای هر چه بیشتر این جشنواره کمک کرده اند، سپاسگزارم.»وی سینمای مستند را سینمای آگاهی بخش عنوان کرد : «هیچ کشوری توسعه نیافته است مگر با حمایت و حضور مستند سازان، بنابراین امروز مستند در جایگاه مهمی قرار گرفته است.»

دبیر نهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت با اشاره به اینکه مستند سازان آینه دار جامعه خود هستند، ادامه داد: «آنها زشتی ها و بدی ها را نشان می دهند تا کاستی ها و پلیدی ها به خوبی تبدیل شوند.»طباطبایی نژاد در ادامه اظهار داشت: «سینما مستند نسبت مستقیم و فشرده ای با فرهنگ و هنر دارد و هیچ جامعه ای بدون حضور مستند تغییر و پیشرفت نخواهد داشت.»به گفته طباطبایی نژاد، مستند سازان اهالی واقعی فرهنگ هستند و در اعتلای آن تاثیر مستقیم دارند.