هنر و تجربه: اولین نشست خبری جشنواره فیلم فجر با حضور اهالی رسانه در محل هتل اسپیناس برگزار شد. در این نشست  محمد حیدری دبیر جشنواره فجر و سید صادق موسوی مدیر روابط عمومی به سوالات خبرنگاران رسانه‌ها پاسخ گفتند و  اسامی ۱۱ فیلم انتخاب شده برای بخش نگاه نو اعلام شد.

بخش جدید هنر و تجربه یکی از موضوعات مورد بحث در نشست خبری بود. محمد حیدری دبیر جشنواره در خصوص این بخش گفت: «۷۶ فیلم برای شرکت در بخش هنر و تجربه فرم تقاضا را پر کردند. ما در بخش هنر و تجربه تابع مقررات شورای سیاست‌گذاری این گروه هستیم و جایزه داوران هنر و تجربه توسط همین گروه داده می‌شود و تابع مقررات هنر و تجربه است و برندگان این بخش تندیس جشنواره را دریافت نخواهند کرد.» حیدری در پاسخ به سوال اختصاصی سایت هنروتجربه در مورد لزوم جداسازی فیلم‌های دارای پروانه ساخت ویدئویی و سینمایی در دوران دیجیتالی ساختن فیلم‌ها گفت: «سال گذشته اولین سال حضور هنر و تجربه در جشنواره فیلم فجر بوده و امسال هم دومین سال است. به دلیل کمیت فیلم‌های رسیده به این بخش ما دوست داشتیم و سیاست جشنواره هم این بود که برای حمایت از بخش نوپای هنر و تجربه فیلم‌های دارای پروانه ساخت ویدئویی استثنائاً با توجه به رویکرد هنر و تجربه در نظر گرفته شوند و در جشنواره فجر شرکت کنند. در سال‌های آینده ممکن است به دلیل ازدیاد فیلم‌ها این رویکرد تغییر کند و جشنواره فیلم فجر براساس آیین‌نامه خودش فیلم‌ها را ببیند و پذیرای آن‌ها باشد.»

در ابتدای این نشست صادق موسوی مدیر روابط عمومی جشنواره اعلام کرد دومین نشست خبری جشنواره فجر در هفته اول بهمن‌ماه برگزار می‌شود و خبرهای این جشنواره به تدریج از طریق مجاری رسمی به اطلاع علاقمندان می‌رسد. محمد حیدری دبیر جدید جشنواره فیلم فجر نیز در ابتدای سخنانش از مسئولین دوره‌های قبلی این جشنواره تشکر کرد و گزارشی از گروه کاری برگزاری جشنواره ارائه داد. «گروه ما از اردیبهشت‌ماه شروع به کار کرد و دبیرخانه از اوایل خرداد مستقر شد. طی جلساتی با نزدیک به ۲۰۰ نفر از فعالین حوزه‌های مختلف سینمایی به آسیب‌شناسی دوره‌های گذشته پرداختیم. فراخوانی که در شهریورماه تقدیم کردیم ماحصل این جلسات بود.»

دبیر جشنواره فجر ادامه داد: «امسال شاهد حضور جوانانی هستیم که آینده سینمای ایران دست آن‌هاست. فیلم‌اولی‌هایی با ایده‌های نو و جذاب به جشنواره ارائه شده‌اند.» محمد حیدری همچنین از کم شدن جوایز جشنواره فجر خبر داد: «یکی دیگر از نتایج جلسات مشترک با اهالی سینما حذف جوایز زیاد از حد بود. جوایز در بخش‌های سودای سیمرغ، فیلم‌های مستند، نگاه نو، فیلم‌های اول و هنر و تجربه خواهد بود که جوایز هنر و تجربه با توجه به رویکرد کارگروه هنر و تجربه ارائه می‌شود. در دوره‌های آینده تلاش همه ما این است که به استانداردهای جهانی و ملی نزدیک شویم.»

نشست خبری جشنواره فیلم34

محمد حیدری همچنین به حضور مشاورانی از اهالی سینما مثل مهتاب کرامتی و شهاب حسینی اشاره کرد : «هدف ما برگزاری جشنواره‌ای است که متعلق به هنرمندان سینمای ایران است و اگر ما این‌جا هستیم به خاطر حضور و تاثیرگذاری هنرنمایی این عزیزان در عرصه‌های مختلف داخلی و خارجی است که در مجموع تصویری نجیب ، شریف و قابل اعتنا از سینمای ایران به دست داده‌اند. » دبیر جشنواره درباره هیات انتخاب و حاشیه‌های این روزهای پیرامون مطرح شدن اسامی اعضای این هیات در مطبوعات نیز گفت: «تلاش ما این بوده که در فضایی آرام و حرفه‌ای با صیانت از فیلم‌ها هیات انتخاب کارشان را انجام بدهند و با معرفی بخش پایانی و تمام فیلم‌های سودای سیمرغ هیات انتخاب نیز به رسانه‌ها معرفی می‌شود. ما از بخش بزرگی از دوستان سینماگر در این بخش نمی‌توانستیم استفاده کنیم چون خودشان فیلمی در جشنواره داشتند. در رسانه‌های مختلفی گفته شد اسامی هیات انتخاب جشنواره فجر لو رفت و فجر نتوانست هیات انتخابش را مخفی کند. هدف ما اعلام نکردن اسامی نیست بلکه هدف ما این بوده است که هیات انتخاب در فضای آرام کارش را انجام بدهد و با معرفی تدریجی، فیلم‌ها بهتر دیده شوند.»

بخش دیگری از صحبت‌های محمد حیدری به بزرگداشت‌های معمول همه ساله در جشنواره فجر اختصاص داشت. «در بخش بزرگداشت چهارنفر از برگزیدگان سینمای ما مورد تقدیر قرار می‌گیرند. مهدی فخیم‌زاده کارگردان و بازیگر خوب سینمای ایران، رضا کیانیان و رویا تیموریان بازیگران خوب و محبوب و محمدمهدی دادگو از تهیه‌کنندگان خوب  سینمای ایران مورد تقدیر قرار می‌گیرند.» یکی دیگر از حواشی هرساله جشنواره فجر نیز شلوغی و ازدحام در برج میلاد به عنوان کاخ جشنواره است. صادق موسوی مدیر روابط عمومی جشنواره از کم کردن کارت‌های صادره برای کاخ جشنواره گفت: «مرکز اصلی برگزاری جشنواره مثل سال‌های قبل برج میلاد است و یک سوم از صندلی‌های برج میلاد مخصوص ارتباطات و اطلاع‌رسانی و عوامل تولید و منتقدان است.
امسال با امساک فراوان در صدور کارت برخورد کرده‌ایم. ایده ما این بود که کاهش کارت‌ها به معنی احترام به اهالی رسانه است. ظرفیت ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ نفری این سالن شاید در بعضی از سانس‌ها پرنشود اما سانسی که جمعیت مجبور به نشستن روی زمین هم بشود نخواهیم داشت. برخی سهمیه‌ها تا یک سوم  حتی یک چهارم کاهش پیدا کرده و سیاست کلی جشنواره نظم و احترام همزمان است.»

نشست خبری جشنواره فیلم34

در ادامه جلسه کلیپی از فیلم‌های انتخاب شده در بخش نگاه نو پخش شد و ۱۱ فیلم برگزیده این بخش به صورت تصویری معرفی شدند.
همچنین اطلاعاتی از سایر بخش‌های جشنواره فجر ارائه شد. در بخش سینماحقیقت مخصوص فیلم‌های مستند ۸۵ فیلم فرم شرکت را پر کرده بودند که ۷۶ فیلم به موقع ارسال شده و مورد بازبینی قرار گرفتند. هیات انتخاب این بخش شامل محمدرضا اصلانی، مرتضی شعبانی، حمید خالقی‌سروش، آرش لاهوتی و آزاده بیزارگیتی بوده‌اند. در بخش هنر و تجربه نیز ۷۶ فیلم متقاضی شرکت بودند که ۵ فیلم سرانجام به موعد تعیین شده نرسیدند و انتخاب از بین ۷۱ فیلم صورت می‌پذیرد. ۲۲ فیلم پذیرفته شده در بخش سودای سیمرغ نیز تا ۱۸ دی‌ماه اعلام می‌شوند.

در ادامه جلسه سوالات رسانه‌های مختلف مطرح شد و دبیر جشنواره به‌آن‌ها پاسخ گفت. هرکدام از رسانه‌ها اجازه داشت یک سوال با ریتمی تند بپرسد اما بعضی رسانه‌ها بیشتر از یک سوال پرسیدند و البته فرصت به همه رسانه‌ها نرسید. سوالاتی که درباره آزادی هیات داوران، برگزاری جشنواره در استان‌های دیگر، جلسات مطبوعاتی، هنر و تجربه، ممیزی بعضی از فیلم‌ها و … پرسیده شد.

فیلمی در بخش نگاه نو حذف نشد
خطوط قرمز در تمامی کشورها هست و در کشور ما هم هست. ما در چارچوب نظامی که برای دیدن آثار و پروانه نمایش پروانه ساخت تعریف شده حرکت می‌کنیم و تابع این ضوابط هستیم. در بخش نگاه نو اما فیلمی حذف نشده است و تنها چهار فیلم نتوانسته‌اند به موقع نسخه مناسب را بفرستند.

 معضلی به نام «آشغال‌های دوست‌داشتنی»
«آشغال‌های دوست داشتنی» هرسال معضلی برای جشنواره فجر شده است. این فیلم در دوره سی و دوم فرم تقاضا را پر کرده و در دوره سی و چهارم یعنی مسال طبق آیین‌نامه جشنواره فجر با وجودی که فرم تقاضا را پر کرده است ما فیلم را به هیات انتخاب ارائه نکردیم و فیلم می‌بایست در این دوسال پروانه نمایش می‌گرفت که نگرفته است. در مورد این فیلم طبق آیین‌نامه کار کردیم.

برگزاری همزمان در سایر استان‌ها
تا پایان هفته نحوه مشارکت و حضور مراکز استان‌ها را اعلام خواهیم کرد. این حضور بستگی به حامی مالی جشنواره دارد که تا نشست بعدی اعلام می‌شود. در صورت تامین نشدن قرارداد حامی مالی، به دلیل صرفه‌جویی‌هایی که باید اتفاق بیفتد و مسائل مالی دولت که همه از آن اطلاع داریم جشنواره کوچک‌تر برگزار می‌شود. اما اگر منابع حامی مالی بخش خصوصی تامین بشود این کار توسط دبیرخانه و در ۳۲ استان انجام خواهد شد. اما برگزاری جشنواره در ۵ کشور حتمی است که اسامی آن‌ها متعاقبا اعلام خواهد شد.

نشست خبری جشنواره فیلم34

انیمیشن
بخش انیمیشن با توجه به قول صریح آقای ایوبی مبنی بر حمایت ویژه از این بخش با نگاهی مهربانانه دیده می‌شود. با توجه به ۷ فیلم ارائه شده این بخش به دبیرخانه در حال جمع‌بندی هستیم تا بخشی جداگانه برای این فیلم‌ها داشته باشیم.

بودجه امسال جشنواره فجر
هرسال بودجه متغیر بوده و امسال امید داریم ۸۰ درصد این بودجه از طریق حامی مالی از بخش خصوصی تامین شود و این از افتخارات این دوره از جشنواره فجر است که باری از دوش سینما برمی‌داریم به جای آن‌که باری روی دوش سینما بگذاریم.

جلسات مطبوعاتی
کلیه نشست‌های خبری و مطبوعاتی صبح‌ها انجام خواهد شد و اشکالی که در دوره‌های گذشته وجود داشت و بلافاصله پس از نمایش فیلم‌‌ها در سالن نشست ازدحام ایجاد می‌شد و گاهی خبرنگاران به همین دلیل به فیلم بعدی نمی‌رسیدند حل می‌شود. جلسات مطبوعاتی صبح و نمایش فیلم‌ها از ظهر خواهد بود.

هنر و تجربه
ما در این بخش تابع مقررات هنر و تجربه هستیم و به جهت حمایت از این بخش این فیلم‌ها در بخش اکران هم می‌توانند با پروانه ساخت ویدئویی مراجعه کنند. با توجه به حضور جوان‌ها شرایط جدیدی به وجود آمده است. هنر و تجربه به جایگاهی رسیده است که می‌تواند به عنوان جشنواره‌ای مجزا برگزار شود. جایزه داوران هنر و تجربه تابع مقررات این گروه است و برگزیدگان این بخش تندیس جشنواره را دریافت نخواهند کرد.

فیلم برگزیده تماشاگران
این بخش مانند سابق به کار خودش ادامه می‌دهد. فقط تصمیمی داریم این رای‌گیری را مکانیزه کینم تا حاشیه‌های چندسال اخیر به وجود نیاید.

عکس:یاسمن ظهورطلب

برچسب‌ها: