هنر و تجربه: نشریه معتبر شیکاگو ریدر از پایگاه‌های اصلی منتقدین شیکاگو فیلم سینمایی «ماهی وگربه» شهرام مکری را بهترین فیلم سال ۲۰۱۵ اعلام کرد.

این نشریه در حالی فیلم‌های برتر سال خود را در دو لیست جداگانه از دو منتقد مختلف اعلام کرد که در لیست اول فیلم «ماهی و گربه» بالاتر از فیلم‌های مطرحی چون «خشونت ذاتی» پل توماس اندرسون، «مکس دیوانه: جاده خشم» جورج میلر، «کلاه سیاه» مایکل مان و «خداحافظی با زبان» ژان لوک گدار قرار گرفته است. بن ساچز منتقد شیکاگو ریدر در یادداشتی درباره این فیلم نوشته است: « “ماهی و گربه” یکی از خلاقانه‌ترین و تخیل‌آورترین فیلم‌های سال ۲۰۱۵٫ پلانی ۱۳۰ دقیقه‌ای که تمام ویژگی‌اش در این خصوصیت نیست. فیلم با فلش‌بک و فلش‌فورواردها و توهمات فراوانی جلو می‌رود و یک تجربه فرمال است و به فیلم‌های اسلشر امریکایی هم ادای احترام می‌کند. این فیلم شایسته آن است که بارها و بارها تماشا شود.»

«ماهی و گربه» که از ابتدای راه‌اندازی گروه هنر و تجربه در مهرماه ۱۳۹۳ تا کنون در سینماهای آن به روی پرده است، رکورددار طولانی‌مدت‌ترین اکران یک فیلم سینمایی در دوران پس از انقلاب را در اختیار دارد.

اما در فهرست دیگر نشریه شیکاگو ریدر که فیلم‌های محبوب جی.‌آر جونز منتقد در آن‌ها آمده است به غیر از فیلم «خدای سفید» کورنل موندروزو که جایگاه اول را به خود اختصاص داده، فیلم «۹۹ خانه» رامین بحرانی در رتبه دوم و «درباره الی» اصغر فرهادی (که امسال به اکران جهانی درآمد) در رتبه هشتم قرار گرفته‌اند.

نشریه شیکاگو ریدر از سال ۱۹۷۱ به صورت هفتگی در ایلینویس شیکاگو منتشر می‌شود.