هنروتجربه: مراسم اختتامیه نهمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت شامگاه یکشنبه(۲۹ آذر) در تالار وحدت برگزارشد.
در این مراسم که با حضور حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی وجمعی از مسئولان سینمایی و سینماگران و مستندسازان برگزارشد، جوایز برگزیدگان این جشنواره در بخش‌های مختلف اهدا شد.

در این دوره از جشنواره گروه هنروتجربه برای اولین بار «تندیس هنروتجربه» را به بهترین فیلم این جشنواره از نگاه شورای سیاست‌گذاری گروه هنروتجربه اهدا کرد. تندیس «هنر و تجربه» و مبلغ ۸۰ میلیون ریال به «لقمان خالدی» کارگردان فیلم «فصل هَرَس» تعلق گرفت. «فصل هَرَس» روایت‌گر فردی به نام قاسم تک دهقان است که مدعی شده داروی سرطان را کشف کرده است. او جهت اثبات ادعایش دچار چالش‌هایی می‌شود.
نامزدهای  کسب تندیس هنروتجربه فیلم‌های «A157» به کارگردانی بهروز نورانی‌پور، «پل» از امیرحسین نوروزی، «رویاهای دم صبح» ساخته مهرداد اسکویی، «زمناکو» فیلمی از مهدی قربان‌پور و «مانکن‌های قلعه حسن‌خان» به کارگردانی سام کلانتری و « فصل هَرَس» ساخته لقمان خالدی  بودند.

برگزیدگان بخش «مسابقه بین الملل» نیز در دوبخش مستند کوتاه . نیمه بلند و مستند بلند به شرح زیر اعلام شدند:
مستند کوتاه و نیمه‌بلند
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰۰۰ دلار به‌عنوان جایزه ویژه هیات داوران به «فرانچسکو دوُن‌جیووانی» کارگردان فیلم مستند نیمه‌بلند «جیانو» از ایتالیا تعلق گرفت.
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۳۰۰۰ دلار به «حمید جعفری» کارگردان فیلم مستند کوتاه «بَرد» از ایران رسید.
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۴۰۰۰ دلار به «مارتین سولا» کارگردان فیلم مستند نیمه‌بلند «خانواده چچنی» از آرژانتین اهدا شد.
مستند ‌بلند
«بهروز نورانی‌پور» کارگردان فیلم مستند ‌بلند «A157» موفق به دریافت جایزه ویژه هیات داوران شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰۰۰ دلار شد.
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰۰۰ دلار نیز به «جین مو یونگ» کارگردان فیلم مستند ‌بلند «عشق من؛ از آن رودخانه مگذر» از کره‌جنوبی رسید.

در این مراسم برگزیدگان بخش «جایزه بین‌المللی شهید آوینی» نیز به این شرح اعلام شدند:
بخش مستند کوتاه
دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰ میلیون ریال به «اصغر بختیاری» کارگردان فیلم «نشانی» تعلق گرفت.
بخش مستند نیمه‌بلند
«محمدعلی رخشانی» کارگردان فیلم «نسل سوم» دیپلم افتخار این بخش را از آن خود کرد.
تندیس شهید آوینی، دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰ میلیون ریال به «داریا لیپکو» کارگردان فیلم «وضعیت ذهن» از کشور لهستان رسید.
تندیس شهید آوینی، دیپلم افتخار و مبلغ ۸۰ میلیون ریال به «محسن اسلام‌زاده» کارگردان فیلم «تنها میان طالبان» اهدا شد.
بخش مستند بلند
دیپلم افتخار به «ماجد نیسی» کارگردان فیلم «پرچم سیاه» تعلق گرفت.
«بهروز نورانی‌پور» کارگردان فیلم «A157» موفق به دریافت دیپلم افتخار شد.
تندیس شهید آوینی، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۲۰ میلیون ریال به «مهدی قربان‌پور» کارگردان فیلم «زمناکو» اهدا شد.
بهترین فیلم
تندیس شهید آوینی، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۲۰ میلیون ریال به «مهدی جعفری» تهیه‌کننده و کارگردان فیلم «نام و نشان» تعلق گرفت.

جوایز بخش «محیط زیست و بحران آب» به شرح زیر به برگزیدگان اهدا شد.
فیلم «آزادی» به کارگردانی رضا فرهمند و کمیل سهیلی و تهیه کنندگی حسین افشار برای پرداختن به موضوع شکار بی رحمانه پرندگان مهاجر در فریدونکنار و قدردانی از نقد سالم و سازنده از سازمان حفظت محیط زیست.
فیلم «شکارچی» به تهیه کنندگی و کارگردانی کتی جهانگیری به خطر پرداختن به فرهنگ حفاظت از حیات وحش و تلاش های یک خانم در مقابله با چالش‌های فضا و فرهنگ موجود در مسیر تهیه فیلم.
فیلم‌های «اشک سیاه» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی فتح الله امیری به خاطر زحمات چندین ساله و خستگی ناپذیر کارگردان در تولید این فیلم و «اوسیا» به تهیه کنندگی و کارگردانی علیرضا دهقان به خاطر تصویربرداری جسورانه از مجراهای طولانی‌ترین قنات جهان.
هم‌چنین سازمان حفاظت محیط زیست از سازندگان سایر فیلم‌های مستند جشنواره حقیقت که به نوعی محیط زیست را محور قرار داده یا مسئولانه به آن نگاه کرده‌اند مانند فیلم‍‌های «بزمجه‌ها عاشق می شوند» به کارگردانی دلاور دوستانیان، میثم صفری و تهیه کنندگی یوسف صفری بختیاری، «ناخدا سلیمان» به تهیه کنندگی و کارگردان سعادتعلی سعیدپور، «قربانی» به کارگردانی رضا فرهمند، کیومرث محمدچناری و تهیه کنندگی مهدی مطهر، «جان گرفته در اعماق» ساخته علی عبدی پور، «مسیر سبز» به کارگردانی محسن رمضان زاده، «گربه‌های ناآرام» به کارگردانی میلاد خالقی‌منش و تهیه کنندگی فرشاد شکیبی، «قلمرو سلطان» به کارگردانی روح الله مولوی، «یکی شوربود، یکی شیرین» ساخته محمدرضا خوش فرمان، «زندگی در خورموسی» به کارگردانی حجت طاهری و تهیه کنندگی عبدالخالق طاهری، «ساحل» ساخته حسین صافی و «زمستان؛ فصل آخر» به کارگردانی مریم السادات مومن زاده، دعوت کرد تا در پنجمین دوره جشنواره بین المللی فیلم سبز شرکت کنند.

 

برگزیدگان بخش «مسابقه ملی» به شرح ذیل معرفی شدند:

 مستند کوتاه
دیپلم افتخار و جایزه نقدی ۵۰ میلیون ریالی “فیلم‌نت” به  «حمید جعفری» کارگردان فیلم «بَرد» تعلق گرفت.
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۸۰ میلیون ریال به «هایده مرادی» کارگردان فیلم «قارلی داملار» اهدا شد.
مستند نیمه بلند
دیپلم افتخار و جایزه نقدی ۵۰ میلیون ریالی “فیلم‌نت” به «امیرحسین نوروزی» کارگردان فیلم «پل» رسید.
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال به «حجت طاهری» کارگردان فیلم «زندگی در خور موسی» اهدا شد.
 مستند بلند
دیپلم افتخار و جایزه نقدی ۵۰ میلیون ریالی “فیلم‌نت” به «مریم‌السادات مؤمن‌زاده» کارگردان فیلم «زمستان فصل آخر» تعلق گرفت.
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۲۰ میلیون ریال بصورت مشترک به «مهرداد اسکویی» کارگردان فیلم «رویاهای دم صبح» و «لقمان خالدی» کارگردان فیلم «فصل هَرَس» رسید.
 پژوهش
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۷۰ میلیون ریال بصورت مشترک به «مهران پورمندان» پژوهشگر فیلم «یک موسیقیدان فرانسوی در دربار قاجار» و «کمیل سوهانی» پژوهشگر فیلم مستند «مادرکشی» تعلق گرفت.
 تصویربرداری
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰ میلیون ریال به «محمد حدادی» تصویربردار فیلم «رویاهای دم صبح» اهدا شد.
 صدابرداری یا صداگذاری
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰ میلیون ریال به «نوید سالاری‌مقدم» صداگذار فیلم «پل» رسید.
 تدوین
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰ میلیون ریال به «محدثه گلچین‌عارفی» تدوینگر فیلم «پل»تعلق گرفت.
 نویسنده یا گوینده گفتار متن
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰ میلیون ریال به «مهدی بوستانی شهربابکی» نویسنده گفتار متن فیلم «بلا نسبت شما» اهدا شد.
 آهنگسازی
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰ میلیون ریال به «افشین عزیزی» آهنگساز فیلم «رویاهای دم صبح» رسید.
 جایزه ویژه هیات داوران
«هانیه یوسفیان» کارگردان فیلم «پدر» موفق به دریافت تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۶۰ میلیون ریال شد.
 جایزه ویژه دبیر جشنواره
دبیر جشنواره بین المللی «سینماحقیقت» تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۷۰ میلیون ریال به «فرشاد اکتسابی» کارگردان فیلم «همراه با فرات» اهدا کرد.
 بهترین فیلم (تهیه‌کننده)
نشان فیروزه سینماحقیقت، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۴۰ میلیون ریال به آقای «مهدی شامحمدی» تهیه‌کننده فیلم «فصل هَرَس» تعلق گرفت.