هنر و تجربه: «بهمن» دومین فیلم مرتضی فرشباف است که سال گذشته در جشنواره سی و سوم فجر به نمایش درآمد. اولین فیلم فرشباف با نام «سوگ» مورد استقبال منتقدان قرار گرفت. فیلمی که دیوید بوردول نقد ستایش‌آمیزی بر آن نوشت. مرتضی فرشباف که از شاگردان کارگاه‌های عباس کیارستمی بوده است سوگ را با همکاری آناهیتا قزوینی‌زاده نوشت. «سوگ» داستان زوج ناشنوایی است که باید از پسر بچه‌ای مراقبت کنند که پدر و مادرش را در یک حادثه رانندگی از دست داده‌اند. آن‌ها در یک سفر جاده‌ای با این کودک همراه می‌شوند. والدین کودک تا آخر دیده نمی‌شوند و تنها صدای آن‌ها شنیده می‌شود. پنج دقیقه ابتدایی فیلم صدای صحنه به کل قطع است و تنها صدای باد که لابلای چمن‌زارها می‌وزد و صدای سنگ و گل زیر لاستیک ماشین شنیده می‌شود و تنها چشم‌اندازهای جاده را می‌بینیم.

فرشباف در دومین فیلم سینمایی خود «بهمن» تولیدی حرفه‌ای‌تر و پرداخته‌تر را پی گرفته است. فیلمی حول محور زندگی یک پرستار و بی‌خوابی‌اش در چند هفته که نقش این پرستار را فاطمه معتمدآریا بازی می‌کند. «بهمن» بحران میانسالی در فضایی برفی را روایت می کند و با شروع بارش برف آغاز و با قطع بارش به اتمام می رسد. هما پرستار مجرب بیمارستان پیشنهاد شب کاری و مراقبت از خانم مسنی را می پذیرد. اولین روز کاریش اولین برف سال می بارد. در تمام طول این ۱۰ روز مراقبت نه برفی بند می‌آید و نه او می تواند بخوابد… بارش برف بی‌وقفه در طول فیلم ادامه دارد و بی‌خوابی معتمدآریا رفته رفته به ذهن او فشار می‌آورد و متوجه می‌شویم در پس این زندگی مرفه و شرایط خانوادگی ایده‌آل چه نارضایتی‌هایی نهفته است.

فاطمه معتمدآریا که با «بهمن» و «یحیی سکوت نکرد» بعد از چند سال بازگشت دوباره‌ای به سینما داشت، در نشست خبری فیلم «بهمن» به تماشاگران این فیلم توصیه کرد: «بهمن فیلم سادهای نیست برای دیدن آن کمی حوصله به خرج بدهید.» این بازیگر باسابقه سینما و تئاتر همچنین با اشاره به سکون «بهمن» گفت: می دانم که برای همه، تماشای ۱۰۰ دقیقه سکون در این فیلم کار دشواری است و به صبر و حوصله نیاز دارد که ما این روزها اصلا آن را نداریم.» مرتضی فرشباف درباره حضور معتمدآریا در فیلمش گفته است: «در همه پلان ها معتمدآریا حضور داشت حتی به یاد دارم روزی که پدرش را از دست داده بود و ما خیلی نگران عدم حضور او در فیلم بودیم، صبح همان روز جلوی دوربین آمد به همین خاطر می توانم بگویم معتمدآریا بازیگر متعهدی است.» خود معتمدآرای بیش از هرچیزی تجربه تماشای فیلم خوب «سوگ» را دلیل پذیرفتن این نقش دانسته است.

نقش مقابل معتمدآریا را در این فیلم احمد حامد بازی می‌کند که شوهر فاطمه معتمدآریاست. احمد حامد درباره علت بازگشتش به سینما به عنوان بازیگر اظهار کرد: «من بازیگر نیستم و بازیگری را هم دوست ندارم. اولین بار مانی حقیقی درخواست کرد که ماجرا را دوستانه قبول کردم و کار را انجام دادم. البته دراین مدت پیشنهاداتی از کارگردانان جوان داشتم اما هیچ کدام سماجت فرشباف را نداشتند. او جوان خوش ذوقی است و من هم به همین دلیل قبول کردم.»

مرتضی فرشباف که فیلم‌نامه فیلم اولش «سوگ» را با آناهیتا قزوینی‌زاده نوشته بود در این فیلم با نسیم مرعشی همکاری کرده است. مرتضی فرشباف، کارگردان «بهمن» درباره قصه این فیلم گفته است: «تم اصلی فیلم تلفیقی از رابطه مادر، مادربزرگم و یک داستان کوتاه آمریکایی است. در واقع من از رابطه چند ماه آخر زندگی مادربزرگ و مادرم قصه این فیلم را ساختم. وی درباره نگارش فیلمنامه «بهمن» نیز خاطرنشان کرد: نسیم مرعشی نویسنده موفقی است و خیلی از سندیت های حال و هوای زنانه فیلم را او به تصویر کشید. ما چند ماه روی طرح خام قصه کار کردیم و بعد از ۵-۶ مرتبه وقتی قرار شد که خانم معتمدآریا در کنارمان باشد، فیلمنامه را مجددا بازنویسی کردیم. در واقع این فیلم‌نامه نزدیک به ۱۱ مرتبه بازنویسی شد.»

«بهمن» در جشنواره سی و سوم فجر در بخش هنر و تجربه نمایش داده شد و فاطمه معتمدآریا به خاطر بازی در این فیلم نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن جشنواره شد. فیلم «بهمن» از ۵ دی در گروه سینمایی هنر و تجربه روی پرده رفته است. فیلمی که نسبت به نسخه نمایش‌داده شده در جشنواره فجر کمی کوتاه شده است. مرتضی فرشباف کارگردان فیلم در این باره می‌گوید: «اگرچه ۱۵ دقیقه از زمان این فیلم حذف شده، اما به نظرم تماشاگر راحت‌تر و بر اساس روایت داستان، فیلم را تا پایان دنبال خواهد کرد. خوشبختانه حذف زمانی این فیلم آسیبی به داستان آن وارد نکرده است. خیلی از منتقدان و تماشاگران هم در زمان جشنواره فیلم فجر معتقد بودند که زمان طولانی فیلم باعث کند شدن ریتم کلی فیلم شده است.»

بهمن/ کارگردان: مرتضی فرشباف- نویسنده فیلم‌نامه: مرتضی فرشباف، نسیم مرعشی- مدیر فیلم‌برداری: هومن بهمنش- طراح چهره پردازی: مهرداد میرکیانی- صدابردار: وحید مقدسی- طراحی و ترکیب صدا: علیرضا علویان- طراح صحنه: بهزاد کزاری- طراح لباس: سارا خالدی- مدیرتولید: نادر مهدی پور- منشی صحنه: حمیرا نعمت الله- جلوه های ویژه میدانی: آرش آقابیک- جلوه های ویژه رایانه ای: جواد مطوری- مجری طرح: فرشته مهدی زاده- تدوین: پویا پارسا مقام- موسیقی: حامد ثابت- مشاور رسانه ای: بیتا موسوی- عکاس: حبیب مجیدی- تهیه کننده: جواد نوروز بیگی- بازیگران: فاطمه معتمد آریا، احمد حامد، مریم شیرازی، فریده اسماعیلی، شیرین یزدان بخش

 

برچسب‌ها: