هنر و تجربه: برنامه فصل زمستان سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران اعلام شد. در این فصل آثاری از باستر کیتون کمدین سینمای صامت، پدرو کاستا فیلم‌ساز پرتغالی و مستندهای سیاسی از آمریکای لاتین به نمایش درمی‌آیند.

این دوره از نمایش فیلم در سینماتک موزه هنرهای معاصر از شنبه ۵ دی‌ماه آغاز می‌شود. برخلاف دوره‌های گذشته که نمایش فیلم‌ها در سینماتک روزهای یکشنبه و چهارشنبه صورت می‌گرفت، فیلم‌ها روزهای شنبه و پنج‌شنبه نمایش داده می‌شوند.

در فصل اول این برنامه با عنوان «سینمای صامت: کمدینی با صورت سنگی» ۸ فیلم از باستر کیتون به نمایش درمی‌آید. آغازگر این فصل نمایش دو فیلم «دریانورد» و «شرلوک جونیور» است که هردو در ۱۹۲۴ ساخته شده‌اند و طول زمان این فیلم‌ها به ترتیب ۵۹ و ۴۳ دقیقه است. از فیلم‌های مطرح این دوره می‌توان به «ژنرال» و «فیلم‌بردار» اشاره کرد.

فصل دوم این برنامه در هماهنگی با مجله فرهنگ امروز و با عنوان یک فیلم‌ساز یک نگاه به مروری بر آثار پدرو کاستا فیلم‌ساز مطرح و معاصر پرتغالی اختصاص دارد. این دوره روز شنبه ۲۶ دی‌ماه با نمایش فیلم «خون» محصول ۱۹۸۹ آغاز می‌شود و با نمایش فیلم‌های «خانه‌ای از گدازه» (۱۹۹۵)، «استخوان‌ها» (۱۹۹۷)، «در اتاق واندا» (۲۰۰۰) و «جوانی باشکوه» (۲۰۰۶) ادامه پیدا می‌کند. پدرو کاستا متولد ۱۹۵۹ در لیسبون است و در مدرسه فیلم لیسبون سینما خوانده است. پیتر برادشاو منتقد گاردین او را «ساموئل بکت سینما» خوانده است.هر پنج فیلمی که کاستا تا پیش از «پول اسب» ساخته است در این برنامه نمایش داده می‌شوند.

بعد از برگزاری جشنواره‌های فیلم و تجسمی فجر و از روز پنج‌شنبه ۶ اسفند فصل سوم برنامه‌های سینماتک با موضوع «سینمای مستند: سینمای سوم، یک بارگذاری مجدد» با همکاری پلک تهران آغاز می‌شود. در این فصل پنج فیلم «وقت آتش افروزی» (فرناندو سولاناس و اکتاویو گنینو ، آرژانتین ، ۱۹۶۸)، «بیست سال بعد» (ادواردو کوتینیو ، برزیل ، ۱۹۸۵)، «نبرد شیلی» (پاتریسیو گازمن ، شیلی ، ۱۹۷۵) «سالوادور آلنده» (پاتریسیو گازمن ، شیلی ، ۲۰۰۴) و «قتل عام اجتماعی» (فرناندو سولاناس ، آرژانتین ، ۲۰۰۴) به نمایش درمی‌آیند و برنامه سینماتک روز ۱۹ اسفندماه پایان می‌یابد.

فیلم‌ها در سالن نمایش فیلم موزه هنرهای معاصر به نمایش درمی‌آیند و بلیت‌فروشی برای عموم آزاد است. علاقمندان برای بررسی و بیشتر و دانستن اطلاعات تکمیلی می‌توانند به سایت این مجموعه یا صفحات آن در شبکه‌های اجتماعی مراجعه کنند. خرید بلیت‌ها از طریق سایت تیوال امکان‌پذیر است.

421229124_3545_14910387293965918818 (1)