هنر و تجربه: «فصل هرس» ساخته لقمان خالدی  تندیس هنر و تجربه  و نشان فیروزه‌ای نهمین دوره جشنواره سینماحقیقت را دریافت کرده است . لقمان خالدی که برای علاقمندان سینمای مستند نامی شناخته شده است و فیلم‌هایی مثل «مشترک موردنظر»، «کمی بالاتر» و «و من مسافرم» را از او دیده‌اند. «فصل هرس» که پیش از این «جی ام تی» نام داشت درباره فردی است به نام قاسم تک‌دهقان که مدعی شده داروی سرطان را کشف کرده است. او ۱۱ سال است که تلاش می‌کند این دارو را ثبت کند. نمایش «فصل هرس»  در سینما فلسطین با استقبال زیادی روبرو شد. این فیلم در کنار «A157» به کارگردانی بهروز نورانی‌پور، «پل» از امیرحسین نوروزی، «رویاهای دم صبح» ساخته مهرداد اسکویی، «زمناکو» فیلمی از مهدی قربان‌پور و «مانکن‌های قلعه حسن‌خان» به کارگردانی سام کلانتری نامزد تندیس هنر و تجربه در جشنواره سینماحقیقت شده بود.

مستند جدید شما «فصل هرس» حول محور یک شخصیت اصلی شکل گرفته. با این شخصیت اصلی چطور آشنا شدید و این ایده چطور در ذهن شما شکل گرفت؟
من دوتا از عزیزانم را به خاطر سرطان از دست داده‌ام و این بیماری دغدغه من شده بود. دنبال این بودم که در این‌باره کاری کنم. در تحقیقاتی که همراه با تهیه‌کننده کار داشتیم به اسم قاسم تک‌دهقان برخوردیم که مدعی بود داروی بیماری سرطان را کشف کرده است. آقای تک‌دهقان نگران دزدیده شدن این فرمول بود و اعتمادی به موسسات داروسازی نداشت. طبعا به من هم اعتمادی نداشت. مدت یک سال درگیر این پروژه بودیم که بخش بزرگی از آن به اعتمادسازی اختصاص پیدا کرده بود. آرام آرام این اعتماد به وجود آمد و تک‌دهقان هم آدم خیلی باهوشی بود و در مورد من حسابی تحقیق کرده بود و فیلم‌های من را دیده بود.

به نظر می‌رسید ایشان ساکن تهران هم نباشد. درست است؟
تهران زندگی نمی‌کند اما به چند دلیل نمی‌توانم بگویم ساکن کجاست. از من خواسته آدرس و شماره تلفنش را علنی نکنم. ایشان در یک محیط نیمه‌روستایی زندگی می‌کنند و ۱۱ سال است تلاش می‌کند این دارو را بسازد و ثبت کند. همین تلاشش است که برای من قابل تقدیر است.

فیلم‌های دیگر جشنواره چطور بودند و این دوره از جشنواره سینماحقیقت را نسبت به سال قبل و سال‌های قبل‌تر چطور ارزیابی می‌کنید؟
امسال فیلم‌های خیلی خوبی عرضه شده بودند و فکر می‌کنم امسال از لحاظ فیلم‌ها و موضوعات متنوع جشنواره سال خوبی داشت. من چندسال داور یا عضو هیات انتخاب جشنواره بودم و فکر می‌کنم داورها امسال کار سختی برای انتخاب داشتند. فیلم‌ها از لحاظ کارگردانی و تصویر و انتخاب موضوعات بهتر از سال‌های قبل بودند و استقبال تماشاگران جشنواره هم خوب بود.

با توجه به این‌که برگزیده جایزه گروه هنروتجربه هستید درباره اکران یک‌ساله مستند در این گروه و اکران احتمالی فیلم خودتان چه نظری دارید؟
هنر و تجربه کاری که می‌کند یک فرهنگ‌سازی ستودنی است. البته مثل هر فرهنگ‌سازی دیگری دیر جواب می‌دهد. اما همین که باعث می‌شود در بین انتخاب‌های کسی که به سینما رفته مستند هم قرار گیرد، مثبت است. وقتی اکران مستندها و به طور کل فیلم‌های سینمایی در هنروتجربه اتفاق بهتری هم می‌شود که فیلم‌ها در زمانی که در اوج توجه هستند اکران شوند و شامل مرور زمان نشوند. ممکن است زمانی رغبتی به دیدن فیلم‌ها وجود داشته باشد اما یک یا دوسال که بگذرد آن رغبت اولیه از بین برود. آقای علم‌الهدی و سایر عزیزان تصمیم‌گیر این گروه سعی می‌کنند این اتفاق نیفتد اما بهتر است گاهی اولویتی اورژانسی هم قائل شوند. بعد از جشنواره با توجه فضای تبلیغاتی ایجاد شده نه فقط برای دیدن فیلم من، بلکه برای تمام فیلم‌هایی که نامزد جایزه شدند  اشتیاق بیشتری وجود دارد چه خوب می‌شود این فیلم‌ها با سرعت امکان اکران بیابند. متاسفانه بعد از مدتی این اشتیاق کم می‌شود و ممکن است به آن اثر توجه کمتری بشود.

1937711لقمان خالدی

برچسب‌ها: