هنر و تجربه – بهزاد وفاخواه: ۱۱ فیلم در ۱۱ روز برگزاری جشنواره در بخش هن رو تجربه به نمایش درمی‌آیند. ۱۱ فیلمی که براساس مولفه‌های هنری و تجربه‌گرایانه برای شرکت در این بخش از بین ۷۶ فیلم متقاضی انتخاب شده‌اند. در بین این یازده فیلم، از آخرین ساخته منتقد و فیلم‌ساز تازه درگذشته ایرج کریمی درباره آخرین روزهای یک بیمار سرطانی گرفته تا تجربه سینمایی یک کارگردان تئاتر با نام «سینما نیمکت» و فیلم‌هایی جسور و جوانانه درباره خود فرایند فیلم‌سازی مثل «برداشت دوم از قضیه اول». یازده فیلمی که در بخش هنر و تجربه در طول جشنواره تماشا می‌کنیم از این قرار هستند:

 

«اینجا کسی نمی میرد» به کارگردانی حسین کندری:
«اینجا کسی نمی میرد» به کارگردانی حسین کندری و تهیه‌کنندگی مشترک عباس رافعی و سینا سعیدیان در سکوت خبری تولید شده است و «هومن سیدی» بعنوان بازیگر اصلی فیلم یکی از متفاوت‌ترین نقش هایش را در سینما ایفا کرده است و به تازگی تدوین آن توسط «بابک قائم» به پایان رسیده است.
فیلم در ابتدا قرار بود با پروانه ساخت سینمایی ساخته شود اما به خاطر زمان کم و نیاز به فیلم‌برداری در فصل خاص با پروانه ساخت ویدئویی جلوی دوربین رفت. حسین کندری پیش از این سابقه ساخت چندین فیلم کوتاه و مستند را در کارنامه داشته است . در این فیلم علاوه بر هومن سیدی، بهار کاتوزی،مهدی حسینی نیا و رضا بهبودی نیز جلوی دوربین رفته‌اند. .در خلاصه داستان این فیلم آمده است: یه بچه ی خوش خوابی بود که هر جا ولش می کردن می خوابید. یه بار خودش فهمید که خوابه…زور زد که داد بزنه ، نتونست.

یک شهروند کاملا معمولی 23988107_960

«یک شهروند کاملا معمولی» به کارگردانی مجید برزگر
سومین فیلم سینمایی مجید برزگر در مقام کارگردان بعد از «فصل باران‌های موسمی» و «پرویز» یک بار دیگر دیگر در شهرکی مسکونی در تهران فیلم‌برداری شد. برزگر این بار نیز مثل «پرویز» یک بازیگر نیمه‌حرفه‌ای اما غیرمشهور را برای ایفای نقش اول فیلمش انتخاب کرد. سورن مناساکانیان که پیش از این سابقه بازی در تئاترهای ارامنه را داشته است، نقش آقای صفری پیرمردی ۸۳ ساله و کارمند بازنشسته اداره پست  را در این فیلم بازی می‌کند که پس از مرگ همسرش تنهاست. او که در شهرکی قدیمی در تهران زندگی می‌کند پسری در خارج از کشور دارد. پسرش تصمیم دارد او را برای دیدار و مداوا به کانادا دعوت کند. مقدمات این سفر، زندگی آرام و معمولی او را کمی به هم می ‌ریزد.
«یک شهروند کاملا معمولی» به خاطر قوانین داخلی جشنواره فجر اجازه شرکت در بخش مسابقه را نداشت چون اولین نمایش فیلم نه در جشنواره فجر که در جشنواره‌های جهانی بود. فیلم‌برداری زمستان گذشته انجام شد و تدوین فیلم در اردیبهشت ماه ۹۴ به پایان رسید. شروع حضورهای بین‌المللی فیلم با حضور در پنجاه و یکمین جشنواره شیکاگو بود و درآبان‌ماه در بخش افق‌های باز جشنواره تسالونیکی پذیرفته شد. «یک شهروند کاملا معمولی» در نیمه اول ریتمی آرام دارد اما نیمه دوم چهره متفاوتی از فیلم عرضه می‌کند. برخلاف دو فیلم قبلی برزگر دوربین در این فیلم ساکن است و خبری از نماهای روی دست نیست. «یک شهروند کاملا معمولی» همچون فیلم قبلی برزگر با نام «پرویز» موسیقی ندارد و فضای فیلم و صداگذاری ها جای موسیقی را می گیرد.

«برداشت دوم از قضیه اول» ساخته پویان باقرزاده
اولین فیلم پویان باقرزاده با فیلم‌نامه‌ای که به صورت گروهی نوشته شده است، داستان یک گروه که تصمیم گرفتند فیلم بسازند، اونم یه فیلم بلند!!! ولى چرا همه انقدر کلافه اند!!!
«برداشت دوم از قضیه اول» در سکوت خبری ساخته شد و مهران میری، مینا زمان، عاطفه جمالی و پدرام انصاری بازیگران این فیلم هستند.

قیچی برداشت دوم از قضیه اول

«قیچی» ساخته کریم لک‌زاده
ساخت اولین فیلم بلند کریم لک‌زاده همزمان شد با موفقیت فیلم کوتاه او با نام «قمارباز». فیلم کوتاهی که جایزه اصلی جشنواره فیلم کوتاه تهران را برای او به همراه داشت. «قیچی» که اولین فیلم بلند لک‌زاده است با بازیگران حرفه‌ای اما با پروانه ساخت ویدئویی ساخته شد. «قیچی» داستان مرد جوانی است که به خاطر جرمش از تهران می‌گریزد. او برای خروج از کشور در منطقه‌ای مرزی منتظر قاچاقچی است… عباس غزالی، سروش صحت، محمدرضا داودنژاد، سونیا سنجری، مونا محمودزاده و بهزاد دورانی  از بازیگرانی هستند که در «قیچی«جلوی دوربین رضا عبیات فیلم‌بردار این فیلم رفته‌اند. پویان شعله‌ور تدوین این فیلم را برعهده داشته است. بخشی از «قیچی» در تهران و بخشی دیگر در جنوب کشور و جزیره هرمز فیلم‌برداری شده است و احسان فولادی‌فرد تهیه‌کنندگی آن را برعهده دارد.

«گاهی» کارگروهی به هدایت محمدرضا رحمانی
فیلمی که با خبر «اولین فیلم سلفی سینمای ایران» نه در سکوت خبری که از قضا با سروصدای کامل ساخته شد. «گاهی» سومین فیلم بلند سینمایی محمدرضا رحمانی پس از «دلخون» و «ستایش» به حساب می‌آید که به نوعی هم متفاوت ترین تجربه کارگردانی او به شمار می‌رود. فیلم در شمال کشور فیلم‌برداری شده و فیلم‌برداری آن طی دو روز انجام شده است. در این اولین فیلم سلفی سینما فریبرز عرب نیا، مهدی پاکدل، اندیشه فولادوند، آزاده صمدی، عاطفه نوری و ایمان افشاریان به ایفای نقش پرداخته‌اند.
آخرین نقش آفرینی فریبرز عرب نیا در سینما نیز به فیلم سینمایی «چ» و همکاری او با ابراهیم حاتمی کیا برمی‌گردد. همچنین عاطفه نوری هم بعد از چندین سال با این فیلم به سینما بازگشته است. امیر پورکیان تهیه‌کننده این فیلم، پیش از این نیز تهیه کنندگی فیلم سینمایی «خنده‌های آتوسا» به کارگردانی علیرضا فرید را بر عهده داشته که این فیلم نیز به عنوان رکورددار کمترین مدت فیلمبرداری طی ۴ روز در یک قطار برای ثبت در کتاب رکوردهای گینس ارسال شده است. در فیلم گاهی حذف کامل فیلم‌بردار برای اولین بار و همچنین بلندترین پلان ثابت روی سه پایه اتفاق افتاده است. این فیلم داستان سه زوج است که در پایان حضور خود در یک مهمانی با تراژدی روبرو می‌شوند.

ممیروگاهی

«ممیرو» به کارگردانی هادی محقق
ممیرو از جمله فیلم‌هایی است که پیش از جشنواره فجر در جشنواره‌های بین‌المللی شرکت کرد و فجر اولین نمایش آن نیست. مهم‌ترین حضور این فیلم در جشنواره بوسان کره جنوبی بود که «ممیرو» به طور مشترک با فیلم «درخت گردو» از قزاقستان برنده جایزه بزرگ بخش «جریان‌های نو» و ۳۰ هزار دلار جایزه نقدی در جشنواره فیلم بوسان کره جنوبی شد. آواز لری که هادی محقق بعد از گرفتن جایزه روی سن خواند، بازتاب زیادی در جشنواره بوسان داشت. بازتابی که در خارج از کشور مثبت‌تر از داخل بود. «ممیرو» داستان تنهایی پیرمرد رنج‌کشیده‌ای را پس از یک اتفاق ناگوار روایت می‌کند. پیرمرد خود را مسبب آن می‌داند وتلاش دارد به زندگی‌اش خاتمه دهد.
تهیه‌کنندگی «ممیرو» را سید رضا محقق و مجید برزگر برعهده دارند. بعد از «پریدن از ارتفاع کم» این دومین فیلمی است که دفتر مجید برزگر با رویکرد تجربه‌گرایی به صورت مستقل تولید می‌کند. دومین اثر هادی محقق پس از «او خوب سنگ می زند»، علاوه بر جشنواره‌های خارجی، در بخش بین‌الملل بیست و هفتمین جشنواره کودک و نوجوان اصفهان هم توانست جایزه‌های بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم‌نامه را ازآن خود کرد.

«نیم رخ ها» به کارگردانی ایرج کریمی:
«نیم‌رخ‌ها» آخرین فیلم مرحوم ایرج کریمی است که در آخرین ماه‌های زندگی این منتقد و فیلم‌ساز و شاعر تکمیل شد. کریمی که خود با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌کرد، در این فیلم یک بیمار سرطانی و بیماری پیش‌رونده او را به تصویر کشیده است. نقش این بیمار را بابک حمیدیان بازی می‌کند و سحر دولت‌شاهی و رویا نونهالی نقش همسر و مادر او را بازی می‌کنند. در روزهای آخر عمر این بیمار، بین مادر و همسر او رقابتی درمی‌گیرد.  هومن سیدی، امیرحسین رستمی، بهاران بنی احمدی، شیرین اسماعیلی، سید ابراهیم عمادی، شورا کریمی، پویان جوان و سام قریبیان دیگر بازیگران این فیلم هستند که جلوی دوربین مجید گرجیان رفته‌اند.
علی حضرتی تهیه‌کننده جوان این فیلم سال گذشته نیز فیلم «خداحافظی طولانی» را در جشنواره فجر داشت. فیلم‌نامه نیمرخ‌ها در سال ۱۳۸۷ توسط ایرج کریمی نوشته شد. این چهارمین فیلم ایرج کریمی بعد از «از کنار هم می‌گذریم»، «باغ‌های کندلوس» و «چند تار مو» است. پرسش اصلی در این فیلم این است که وقتی عاشق می‌شویم چه قدر خودمان را دوست داریم؟

چهارشنبهنیم رخ ها

«چهارشنبه» به کارگردانی سروش محمدزاده:
اولین اثر بلند سینمایی سروش محمد زاده، سال گذشته کلید خورد. شهاب حسینی در نقش اول این فیلم جلوی دوربین مرتضی غفوری رفت و پیمان ناجی و سروش محمدزاده براساس طرحی از فرامرز وجدان دوست فیلم‌نامه آن را نوشته‌اند. از بازیگران فیلم «چهارشنبه» می توان به شهاب حسینی ، آرمان درویش ، امیر حسین شام بیاتی ، الهام حاج فتحعلی ، گیتی قاسمی ، نسیم ادبی ، هستی مهدوی‌فر ، نیما راد ، پیام اینالویی ، فرخنده فرمانی زاده ، فرهاد محمدی ، فرشاد محمدی ، رسول ادهمی و … اشاره کرد.
سروش محمد زاده پیش از این هفت فیلم مستند ساخته و تدوین بیست و دو مستند و پنج فیلم ویدئویی را به عهده داشته است. در خلاصه داستان فیلم آمده است: آنها نمی‌دانستند اتفاقی می‌افتد که چهارشنبه را برای‌شان روزی متفات خواهد کرد…

«تمرینی برای اجرا» به کارگردانی محمدعلی سجادی:
«تمرین برای اجرا» که هجدهمین ساخته محمدعلی سجادی به حساب می‌آید روایتی از یک گروه تئاتر است که می‌خواهند با هر تلاشی شده نمایش‌نامه خود را روی صحنه ببرند. کاری که آن‌ها برای اجرا انتخاب کرده‌اند براساس داستان سیاوش از شاهنامه است. «تمرین برای اجرا» همراه با «کارد و کلوچه» دو قسمت از سه‌گانه‌ای با عنوان «فیلم و نمایش» هستند که سجادی می‌سازد. هردو فیلم به دبیرخانه جشنواره سی و چهارم فجر تحویل داده شده‌اند. از ابتدا گفته شد که هدف این فیلم‌ها در اکران هنر و تجربه است. این سه‌گانه ساختاری تجربی دارد و تلفیقی از مستند و داستانی است و با همکاری هنرجویان آموزشگاه بازیگری سمندریان ساخته شده است. سجادی اعتقاد دارد مهم‌ترین نکته فیلم تازه‌اش پرداختن به شاهنامه است.
در این فیلم سینمایی بازیگرانی چون میکائیل شهرستانی، مهدی میامی، محمدعلی سجادی، محمود راسخ فر، محمد ساربان، حسین فلاح، آزاده موحد، آوا دارویت، نیما لبخنده، دانیال اسماعیل‌زاده، نسیم میرزاده و ماهور سجادی حضور دارند. تالار ایوان شمس لوکیشن اصلی «تمرینی برای اجرا» بوده است. آخرین اثر به نمایش درآمده سینمایی محمدعلی سجادی به هشت سال پیش و به فیلم «مخمصه» برمی‌گردد. او دو سال پیش با «سیاوشان» در بخش نوعی تجربه شنواره فجر حاضر بود .او سال ۹۴ هم مستند «حمیدِ هما» را در اکران هنر و تجربه داشته که اکرانش هم‌چنان ادامه دارد.

محمد رحمانیانتمرینی برای اجرا

«سینما نیمکت» ساخته محمد رحمانیان:
محمد رحمانیان در تئاتر نامی شناخته شده است. امسال سالی بود که او و محمد یعقوبی دو کارگردان شاخص تئاتر کشور تجربه‌هایی سینمایی داشتند. یعقوبی نمایش‌نامه «خشکسالی و دروغ» خود را به پدرام علیزاده سپرد و خود نوشتن فیلم‌نامه‌ای بر اساس این نمایش‌نامه و نیز بازیگردانی کار را برعهده گرفت. رحمانیان هم دست به ساخت دومین تجربه سینمایی خود شد. اولین فیلم او با نام «کنسل» در کانادا ساخته شد و دومین کار سینمایی «سینما نیمکت» نام گرفت. فیلم با تهیه‌کنندگی تورج منصوری ساخته شد. منصوری علاوه بر تهیهکنندگی پشت دوربین فیلم‌برداری هم قرار گرفت. بازیگران اصلی این فیلم همان گروه همیشگی رحمانیان در تئاتر هستند. مهتاب نصیرپور بازیگر گروه او و همسرش، علی عمرانی، هومن برق‌نورد و اشکان خطیبی همگی از بازیگرانی هستند که بارها تجربه حضور در تئاترهای رحمانیان را داشته‌اند. رحمانیان به عنوان فیلم نامه نویس در سینما تجاربی داشته است. او فیلم نامه نویس «کتاب قانون» به کارگردانی مازیار میری و «از رییس جمهور پاداش نگیرید» به کارگردانی کمال تبریزی بوده است. با توجه به تجربه تئاتری رحمانیان  و گروه ثابت بازیگرانی که در آثار او همیشه حضور دارند، به نظر می رسد «سینما نیمکت» از فیلم های خاص سینمای ایران  باشد.

«سگ و دیوانه عاشق» ساخته علی محمد قاسمی:
فیلم در سکوت کامل خبری ساخته شده است و عکس و خبری از آن در رسانه‌ها منتشر نشده است. علی محمد قاسمی متولد سال ۱۳۴۹ در شهر ملایر است و آغاز فعالیت سینمایی‌اش، به سال ۱۳۶۴ بازمی‌گردد. در پرونده فیلم‌سازی قاسمی، کارگردانی فیلم‌های مستند و داستانی کوتاه و نیمه بلندی چون باد سرخ، بیگانه و بومی، موج برساحل، تا آن اندازه دور، جنگ آرام، پیتزا میامی و… و فیلم سینمایی یادداشت بر زمین (۱۳۸۴) به چشم می‌خورد.
قاسمی که سابقه فیلم‌برداری و تدوین بیش از ۱۲۰ فیلم کوتاه و مستند و فیلمبرداری ۴ فیلم سینمایی را در کارنامه دارد.آثارش در مسئولیت‌های مختلف در یکصد جشنواره معتبر داخلی و بین‌المللی (از جمله کن فرانسه، ونیز ایتالیا، کلرمون فران فرانسه، پوسان کره و…) حضور یافته و جوایز زیادی را نیز کسب کرده است.

برچسب‌ها: