هنر و تجربه: اخبار سینمایی در روز دوشنبه ۱۴ دی‌ماه تحت تاثیر اعلام اسامی فیلم‌های شرکت‌کننده در جشنواره فجر بود. سایت‌ها و خبرگزاری‌ها خبر اسامی فیلم‌های پذیرفته شده در بخش مسابقه اصلی سودای سیمرغ را در آخرین ساعات شب گذشته دریافت کردند و روزنامه‌ها اکثرا در این رقابت بازنده شدند. بیشتر روزنامه‌ها در آن ساعات نسخه نهایی‌شان تحویل چاپخانه شده بود. در بین روزنامه‌های سینمایی و صفحات هنری روزنامه‌های سراسری هنوز بخش نگاه نو مورد توجه بود که نتایج آن صبح شنبه اعلام شده بود.

مخالفت فرید فرخنده کیش با حضور نحیف و لاغر فیلم کوتاه در جشنواره فجر و انتصاب بهروز غریب‌پور به عنوان مدیر کاخ جشنواره از دیگر خبرهای مهم امروز بودند. فیلم‌های پذیرفته شده در بخش هنر و تجربه جشنواره فجر در روزهای آتی اعلام می‌شوند. از خبرهای مرتبط با گروه هنر و تجربه یکی انعکاس اکران سالیانه این گروه در روزنامه همشهری بود. در حاشیه گزارشی که این روزنامه از تنور داغ اکران در فصل زمستان به دست داده، اکران هنر و تجربه نیز سهمی از این گزارش را به خود اختصاص داده است. در بخشی از این گزارش نوشته است: «گروه هنر و تجربه که امسال جزو فعال‌ترین بخش‌های جشنواره فیلم فجر است، روزهای شلوغ اکران را سپری می‌کند. در این روزها ۲۸ فیلم همزمان در این گروه به نمایش درآمده و هفته اخیر ۲ فیلم «جزیره رنگین» خسرو سینایی و «بهمن» مرتضی فرشباف به جمع آنها پیوسته‌اند. سینایی در فیلم تازه خود عمدتا از بازیگران بومی جزیره قشم استفاده کرده و در فرشباف روایت خود را از یک داستان خارجی با بازی فاطمه معتمد‌آریا و همسرش احمد حامد ساخته است.»

شمس لنگرودی هم که این روزها با بازی در فیلم «احتمال باران اسیدی» روزهای شلوغی پر از مصاحبه و جلسات نقد و بررسی را می‌گذراند، با روزنامه ایران مصاحبه کرده است. در بخشی از این مصاحبه شمس درباره نقش‌هایی که دوست دارد بازی کند به روزنامه ایران می‌گوید: «سناریویی که مربوط به زندگی واقعی باشد و قرار نباشد در آن به جهان و بشریت درس بدهند خوب است، اتفاق‌های معمولی روزانه باید باشد و اگر قرار است نکته مهمی در آن بیان شود در بافت خود کار باشد نه اینکه فیلم مدعی باشد که قرار است چیزی یاد بدهم. با تجربه دو فیلم قبلی، برای فیلم سوم با کارگردان نشستیم و نقش را درآوردیم و به گمان من با این فیلم متوجه شدم که چطور باید بازی کنم. خیلی‌ها سؤال می‌کنند این نقش چقدر به من نزدیک است، می‌دانید تصور من این است، هر کس قبول می‌کند در نقشی با علاقه بازی کند، یک جورهایی بخشی از آن نقش و شخصیت در او وجود دارد. من در «پنج تا پنج» نقش قاضی ای را بازی کردم که بخشی از شخصیت قاضی در وجود من بود. من حاضر نیستم خیلی از نقش‌ها را بازی کنم، در این مدت پیشنهاد برخی نقش‌ها به من داده شد اما قبول نکردم، به عنوان مثال گفتند نقش یک تیمسار را بازی کن، اما من قبول نمی‌کنم. البته مسأله بدی و خوبی نیست، شاید به تیپ من بخورد اما من به آن نقش و شخصیت نمی‌خورم.»

در بخش دیگری از این گفتگو از شمس لنگرودی خواسته شده تا سه عرصه‌ای که او در این سال‌ها فعالیت داشته را با هم مقایسه کند. جواب شاعرانه شمس به این سوال خواندنی است: «فرق شعر، سینما و موسیقی برای من این است که شعر برای من یک امر خصوصی تری است، با شعر شوخی ندارم، اما سینما اگر نشود برایم مهم نیست. برای من شعر قضیه جدی تری دارد. به عنوان مثال یک روز غبارآلود پاییزی که همه چیز بد است، فکر می‌کنم یک نفر به اسم شعر در خانه منتظر من است.»