هنر و تجربه:  برنامه سینمای ایران پنجشنبه شب ۱۷ دی با حضور محمد حیدری دبیر سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر و فریدون جیرانی عضو هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر از شبکه چهارم سیما روی آنتن تلویزیون رفت که در خلال آن حیدری توضیحاتی را در مورد حواشی جشنواره ارائه کرد.

حیدری بیان کرد: «۶۶ فیلم در بخش سودای سیمرغ و نگاه نو فرم پر کرده بودند، نسخه نهایی ۱۱ فیلم به دبیرخانه نرسید که از جمله این آثار می توان به فیلم های فراری داوودنژاد، نگار به کارگردانی رامبد جوان اشاره کرد. مسعود کیمیایی هم فرم جشنواره را پر کرده بود اما اصلا فیلم خود را کلید نزد». حیدری با اشاره به استعفای شهاب حسینی از سمت مشاور دبیر جشنواره فیلم فجر اضافه کرد: «گاهی از برخی کلمات برداشت‌های دیگری می‌شود. من در نشست خبری اعلام کردم که «آشغال‌های دوست داشتنی» معضل شده است و منظورم این بود که این فیلم هر دوره به جشنواره ارائه می‌شود و نتوانسته وارد جشنواره شود. اگر آقای امیریوسفی از این صحبت من دلگیری پیدا کرده‌اند، عذرخواهی می‌کنم. این فیلم در دوره‌های قبلی جشنواره ارائه شده بود و نتوانسته بود پروانه نمایش بگیرد از این رو نمی‌توانست در جشنواره باشد. درباره استعفای آقای حسینی باید بگویم که ایشان استعفای خودشان را به مطبوعات ارائه دادند و این استعفا از نظر ما پذیرفته نیست. شهاب حسینی به هر حال در جشنواره هستند و اصلا جشنواره برای هنرمندان است.»

دبیر جشنواره فجر درباره طراحی پوستر این دوره جشنواره و حاشیه‌های ایجاد شده حول آن گفت: «مجید برزگر ایده را در ابتدا داد و البته ما امیدوار هستیم بقیه هنرمندان هم به سیمرغ شدن برسند. در ادامه مجید برزگر با بزرگمهر حسین پور برای نقاشی تصویری که امیر عابدی در سالیان گذشته از خسرو شکیبایی ثبت کرده بود صحبت کرد و در نهایت پوستر جشنواره خلق شد. معتقدم پوستر جشنواره مجموعه‌ای از همکاری آقای برزگر، آقای عابدی و آقای حسین‌پور است. اما ایده اصلی متعلق به مجید برزگر بوده است». حیدری در ادامه به عدم حضور فیلم «یک شهروند کاملا معمولی» به کارگردانی مجید برزگر در بخش سودای سیمرغ اشاره کرد: «طبق آیین نامه جشنواره، فیلم‌هایی که قبل از جشنواره در جای دیگری نمایش داده شده باشند، نمی‌توانند در بخش سودای سیمرغ باشند. اما در بخش هنر و تجربه شرایط فرق می‌کند و ما تابع قوانین گروه هنر و تجربه هستیم و فیلم‌هایی که ممکن است قبلا در رویدادهای دیگری به نمایش در آمده باشند می‌توانند در این بخش به رقابت با دیگر آثار بپردازند».