هنر و تجربه: شصتمین مراسم آیین دیدار گروه هنروتجربه شامگاه هفتم دی ماه در موزه سینما برگزار شد. این مراسم اختصاص به دیدار با عوامل فیلم مستند_داستانی «جزیره رنگین» تازه‌ترین اثر خسرو سینایی داشت.

در این مراسم و نمایش ویژه مهمانی از جمله علیرضا تابش، احمد مسجدجامعی، اکبر عالمی، محمدعلی نجفی، منوچهر طیاب، مهرداد اسکویی، اکبر زنجانپور حضور داشتند.

پس از مراسم امضای پوستر مهمانان برای نمایش فیلم به سالن رفتند و مجری جلسه در ابتدا ضمن خیر مقدم به مهمانان از خسرو سینایی خواست تا برای صحبت با حاضرین و معرفی فیلم روی صحنه بیاید. خسرو سینایی با اشاره به اینکه جزیره رنگین یکی از شادترین فیلم‌هایی است که در طول ۴۸ سال فیلمسازی خود ساخته است گفت:«من این بار خواستم آگاهانه نیمه پر لیوان را ببینم و به جای عیوب منطقه جزیره هرمز زیبایی‌هایش را ببینم.» او با بیان اینکه شخصیت دکتر نادعلیان الهام‌بخش داستان فیلم است گفت:« او انسانی است که به عنوان یک فرد آستین بالا می‌زند و به یک جزیره می‌رود و سعی می‌کند در گسترش فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی آن جزیره کمک کند و موفق هم هست.» سینایی اضافه کرد:«تمام حرف فیلم این است که ما می‌توانیم در حد توان خودمان جامعه‌مان را بسازیم. وقتی فیلم را با همین ایده در لهستان و ونکوور کانادا نمایش دادم و در هر دوی این کشور ها واکنش جالبی دیدم ، تماشاگران می‌پرسیدند چه طور می‌توانند به این جزیره سفر کنند؟»

در ادامه مراسم خسرو سینایی از عوامل فیلمش خواست تا روی صحنه بیایند. مهدی احمدی و طیبه دهقان منشادی (بازیگران)، علی لقمانی (مدیر فیلم‌برداری)،  علیرضا کریمی(تدوین‌گر و صداگذار) و الهام کریمی (مدیر تولید) روی صحنه آمدند. همچنین از علیرضا تابش به عنوان رئیس بنیاد فارابی که سرمایه‌گذار فیلم است تقدیر به عمل آمد. سینایی هم چنین از لوریس چکناواریان آهنگساز فیلم جزیره رنگین که به علت سفر در مراسم حضور نداشت به طور ویژه تشکر کرد.

سینایی در انتهای سخنانش آرزو کرد:« یک روز این فیلم بتواند در بندرعباس نمایش داده شود و کسانی که باعث شدند ما با دل خوش به این سفر برویم و با دل خوش بسازیم و برگردیم نتیجه کمک‌های خودشان را ببینند.»

احمد مسجد جامعی

اکبر زنجانپور- آیین دیدار جزیره رنگین