هنر و تجربه: آیین رونمایی از کتاب فیلم‌نامه «احتمال بارش باران اسیدی» با حضور شمس لنگرودی، مریم مقدم و بهتاش صناعی‌ها بعد از ظهر پنجشنبه در محلِ شهرکتاب فرشته برگزار گردید.

به گزارش مشاور رسانه ای این فیلم به کارگردانی بهتاش صناعی‌ها و با بازی شمس لنگرودی توسط مریم مقدم و بهتاش صناعی‌ها به نگارش درآمده است. فیلم داستانِ منوچهر؛ مردی شصت ساله و بازنشسته اداره دخانیات است، که بازنشسته شده ولی از سر بیکاری همچنان هر روز به اداره می‌رود. مادرش تا زنده بود آرزو داشت ازدواجش را ببیند. در حالی که منوچهر حتی دوستی هم در زندگی نداشته.. به جز خسرو…

در ابتدای این مراسم بهتاش صناعی‌ها از بازخورد مخاطبان نسبت به «احتمال بارش باران اسیدی» تا به امروز ابراز خرسندی کرد : «علاوه بر بازخوردهای خوب مخاطبان از این فیلم، یکی دیگر از اتفاقات خوشحال کننده پیشنهاد آقای رئیس دانا برای چاپ فیلم‌نامه این فیلم بود؛ در واقع پیشنهادی که از سوی آقای شمس لنگرودی شده بود و با استقبال ایشان مواجه شد. قاعدتا چیزی برای یک فیلم‌نامه‌نویس لذت‌بخش‌تر از این نیست که علاوه بر ساخته شدنِ فیلم‌نامه‌اش، کتابی نیز از آن چاپ شود. مضاف بر اینکه امکان این امر ایجاد شد تا عکس‌های مورد علاقه‌مان از این فیلم در دل این کتاب بیاید و در کنار فیلم‌نامه منتشر شود تا به ماندگارتر شدن این کتاب کمک کند.»

بهتاش صناعی‌ها در ادامه صحبت هایش از ادامه یافتن این رسم گفت: «در گذشته شخصا دوست داشتم پس از اکران فیلم مورد علاقه‌ام و تماشای آن به سراغ فیلم‌نامه آن بروم، اما متاسفانه این عادت از سینمای ایران رفته بود. گفتنی است این کتاب شامل فیلم‌نامه اولیه است و بدون اصلاحات. از این جهت برای کسانی که می‌خواهند وارد این عرصه شوند می‌تواند کمک شایانی باشد.»

در بخش دیگر این مراسم شمس لنگرودی صحبت‌هایی داشت: «من در سال‌های دهه ۵۰ دوره بازیگری می‌دیدم اما یکی از لذت‌بخش‌ترین بخش کار ما خواندن فیلم‌نامه‌های چاپ شده چه ایرانی و چه خارجی بود. تا دهه ۶۰ نیز روند چاپ فیلم‌نامه‌ها وجود داشت اما متاسفانه متوقف شد. چیزی که در این فیلم‌نامه برای من قابل توجه بود دیالوگ‌نویسی آن بود. بسیاری از دیالوگ‌هایی که در فیلم‌های به اصطلاح خودمانی می‌بینیم در واقع کارکردی ندارند در حالی که در فیلم‌ها همیشه به دنبال دیالوگ‌هایی هستم که قابل توجه باشند و کارکردی داشته باشند.»

شمس لنگرودی ادامه داد: «یکی از مشکل ترین بخش‌های یک داستان یا فیلم‌نامه چگونگی پایان بندی آن است. در واقع باید به گونه‌ای باشد که پس از آن ذهن مخاطب را درگیر کند. برای کسی که کار ادبی می‌کند خواندن فیلم‌نامه بسیار اهمیت دارد چرا که تمرکز بر نوشته بیشتر است.»

در پایان این مراسم مریم مقدم نویسنده فیلم‌نامه «احتمال باران اسیدی» در خصوص نگارش دونفره فیلم‌نامه گفت: «اصلِ نگارش یک فیلم‌نامه به صورت دو نفره این است که دو فرد با جهان‌بینی‌های یکسان به توافق برسند و به موضوع مورد نظر یک نوع نگاه داشته باشند.»

عکس‌: یاسمن ظهورطلب

 

 

رونمایی کتاب احتمال باران اسیدی