هنر و تجربه: یکی از خبرهای مهمی که عمده روزنامه‌ها و سایت‌های سینمایی در روز دوشنبه ۳۰ آذرماه منعکس کردند،اهدا جایزه اصلی جشنواره سینماحقیقت به فیلم مستند «فصل هرس» ساخته لقمان خالدی تعلق بود، این فیلم تندیس هنر و تجربه را هم دریافت کرد.

از بین اخبار، گزارش‌ها و مصاحبه‌های مرتبط با گروه هنروتجربه و فیلم‌های این گروه می‌توان به گفتگوی روزنامه هنرمند با ابوالفضل جلیلی اشاره کرد. از ابوالفضل جلیلی فیلم «رقص خاک»به تازگی در گروه هنر و تجربه اکران شده است. جلیلی در این مصاحبه به روزنامه هنرمند گفته است: «تا به امروز چندین بار کشور کره و ژاپن از من خواستند با آن‌ها فیلم بسازم اما در کشور خودم تاحالا چنین چیزی از من خواسته نشده است زیرا همان طور که می‌دانید در کشور ما همه دولت‌ها دست به سینه چند کارگردان هستند و بودند.»

کاوه ابراهیم‌پور کارگردان فیلم سینمایی «یحیی سکوت نکرد»  در گفتگویی با روزنامه ابتکار با عنوان «سرراست‌ترین قصه‌گویی» چنین گفته است: «”وقتی روح افول می‌کند فرم خود نمایی می‌کند…” این یک جمله از بوکفسکی ست که به نظرم باید قاب بکنم و بزنم بالای میز کارم! به طور کلی من اصلا با فرم مشکلی ندارم اما تا وقتی که در خدمت محتوی باشد و باید اقرار کنم که فرمالیسم محض رو نمی‌فهمم. این دو تا در ارتباط با همدیگر هستند که کارکرد پیدا می‌کنند و در غیر این صورت حتی نمی‌توانم حدس بزنم فیلمساز در ذهنش چه گذشته که فیلم فرمالیستی محض (!) ساخته است. من ترجیح می‌دهم آن چیزی که قرار است در ذهن مخاطب فیلم به یاد بماند، داستان و حرف فیلم باشد تا معلق واروهای ساختارگرایانه‌ای که شاید فقط بتواند چند تا از خوره‌های فیلم یا بهتر بگویم دنباله‌روهای تحت تاثیر جو قرار گرفته را متحیر کند! من تکلیفم با خودم روشن بود. می‌خواستم داستان تعریف کنم آن هم به سر راست‌ترین شکل ممکن.»«یحیی سکوت نکرد» از تابستان روی پرده سینماهای گروه هنروتجربه است.

روزنامه افکار خبر کارگاه محمود رحمانی در باشگاه فیلم شهر را منعکس کرده است. رحمانی در این کارگاه ایده و نگاه فیلم‌ساز را مقدم دانسته و گفته است: «فیلم‌ساز پیش از این‌که وارد مراحل ساخت فیلم شود باید نوع نگاه خودش را به ایده‌ای که قرار است تبدیل به فیلم شود را مورد توجه قرار دهد.»