هنر و تجربه: وحید وکیلی‌فر حضور فیلم‌های ویدئویی در بخش هنروتجربه جشنواره سی و چهارم را یکی از نقاط عطف این جشنواره می‌داند.

وکیلی‌فر که سال گذشته فیلم «تابور» به کارگردانی او در گروه هنرو تجربه اکران شد، سومین ساخته خود را به نام «یونس» به سی وچهارمین جشنواره فیلم فجر ارائه داده است.  او درباره حضور آثار ویدئویی در جشنواره سی‌وچهارم فیلم فجر معتقد است:« در همه دنیا و جشنواره‌هاییهایی چون کن، ونیز و… بخش‌های مستقلی وجود دارد. به طور مثال در جشنواره فیلم کن فیلم‌هایی که ساختار مشخصی دارند در بخش نوعی نگاه قرار می‌گیرند و هیات انتخاب مستقلی هم دارند. نکته‌ای که راجع به فیلم‌های ویدئویی مطرح است تنها پروانه ساخت آن‌ها است. به طور قطع نمی‌توان فیلم‌های تجربه‌گرا را در کنار فیلم‌های کارگردانانی چون سیروس الوند قرار داد، زیرا سینمای آن‌ها با هم متفاوت است و هرگز در یک کفه ترازو قرار نمی‌گیرد به همین دلیل باید جدا از هم قرار بگیرند و با هم سنجیده نشوند. این اتفاقی که امسال در جشنواره فیلم فجر می‌افتد به طور قطع یکی از نقاط عطف جشنواره است که در همه جای دنیا اتفاق تازه و عجیبی نیست. »

وکیلی‌فر در ادامه راجع به مخالفان این حرکت افزود:« باید گفت تمام دوستانی که مخالف و ناراحتند، نگران منافع شخصی خود هستند. با وجود بخش هنروتجربه و اجازه ورود فیلم‌های ویدیویی کارگردانان تجربه‌گرایی که شیفته سینما هستند فرصتی برای نشان دادن استعداد‌های خود پیدا می‌کنند و مخاطبان جشنواره به طور قطع از فیلم‌های آنان استقبال خواهند کرد. باید به دوستان مخالف بگویم نباید نگران خالی ماندن صندلی‌های خود باشند زیرا بخش‌ها کاملا از یکدیگر جدا هستند و به نظر من جشنواره فیلم فجر که تنها جشنواره بزرگ سینمای ایران است، جای فیلم‌های گیشه‌های نیست. جشنواره امسال در مسیر اصلی خود قرار گرفته و قطعا جای خرسندی دارد. »

کارگردان «تابور» آثار ویدئویی حاضر در جشنواره سی‌وچهارم  را درخور توجه دانست:« در همان چند فیلمی که دیدم می‌توانم بگویم آثاری وجود دارند که می‌تواند در عرصه‌های بین‌المللی بدرخشند و جذاب‌ترین بخش جشنواره امسال قطعا بخش هنر و تجربه خواهد بود. باید از جسارت آقایان علم‌الهدی، ایوبی و حیدری تشکر کنم که پشت بخش حرفه‌ای سینما ایستادند و به اعتبار این سینما کمک کردند. همین که فیلم‌سازان جوان بدانند حمایت می‌شوند و سینمای مستقل هنوز حیات و هویت دارد، بخش اعظمی از جشنواره پیشرفت کرده است. »

این کارگردان در مورد نمایش این فیلم‌ها در  کاخ جشنواره تاکید کرد:« فیلم «تابور» سالی که در جشنواره فیلم فجر حضور داشت ،در سالنی بیرون از کاخ جشنواره نمایش داده شد،  گویا همان زمان خبرنگاران و عکاسان خواسار نمایش آن در داخل کاخ جشنواره شده بودند. اما من ازدبیر جشنواره خواستم این کار را نکنند زیرا در آن دوره معتقد بودم فضا برای دیدن چنین فیلم‌هایی مناسب نیست اما در جشنواره سی‌وچهارم فیلم فجر فضا را برای دیدن فیلم‌های تجربی کاملا مناسب می‌بینم، که قطعا این اتفاق حاصل تلاش دوستان در گروه هنر و تجربه است.»