هنر و تجربه: در برنامه پنجشنبه شب (۳ دی ماه ۱۳۹۴) فیلم سینمایی «احتمال باران اسیدی» با حضور بهتاش صناعی‌ها (کارگردان) و شاهین امین (روزنامه‌نگار و منتقد)  بررسی شد.

در بخش اول برنامه که به نقد و بررسی فیلم احتمال باران اسیدی اختصاص داشت بهتاش صناعی‌ها کارگردان فیلم گفت:« ساخت این فیلم برای من و مریم مقدم (بازیگر و نویسنده فیلم) دغدغه بود و ۲ سال برای آن وقت گذاشتیم هرچند در این ۲ سال و در زمان ساخت سختی‌های زیادی کشیدیم و به نوعی انگار بدون پشتوانه بودیم. از ابتدای ساخت فیلم می‌دانستیم که این فیلم چه مخاطبانی دارد و قرار نیست گیشه‌ها را فتح کند به همین دلیل هم فیلم دلی ساختیم. »

صناعی‌ها در ادامه افزود:« برای من همیشه تجربه و زندگی پیرمردها و افراد بالای ۷۰ سال مهم بوده زیرا آنها مسائل زیادی از زندگی می‌دانند ضمن اینکه مردها برخلاف خانم ها در زمان بازنشستگی و کهنسالی تنها‌تر می‌شوند درحالی که خانم‌ها در میانسالی ارتباطاتشان بیشتر می‌شود. »

صناعی‌ها با بیان اینکه زندگی تنهایی یک نوع زندگی مینیمال است گفت:« وقتی بر این اساس فیلم‌نامه نوشتیم به آن شاخ و برگ و شخصیت زیادی اضافه نکردیم و اولویتمان این بود که تصاویر فیلم داستان را پیش ببرد و دائم اطلاعات اضافه ندهیم زیرا معتقدم کار هنری باید اجازه دهد تا مخاطب خودش شخصیت‌ها را کشف کند. در فیلم تلاش کردیم تا بخشی از جامعه که به نوعی اقلیت‌های فراموش شده هستند و  شهروند درجه۳و ۴ را نشان دهیم و بگوییم که این‌ها نیز می‌توانند درام قصه را پیش ببرند. »

کارگردان «احتمال باران اسیدی» بر این مساله که مخاطبان فیلمش از نسل‌های مختلف هستند تاکید کرد و افزود:« در این فیلم تلاش کردیم چند نسل مختلف را کنار هم قرار دهیم و از جوان ۱۵ ساله تا پیرمرد ۷۰ ساله با فیلم ارتباط خوبی برقرار کردند. »

صناعی ها در پایان سخنانش از مدیران تقاضا کرد تا به فیلم‌سازان جوان توجه کنند و شرایطی فراهم شود تا آن‌ها راحت‌تر فیلم بسازند.

همچنین شاهین امین  نیز با اشاره به این‌که در سال‌های اخیر چهره‌های جدیدی وارد سینمای ایران شدند گفت:« وجود این چهره‌ها می‌تواند فصل جدیدی را برای سینما ایران رقم بزند.»

وی ادامه داد:« داستان فیلم درباره مردی است که ۳۰ سال در یک روند زندگی کرده و وقتی بازنشسته می‌شود دچار بحرانی می‌شود فیلم در واقع مواجه او با این بحران است.برخلاف تصور  در فیلم ما با یک داستان ملال آور روبرو نیستیم ، به واسطه اتفاقات بغرنجی که برای منوچهر رخ می‌دهد موقعیت‌های طنز به وجود می‌آید ، از طرف دیگر  نوع روابطی که بین سه شخصیت فیلم وجود دارد باعث می‌شود تا فیلم خسته کننده نباشد» امین همچنین عنوان داشت شخصیت‌ها در فیلم به اندازه‌ای که احتیاج بود معرفی شده‌اند و کارگردان به خوبی آن‌ها را به بیننده می‌شناساند.

امین با اشاره به این در فیلم بازی‌های خوبی وجود دارد، گفت:« بازیگران شخصیت ها را خوب درک کردند و روابط آدم‌ها نیز در فیلم کاملا قابل درک است هرچند ماجراهای فیلم‌نامه کم است و فیلم‌نامه در جاهایی خالی است.»

وی ادامه داد:« اگر در زنجیره اتفاقات فیلم ماجراهای بیشتری وجود داشت قطعا کشش فیلم بهتر می‌شد اما معتقدم قصه احتیاج به داستان‌های فرعی ندارد و فقط نیاز داشت که شخصیت‌ها  قصه‌های بیشتری می‌داشتند. »