هنر و تجربه:خبرهای مرتبط با گروه هنروتجربه در رسانه‌های آخرین روز هفته، پنج‌شنبه (۱۰ دی ۱۳۹۴) را مرور می‌کنیم.

در روزنامه‌های شرق، ابتکار، امتیاز، جهان اقتصاد و پایگاه خبری هنر گزارشی مربوط به آمار نمایش فیلم‌ها در گروه هنر و تجربه و تاثیر مثبت آن بر افزایش ظرفیت اکران سینمای ایران منتشر شده‌است.   روزنامه شرق ضمن درج آمار و ارقام مرتبط با ابن گزارش به نظرخواهی از سینماگران هم در ارتباط با عملکرد گروه هنروتجربه پرداخته است. در این گزارش فریدون حسن‌پور که موافق ایجاد این گروه سینمایی است، درباره آن می‌گوید: «به عقیده من بازشدن گروه «هنر و تجربه» اتفاق واقعا خوبی بود. فیلم‌های خاص زیادی ساخته می‌شدند که امکان اکران عمومی نداشتند و حداقل ماجرا این بود که در یک سالن یا دو سالن امکان اکران پیدا کرد. فیلم‌هایی که بسیاری‌شان اگر اکران عمومی می‌شدند شاید با استقبال عام مواجه نمی‌شدند و لابه‌لای دیگر فیلم‌ها گم می‌شدند. این در حالی است که پیش از این، فیلم تجربه‌گرایی ممکن بود حتی شانس اکران پیدا نکند و به‌نوعی در کارنامه سینماگرش نیز به حساب نیاید. گروه «هنر و تجربه» باعث شد که دست اکران عمومی هم بازتر شود و فیلم‌هایی که امکان نمایش عمومی‌تری داشتند، امکان نمایش برایشان فراهم شود. عملکرد این گروه تا امروز خوب بوده و حتی اگر پیش از این‌چنین گروهی وجود داشت، خودم چند فیلم داشتم که می‌توانستند به راحتی فرصت نمایش پیدا کنند. اتفاق خوبی است که امروزه هر مجتمع سینمایی که ساخته می‌شود و ١٠ سالن دارد، یک سالن هم به این گروه اختصاص دهد».در این گزارش نظر کامبوزیا پرتوی هم به عنوان موافقی که انتقادهایی هم دارد، عنوان شده‌است:« «هنوز برای اظهارنظر قطعی درباره عملکرد این گروه سینمایی خیلی زود است. گرچه انتقاداتی به عملکرد آن وارد است؛ اما درحال‌حاضر باید از این گروه حمایت کرد تا تقویت شود؛ چون می‌تواند رقم‌زننده اتفاقات خوبی در آینده باشد.» و مهرداد فرید نیز با وجود رضایتی که از این گروه دارد، می‌گوید: «باید دید این آماری که اعلام شده صرفا موفقیت‌هایی در حوزه اکران است یا این موفقیت در حوزه فروش هم وجود داشته. این اتفاق کلا اتفاق مثبتی بوده؛ چون تعداد زیادی از فیلم‌هایی که در نوبت اکران بودند و تمایلی به اکرانشان نبود، به خاطر خاص بودنشان فرصت اکران پیدا کردند. از سوی دیگر مخاطبانی هم که اهل سینمای خاص هستند با وجود این گروه دانسته‌اند کجا باید فیلم‌های مورد علاقه‌شان را ببینند. ولی باید فکری هم برای فروش فیلم‌ها کرد؛ چون برای خود من خیلی اوقات پیش آمده که به تماشای فیلمی رفته‌ام؛ درحالی‌که سالن خالی بوده.» نویسنده این گزارش به سراغ معاونت سینمایی وزیر ارشاد در دولت پیشین هم رفته است. جواد شمقدری، درباره «هنر و تجربه» نظر خاصی ندارد: «نظر خاصی ندارم چون ابدا از آنچه درحال‌حاضر در سینما در جریان است خبر ندارم».

در سایت خبری سی‌نت نیز اخباری مبنی بر پایان بازبینی فیلم‌های بخش هنر و تجربه سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر توسط هیات انتخاب منتشر شده‌است.

در روزنامه امتیاز و بانی‌فیلم به خبر فیلم «حوا الهی» به کارگردانی علی یحیایی اشاره شده است. این فیلم برای حضور در بخش هنر و تجربه به دفتر جشنواره تحویل داده شد.

در رزونامه ابتکار گفت‌وگوی خسرو سینایی با خبرگزاری ایسنا مجددا منتشر شده است. گوشه‌هایی از این گفت‌وگو را در بازتاب روز گذشته مرور کردیم.

برنامه سینمایش که غروب‌های پنج شنبه از شبکه نمایش پخش می‌شود، در هر برنامه نگاهی هم به رویدادهای هنروتجربه دارد. در برنامه ۱۰ دی،مراسم آیین دیدار فیلم «جزیره رنگین» به کارگردانی خسرو سینایی یکی از گزارش‌هایی بود که از این برنامه پخش شد. ضمن این‌که با تعدادی از هنرمندان حاضر در این مراسم همانند محمد علی نجفی کارگردان و منوچهر طیاب مستندساز هم درباره عملکرد گروه هنرو تجربه گفت‌وگوهای کوتاهی انجام شده‌بود.

اکران تک سانس فیلم به‌یادماندنی و تحسین شده«بودن یا نبودن» به کارگردانی کیانوش عیاری در گروه هنروتجربه بازتاب قبل ذکری در رسانه‌ها داشت.