هنر و تجربه: اولین فیلم بلند بابک خرم‌دین یک فیلم صد در صد شخصی است که از زندگی خود او در غربت ریشه گرفته است. تا چندسال پیش ساختن چنین فیلم شخصی امکان‌پذیر نبود. تا این‌که دوربین‌های دیجیتال امکان تشکیل گروه‌های کوچک و فیلم‌سازی بدون توان دستیابی به نگاتیوهای گرانی که عمدتا تنها راه تهیه‌شان هم ارگان‌های دولتی بود، را فراهم آوردند. با این حال تا دو سال پیش فیلم‌هایی چنین شخصی امکان راه پیدا کردن به اکران عمومی سینمای ایران را نداشتند. حالا با تشکیل هنر و تجربه فیلم «سوگنامه‌ای برای یاشار» در حالی روانه اکران محدود هنر و تجربه شده است که خود کارگردان در گفت‌گویش با ماهنامه هنر و تجربه گفته است در زمان ساخت فیلم انتظار این‌که روزی فیلم اکران شود را نداشته است.
بابک خرم‌دین این فیلم را تا حد زیادی با الهام گرفتن از زندگی خود ساخته است. او در سال ۸۹ به عنوان دانشجو راهی لندن می‌شود و در آن‌جا با مساله مهاجرت و غربت درگیری پیدا می‌کند. یاشار شخصیت اصلی فیلم او هم چنین سرگذشتی دارد. او جوانی است که با ویزای دانشجویی وارد لندن شده است. همزمان با اتمام کالج، دچار مشکل مالی و دلتنگی برای خانواده‌اش و ایران می شود. اکنون او بین ماندن و برگشتن مردد است و به استیصال رسیده است. این نقش را یاشار علی‌شناس بازی کرده است که از دوستان  کارگردان بوده و سابقه بازیگری نداشته‌است. بابک خرم‌دین برای گرفتن بازی بهتر از او، فیلم‌نامه را در اختیارش نگذاشته و صحنه به صحنه موقعیت را برای او توضیح می‌داده است.
فیلم با امکاناتی کاملا شخصی و بدون مجوز رسمی فیلم‌برداری در لندن جلوی دوربین رفته است. آن هم تنها در روزهای آخرهفته. چون دوستانی که در این فیلم به کارگردان کمک می‌کرده‌اند و گروه کوچک فیلم‌سازی او را تشکیل می‌داده‌اند، فقط روزهای آخرهفته فرصت برای جمع شدن و فیلم‌برداری داشتند. به همین دلیل فیلم‌برداری نماهای داخلی یک هفته و فیلم‌برداری نماهای بیرونی سه ماه زمان برده است. به خصوص که به خاطر نداشتن مجوز فیلم‌برداری امکان استفاده از سه‌پایه یا چیدن تراولینگ و کرین وجود نداشته  و تمام فیلم با دوربین روی دست گرفته شده است. همه راش‌ها در لندن گرفته شده و یکی از دوستان کارگردان در نیوکاسل راف کات اولیه را انجام داده است.
بابک خرم‌دین تا پیش از ساختن این فیلم تجربه ساخت یک فیلم داستانی نیمه‌بلند و البته چهار فیلم کوتاه داستانی را داشته است. او که اعتقاد دارد بیش از فرم و بیش از هر چیز دیگری در سینما برایش این مهم است که چه حرفی را می‌خواهد بیان کند، می‌گوید که فیلم حاضر تنها سی یا چهل درصد از چیزی است که او در نظر داشته‌است: «اگر فراغ بال بیشتری داشتم فیلم بهتری می‌شد. ساخت فیلم در آن زمان تنها برایم یک مفر بود تا از حال بدی که داشتم بیرون بیایم و یک کار مفید کرده باشم.»
او هم‌چنین در مورد  وجه تسمیه فیلمش توضیح می‌دهد: «یک حالت مالیخولیایی در تصور یاشار می‌گذرد. احساس می‌کنم کسی است که دچار غرب می‌شود، تردید، استیصال، رسیدن به ورطه‌ای که برایش پاسخی نیست و … به نظرم همه این‌ها سوگنامه‌ای است که دارد برای یاشار اتفاق می‌افتد، اسم فیلم هم از همین‌جا می‌آید.» ااین فیلم از ۱۲ دی ماه در سینماهای گروه هنروتجربه اکران شده‌است.

سوگنامه‌ای برای یاشارکارگردان و تهیه‌کننده: بابک خرم‌دین-  نویسنده فیلم‌نامه : بابک خرم‌دین، یلدا سرحدی- مدیر فیلم‌برداری : مهرداد آزمین- مدیر صدابرداری : محسن غفاری،ادریس پطروسیان- تدوین: حسین توکلی، مایکل قهاری-بازیگران :یاشار علی‌شناس، سولومون میناسیان، فریده ارجمندی، شیوا فرهنگیان، ترنج کشانی، کیارا آوتسو، جما فیگراس رائورل، سرجیو کاسترودزا