هنر و تجربه: الخاندرو ایناریتو با کسب عنوان بهترین فیلم درام و کارگردانی برای «بازگشته از گور» فاتح اصلی هفتاد و سومین دوره جوایز گلدن گلوب شد.

انجمن مطبوعات خارجی هالیوود، جوایز سالانه گوی طلایی خود را در مراسمی که به عنوان بزرگ‌ترین جشن سینمایی سال شناخته می‌شود، هرساله به برگزیدگان اهدا می‌کند و امسال گلدن گلوب را به انتخاب‌های پیش‌بینی شده‌تری داد. الخاندرو ایناریتو موفقیت‌های سال قبل خود بر سر «بردمن» را امسال با «بازگشته از گور» تکرار کرد و جایزه بهترین فیلم درام و بهترین کارگردانی را از آن خود کرد. «بازگشته از گور» که قصه‌ای مرتبط با تلاش برای زنده ماندن را به تصویر می‌کشد، انتقادات زیادی را به خاطر شرایط سخت فیلم‌برداری و در خطر قرار دادن عوامل فیلم متوجه ایناریتو کرده بود که او روی سن ضمن قدردانی از آنها گفت:«سختی کشیدن موقت است اما یک فیلم تا ابد باقی می ماند». «بازگشته از گور» برای کسب عنوان بهترین فیلم درام، رقبای قدرتمندی همچون «مکس دیوانه: جاده خشم»، «اتاق»، «کارول»  و «در مرکز توجه» را کنار زد. این فیلم همچنین سومین گلدن گلوب را از آن لئوناردو دی‌کاپریو برای بهترین بازیگری نقش اول مرد در فیلم‌های درام کرد.

در بخش بهترین فیلم کمدی/ موزیکال هم این «مریخی» ریدلی اسکات بود که به گلدن گلوب دست پیدا کرد و جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد همین بخش را هم برای مت دیمون کسب کرد. جنیفر لارنس برای «جوی» و بری لارسون برای «اتاق» جوایز بازیگری نقش اول زن را به ترتیب برای فیلم‌های کمدی/موزیکال و درام به دست آوردند. سیلوستر استالونه چهل سال پس از اولین نقش‌آفرینی‌اش در نقش راکی، بار دیگر با فیلم «کرید» نقش قدیمی و شمایل‌گونه خود را زنده کرد و دوباره پس از چهار دهه با ورود به فصل جوایز، گلدن گلوب را برای بازیگری مکمل به دست آورد. کیت وینسلت هم برگزیده بخش بازیگری مکمل زن بود. کوئنتین تارانتینو با فیلم پرامیدش «هشت نفرت‌انگیز» دست خالی برگشت و تنها جایزه بهترین موسیقی، به انیو موریکونه برای فیلم او رسید. تارانتینو رقابت در شاخه فیلم‌نامه‌نویسی را هم به آرون سورکین برای «استیو جابز» واگذار کرد.

طبق پیش‌بینی‌ها گلدن گلوب فیلم مجارستانی «پسر شائول» به کارگردانی لازلو نمش را در بخش بهترین فیلم خارجی سال انتخاب کرد. «درون بیرون» هم در بین انیمشین‌های دیگر، نظر مطبوعات خارجی هالیوود را به خود جلب کرده بود و بهترین کارتون سال لقب گرفت. دنزل واشینگتون بازیگر اسکاری سیاه پوست هم جا پای اشخاصی چون رابرت دنیرو، سیدنی پوآتیه، مورگان فریمن و …. گذاشت و جایزه افتخاری سیسیل بی دمیل را به پاس یک عمر فعالیت سینمایی از آن خود کرد.

جایزه گلدن گلوب هرسال در آمریکا توسط اتحادیه مطبوعات خارجی هالیوود که شامل صد ژورنالیست می‌شوند، به بهترین تولیدات سینمایی و تلویزیونی اهدا می‌شود.

برچسب‌ها: