هنر و تجربه: روز‌ها سپری می‌شود و لحظه به لحظه به بزرگترین رویداد سینمایی ایران نزدیک می‌شویم. در این مدت اما خبرها و حواشی کم نیست. بعد از اولین نشست دیروز دبیر جشنواره فیلم فجر با اهالی رسانه و خبرنگاران و اعلام ۱۱ فیلم در بخش نگاه نو و همچنین رونمایی از پوستر اصلی سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر ، محمد حیدری دبیر جشنواره، بهروز غریب‌پور را به سمت مدیر کاخ جشنواره سی‌وچهارم منصوب کرد. غریب‌پور کارگردانی و نویسندگی دو فیلم سینمایی «کارگاه ۲» و «تنبل قهرمان» را برعهده داشته است. علاوه بر این او نویسنده فیلم «دونده» امیر نادری و تهیه‌کننده فیلم«تنبل قهرمان» بوده است. او پیشتر به عنوان مشاور فرهنگی شهردار تهران، بنیان‌گذار و مدیر فرهنگسرای بهمن، عضو شورای برنامه‌ریزی ستاد شهر سالم، مدیر کانون نمایش‌های عروسکی مرکز هنرهای نمایشی، بنیانگذار و مدیر خانه هنرمندان ایران، رئیس مرکز آموزش تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان نوجوانان در شهرهای مختلف ایران و…  فعالیت کرده است. غریب‌پور در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا درباره برنامه‌های خود برای منظم برگزار شدن جشنواره توضیح داد:« جشنواره فیلم فجر کنداکتوری دارد که نمی‌توان از آن عدول کرد. نمایش به موقع فیلم‌ها، حضور درست و به موقع میهمانان از جمله مواردی است که باید به درستی اجرا شود. ضمن اینکه اعمال مدیریت همه جانبه بر مبنای درست عمل کردن برنامه‌ای است که تدوین شده است. با این توضیح تصور می کنم با توجه به تجربیات مدیریتی خود این عمل خیلی دشوار نباشد و با توجه به پیگیری‌هایی که مدت‌هاست با حساسیت انجام می‌دهیم تا همه چیز به درستی انجام شود شرایط به گونه ای پیش رود که آقای حیدری از این انتخاب خود پشیمان نشود.»او در پاسخ به اینکه چه طرح‌ها و کاستی‌هایی را در بررسی‌های خود از دوره های گذشته جشنواره مد نظر دارد تا برای برطرف شدن آن ها اقدام کند،گفت:« ازدحام، شیوه تشریفات و نوع حضور تیم‌های خبری از جمله مواردی بوده که در دوره‌های گذشته گاهی باعث بروز ضعف‌ها و کاستی‌هایی شده است. این موارد بررسی شده و در کنار افرادی که پیش از این فعالیت می کردند آسیب شناسی کرده‌ام و تلاش می‌کنیم مشکلات پیشین تکرار نشود.»

خبر بعدی جشنواره به فیلم‌های ارائه شده به دبیرخانه و بخش هنروتجربه مربوط می‌شود. «پر سفید» به کارگردانی بهزاد بروجنی و «مات» نیز به کارگردانی صبا کاظمی متقاضیان شرکت در بخش هنر و تجربه جشنواره شدند.
«پر سفید» که اولین ساخته بلند سینمایی بهزاد بروجنی است، داستان پیر پسر پنجاه ساله‌ای را روایت می‌کند که ازدواج نکرده و از پدر پیرش مراقبت می‌کند. همایون با دوست صمیمی‌اش یعنی کامبیز معامله‌ای انجام می‌دهد که این معامله اتفاقاتی را در روند زندگی همایون و پدرش ایجاد می کند. در «پر سفید» حسن پورشیرازی، رضا ناجی، محمود نظر علیان، کامران تفتی، بهزاد بروجنی، فاطمه الطافی، پانته‌آ قبادی، زهراسادات مرتضوی، امیرحسین صائمی و کیارش و کیانا امین دوست نقش آفرینی می‌کنند.
«مات» نیز یک درام اجتماعی است که داستان چندین خانواده را با درگیری‌ها و چالش‌های درونی و بیرونی روایت می‌کند. در واقع در «مات» زندگی چهار خانواده در شرایط خاص که در آن محصور شده‌اند به صورت پلان سکانس ٩٠ دقیقه نشان داده می‌شود. ژاله بلمه، آبان عسگری، عقیل بهرامی، میثم کریم پور، مینو ملکی، نیما کاظمی، رامیار مشایی، وحید ورسه، کیان کاظمی از جمله بازیگرانی هستند که در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند.