هنر و تجربه: فیلم‌های «روزهای طلایی من» به کارگردانی آرنو دپلشن و «موستانگ» ساخته دنیز گامزه ارگوون که هر دو در بخش دو هفته کارگردانان جشنواره کن ۲۰۱۵ حضور داشتند، با بیشترین نامزدی پیشتاز بیست و یکمین جوایز سینمایی لومیر فرانسه هستند.

در این جوایز که آن را معادل گلدن‌گلوب در فرانسه می‌دانند، «روزهای طلایی من» در هفت شاخه از جمله بهترین فیلم، کارگردان، بازیگر مرد، و بازیگر نوظهور نامزد کسب جایزه لومیر شده است. «موستانگ» نیز که نماینده سینمای فرانسه در بخش بهترین فیلم خارجی اسکار است در شش بخش نامزد دریافت جایزه شده است که  بهترین فیلم، فیلم‌نامه، بهترین فیلم اول و بازیگر نوظهور نیز در بین آن‌ها به چشم می‌خورد.

از آثار شاخص دیگری که برای کسب جایزه لومیر با هم رقابت می‌کنند می‌توان به «اوقات تابستان» و «دو دوست» اشاره کرد. ژاک اودیار هم با فیلم برنده نخل طلایش «دیپان» در شاخه بهترین اثر سال حضور دارد. اودیار همراه با زاویه جیانولی برای «مارگریت»، فیلیپ گرل برای «در سایه زن»، مایون برای «پادشاه من» و دپلشن نامزد بهترین کارگردانی هستند. وینسنت لیندون (اقدام یک مرد)، جرمی رنر(نه آسمان و نه زمین)، لوکینی (مورد استقبال)، ژرار دوپاردیو (تپه عشق)، آندره دوسوله (۲۱ روز با پتی)، مای کان (دو دوست) مدعیان عنوان بهترین بازیگری مرد و امانوئل برکو (پادشاه من)، کلوتیل کورا (در سایه زن)، کاترین فرو (مارگریت)، ازیا هیگلین (اوقات تابستان)، ایزابل هوپر (تپه عشق) و السا زیلبرستاین (یک + یک) در بخش بهترین بازیگر زن کاندیدا هستند.

جوایز فیلم لومیر در سال ۱۹۹۵ توسط دانیل توسکان دو پلانتی تهیه کننده معروف فرانسوی راه‌اندازی شد. تاریخ برگزاری مراسم لومیر روز ۸ فوریه ۲۱۰۶ است که آغازگر فصل اصلی سینمای فرانسه است که منتهی به جوایز سزار می‌شود.

برچسب‌ها: