هنر و تجربه: در واپسین روزهای پاییز به روال روزهای گذشته سری به رسانه‌ها زدیم و صفحات فرهنگ و هنر آن‌ها را رصد کردیم. امروز (۲۹ آذر) قرار است در تالار وحدت شاهد برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره سینماحقیقت و اهدای جوایز به نامزدهای آن در رشته‌های مختلف باشیم. این خبر بازتاب‌های فراوانی در رسانه‌ها داشته است. در ادامه به مرور برخی خبرهای مرتبط با سینمای هنر و تجربه می‌پردازیم که در زیر از نظرتان می‌گذرد:

ماهنامه ۲۴ در شماره تازه خود با نگاهی متفاوت به فیلم «خواب تلخ» به کارگردانی محسن امیریوسفی پرداخته است و عکس روی جلد خود را به گفت‌وگوی حمید فرخ‌نژاد با محسن امیریوسفی کارگردان فیلم «خواب تلخ» اختصاص داده است. در این عکس امیریوسفی و فرخ‌نژاد مانند دو مرده‌شوی ظاهر شده‌اند که با مضمون اصلی فیلم هماهنگی دارد. امیریوسفی در این فیلم داستان مرده‌شوری را روایت می‌کند که بعد از سال‌ها همنشینی با مرگ، پروسه مواجهه خودش با «عمو عزرائیل» را از سر می‌گذراند. فرخ‌نژاد پیش از این در فیلم «آتشکار» با امیریوسفی همکاری داشت و بازیگر اصلی کار بود.

نیما طباطبایی کارگردان مستند «من ناصر حجازی هستم» نیز یادداشتی را در اختیار خبرگزاری ایلنا قرار داده و در آن از داوران جشنواره سینما حقیقت گلایه کرده است. طباطبایی در این یادداشت آورده است:« متاسفانه از فضای مستندسازی دلزده شدم. بعد از یک سال تلاش بی‌وقفه و شبانه‌روزی و جمع‌آوری ناب‌ترین تصاویر فوتبال تاریخ ایران و ساختن فیلمی که به گواه شاهدان و حتی سایت جشنواره حقیقت رکورد تماشاگر را در طول هفت سال برگزاری جشنواره شکسته و به خوبی با مخاطب خودش ارتباط برقرار می‌کند با بی‌محلی مسئولین و متولیان جشنواره حقیقت مواجه می‌شوم. متاسفانه گویا فیلم هرچقدر در جذب مخاطب موفق عمل کند در سیستم جشنواره‌های ما به آن بی‌توجهی خواهد شد. »

همچنین در روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های متعددی چون اسرار، بانی‌فیلم، سینما، ایرانیان، جوان، صبا و باشگاه خبرنگاران خبر رفع توقیف مستند «من ناصر حجازی هستم» منتشر شده است.

محمدرضا لطفی، کارگردان فیلم «روایت ناپدید شدن مریم» که یکی از داوران جشنواره سینماحقیقت است راجع به فیلم‌های مستند به بانی‌فیلم گفت:« در یک نگاه جامع می‌بینیم که در جامعه ما کلیت سینما مشکل دارد و سینمای مستند هم در چنین فضایی آسیب بیشتری می‌بیند. همیشه گران‌ترین کارهای تصویری، فیلم‌های مستند هستند و در شبکه‌های مختلف جهانی می‌بینیم که فیلم‌های مستند خیلی گران‌تر از فیلم‌های داستانی‌اند. »

روزنامه هنرمند به فیلم «گلدان و درخت بلوط» به کارگردانی کیارش انوری و تهیه‌کنندگی مجید برزگر پرداخته. فیلم‌برداری این فیلم به نیمه رسیده است.

در روزنامه آفرینش اشاره‌ای به خبر تولید فیلم چهار اپیزودی «هیهات» به کارگردانی دانش اقباشاوی، هادی نائیجی، هادی مقدم‌دوست و روح‌الله حجازی شده است. این فیلم به تهیه‌کنندگی محمدرضا شفیعی است.

روزنامه تعادل گفت‌وگو ابوالفضل صفاری، کارگردان فیلم «تهران تا بهشت» را منتشر کرده است. قسمت‌هایی از این گفت‌وگو در بازتاب دیروز سایت هنر و تجربه منتشر شد.