هنر و تجربه: ویلموش زیگموند فیلم‌بردار برنده اسکار مجارستانی که آثار معروفی چون «شکارچی گوزن» و «برخورد نزدیک از نوع سوم» را در کارنامه خود داشت در سن ۸۵ سالگی درگذشت.

زیگموند اولین بار با فیلم‌برداری دو فیلم «مک‌کیب و خانم میلر» و«خداحافظی طولانی» رابرت آلتمن به شهرت رسید و بعدها برای فیلم «برخورد نزدیک از نوع سوم» به کارگردانی استیون اسپیلبرگ موفق به کسب جایزه اسکار شد و سه بار دیگر برای فیلم‌های «شکارچی گوزن»، «رودخانه» و فیلم «کوکب سیاه» ساخته برایان دی پالما نامزد کسب مجسمه طلایی شد. زیگموند در دهه اخیر، به خاطر همکاری‌اش با وودی آلن، شهرت پیدا کرده بود. این فیلم‌بردار مطرح مجارستانی در دهه ۱۹۷۰ میلادی به دلیل استفاده از درجه‌بندی رنگ تصویر در فیلم‌برداری موج جدیدی ایجاد کرد.
زیگموند با وجود کهنسالی چندین پروژه سینمایی را در مرحله پیش‌تولید داشت و قرار بود تا فیلم‌برداری آن‌ها را انجام دهد. او جایزه یک عمر دستاورد هنری را در سال ۱۹۹۹ از اتحادیه فیلم‌برداران آمریکایی دریافت کرده بود. صنف بین‌المللی فیلم‌برداران سینمایی نیز در سال ۲۰۰۳ زیگموند را یکی از ده فیلم‌بردار برتر تاریخ اعلام کرده بود. درگذشت زیگموند تنها چند روز پس از انتشار خبر هسکل وکسلر، دیگر فیلم‌بردار مطرح سینمای آمریکا اعلام شد.

برچسب‌ها: