هنر و تجربه: روح‌الله برادری دوازده سال بعد از تهیه فیلم سینمایی «خواب تلخ»، همراه با دخترش سمیرا برادری فیلم «احتمال باران اسیدی» را تهیه‌ کرده‌اند. اکران «خواب تلخ» اما آن‌قدر عقب افتاد که حالا بعد از این همه سال هردو فیلم همزمان به نمایش درآمده‌اند. دو فیلمی که این روزها رتبه‌های اول و دوم را در جایگاه فروش فیلم‌های هنر و تجربه دارند.

از روح‌الله برادری پرسیدیم تهیه فیلم یک کارگردان فیلم اولی چقدر ریسک است و او چه چیزی در فیلم‌نامه این دو فیلم دید که به سمت قبول کردن تهیه‌کنندگی آن‌ها رفت؟ این تهیه‌کننده سینما که فیلم‌هایی مثل «سجاده آتش» و «سیمای زنی در دوردست» را در کارنامه دارد در جواب این سوال به خبرنگار سایت هنروتجربه گفت: «هر وقت طرحی به دستم برسد که به آن علاقه‌مند شوم و جذابیت داشته باشد به سمت تهیه آن می‌روم. در بطن و ضمیر فیلم‌نامه خواب تلخ مرگ‌آگاهی بود و قصه شیرین و طنازی هم داشت. اتفاقاً فیلم‌اولی‌ها برایم اولویت دارند و تنوع و تجربه‌ای جدید هستند. به همین دلیل اگر با کارگردان فیلم‌اولی ارتباط درستی برقرار کنم، تهیه هم‌چون فیلم‌های برای من در اولویت است»
روح‌الله برادری  در ادامه درباره تهیه فیلم «احتمال باران اسیدی» هم توضیح داد: «این فیلم کار دخترم بود و من فقط پروانه ساخت گرفتم، برای همین هم خیلی در جریان جزییات تهیه این فیلم نیستم. اولین کار من در سینما سی و دو سال پیش با اولین پرچمدار بود که شهریار بحرانی در سال ۶۲ ساخت.» تهیه فیلمی مثل «خواب تلخ» در آن روزها چقدر هزینه داشت و آیا بعد از دوازده سال متوقف ماندن، اکران هنر و تجربه می‌تواند از لحاظ مالی کمکی کند؟ روح‌الله برادری البته به میزان دقیق هزینه‌های این فیلم در آن دوران اشاره نکرد اما گفت: «محسن امیریوسفی این حسن را داشت که با سیستم و شرایط لوباجت و کم‌هزینه کار را انجام بدهد. اگر این اکران که تا حالا موفقیت‌آمیز بوده ادامه پیدا کند بعید می‌دانم متضرر بشود و بودجه‌اش را برنگرداند.»
تهیه‌کننده فیلم سینمایی خواب تلخ در خصوص تفاوت‌هایی که در جامعه و سینما در طول زمان بین تولید و اکران این فیلم ایجاد شده است به سایت هنر و تجربه گفت: « فضایی که دوازده سال پیش بود خیلی با امروز فرق دارد و خیلی مسائل برای مردم روزمره شده و حساسیت‌ها کم شده است. دیگر آن تعصبات شدید نسبت به مضامین برخورنده و ثقیل وجود ندارد. این فیلم را در آن زمان بایرام فضلی با نگاتیو فیلم‌برداری کرد.»
روح‌الله برادری در مجموع از اکران «خواب تلخ» رضایت دارد: «با توجه به شرایطی که هنر و تجربه پیش‌رو دارد و با توجه به لطف این گروه، بله، راضی‌ام. شنیده‌ام استقبال عمومی باعث شده سئانس‌های بیشتری در اختیار فیلم گذاشته شود و همه این‌ها با توجه به ترافیک فیلم‌ها در هنر و تجربه قابل قدردانی است. در پایان از علم‌الهدی عزیز تشکر می‌کنم که جانانه پای فیلم‌ها ایستاده است.»

برچسب‌ها: