هنر و تجربه: شصت و سومین مراسم آیین دیدار گروه هنر و تجربه دوشنبه شب ۱۴ دی‌ماه در محل موزه سینما برگزار شد که به فیلم «سوگنامه‌ای برای یاشار» اختصاص داشت.

مجری مراسم ضمن تشکر از حضار که در سرمای ۱۴ دی تهران به سالن موزه سینما آمده بودند، فیلم را محصول دوره‌ای خواند که بابک خرم‌دین در انگلیس درس سینما می‌خواند و حاصل تجربه زیستی خود اوست. بابک خرم‌دین کارگردان «سوگنامه‌ای برای یاشار» در تصحیح صحبت‌های مجری مراسم اضافه کرد که ایشان به من لطف داشتند که گفتند این اولین فیلم حرفه‌ای من است. اما «سوگنامه‌ای برای یاشار» یک فیلم حرفه‌ای نیست و این فیلم بدون هیچ امکانات و حتی مجوزی با کمک دوستانی که آن زمان داشتم ساختم و یک فیلم کاملا شخصی است. اگر می‌خواستم مجوز بگیرم، داستانی برای خودش می‌شد. با ویزای دانشجویی نمی‌توانستم برای مجوز اقدام کنم و در دوره‌ای هم آن‌جا بودم که با ایرانی‌ها خوب برخورد نمی‌شد . این روش فیلم‌سازی را در آن‌جا گریلا یا چریکی می‌گویند و خود دانشجویان انگلیسی هم به این روش فیلم‌هایی می‌سازند.»
بابک خرم‌دین در توضیحاتی بیشتر ادامه داد: «مهرداد آزمین فیلم‌بردارم یک دوربین ۵D داشت. ۶ صفحه فیلم‌نامه نوشته بودم که در دکوپاژ ۲۵۴ پلان شد. اول برای یک فیلم کوتاه شروع کرده بودم اما در طول کار تبدیل به فیلم بلند شد. همه عوامل این فیلم الان در لندن هستند به جز بهروز معاونیان که از صداگذاران قدیمی سینمای ایران است و امشب در سالن حضور دارند و حسین توکلی که تدوین نهایی این فیلم را انجام داد.»
بهروز معاونیان روی صحنه آمد و بابک خرم‌دین در معرفی او به سابقه کار طولانی معاونیان در سینمای ایران و به طور خاص کار او در فیلم‌های «باشو غریبه کوچک» و «خانه دوست کجاست» اشاره کرد. معاونیان گفت: «وقتی دیدم کار چقدر صمیمی از آب درآمده به این نتیجه رسیدم که می‌شود برای آن کارهایی انجام داد. ما هم با امکاناتی که دراختیار داشتیم سعی کردیم کار صداگذاری را با نظر خودش انجام بدهیم.» خرم‌دین در ادامه به تدوین فیلم اشاره کرد و توضیح داد مایکل قهاری از دوستان او در نیوکاسل راف کات اولیه را انجام داد و تدوین نهایی این کار برعهده حسین توکلی بوده است. توکلی درباره تدوین این اثر گفت: «سوگنامه یک فیلم شخصی است و با یک داستان از پیش مشخص‌شده روبه‌رو نبودیم. برای خودم هم تجربه‌ای است که ببینم کار در مواجهه با مخاطب چطور است.»
بابک خرمدین در ادامه ضمن تشکر از دکتر ایوبی، امیرحسین علم‌الهدی و اعضای شورای سیاست‌گذاری هنر و تجربه تاکید کرد:« سه سال پیش که این فیلم را می‌ساختم هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم به اکران برسد.» او همچنین از حضور اکبر عالمی استادش در رشته سینما دانشگاه تهران، ولی‌الله مدنی یکی دیگر از استادانش، احمد میراحسان و مجید برزگر در این نشست تشکر کرد.اکبر عالمی نیز در سخنانی کوتاه گفت: « بیشتر از ده سال پیش بابک خرم‌دین دانشجوی ممتاز دانشگاه تهران بود و بعدها شنیدم رفت انگلیس و از شنیدن خبر برگشتش به ایران خوشحال شدم.»
کارگردان «سوگنامه‌ای برای یاشار» از پدر و مادرش تشکر کرد و تقاضا کرد روی صحنه بیایند. پدر کارگردان چند کلمه‌ای با حاضرین سخن گفت: «به نام خداوند آموزگار و به نام شهدای گلگون کفن جنگ هشت ساله و درود به شرافت آن شهدا که مملکت را حفظ کردند. من سرهنگ پیاده ستاد خرم‌دین هستم. ۳۰ سال خدمت کردم، ۶۹ ماه در مناطق عملیاتی بودم، دو مرتبه شیمیایی شدم و ۴ بار ترکش خوردم و خوشحالم که در مقابل ممکلت انجام وظیفه کردم. به جوانان توصیه می‌کنم از این گهواره وطن غافل نباشند چون رشد و سربلندی آنان در همین مملکت اتفاق می‌افتد. از این ۳۰ سال خدمت ۱۷ سال را دور از خانواده انجام وظیفه کردم و تمام زحمات خانواده روی دوش این خانم عزیزم بود که وطن دوم من هستند.»
بهروز معاونیان هم در ادامه اافزود: «بیشتر صداها در این کار با خود دوربین ضبط شده بود اصلا یک کار سوپر مستند بود. ولی تمام حس کاراکتر نسبت به پدر و مادرش و این‌که چطور شد رفت و چطور حس نزدیکی به همین پدر و مادر باعث شد، برگردد در فیلم پیدا بود و خوشحالم که امشب این پدر و مادر را از نزدیک می‌بینم.»