هنر و تجربه: نخستین جلسه «اتاق شمس» با حضور مسئولان و هنرمندان سینمای مستند ایران در شبکه مستند سیما برگزار شد. نشست هم‌اندیشی که به منظور عملکرد بهتر شبکه مستند سینما گروهی از تصمیم‌گیران و هنرمندان این سینما را به دور هم جمع کرد. امیر تاجیک مدیر شبکه مستند سیما، سید محمدمهدی طباطبایی‌نژاد مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی فرید فرخنده کیش مدیرعامل انجمن سینمای جوان و مستندسازانی چون محمدرضا اصلانی، محمدعلی فارسی، نادر طالب‌زاده (دبیر جشنواره مردمی فیلم عمار) ، مهرداد اسکویی، مرتضی رزاق کریمی مسئول بخش مستند سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، سعید رشتیان رییس انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند، ارد زند رییس هیأت مدیره انجمن مستندسازان، محمد آفریده کارشناس و تهیه کننده، علیرضا کریمی صارمی مدیر جشنواره فیلم کوتاه تهران، محمدرضا بهشتی منفرد مدیر انجمن سینمای جوانان استان تهران، سعید توکلیان معاون فرهنگی و آموزش انجمن سینمای جوانان ایران، مهرداد زاهدیان مستندساز و حمید دهقان پور مدرس سینما در این جلسه حضور داشتند.

امیر تاجیک:
«مراکز متولی سینمای مستند در کشور محدود است و همه از بودجه دولتی استفاده می‌کنند»

محمدرضا اصلانی:
«ظرفیت فیلم‌سازی در شهرستان‌ها بسیار بیشتر از تهران است اما این افراد نادیده گرفته می‌شوند. مهم‌ترین کالای ما فرهنگ است، اگر روی این کالا کار کنیم موفقیت‌های بسیاری در انتظار ما خواهد بود.»

محمد مهدی طباطبایی‌نژاد:
«بدون تعارف برای فیلم مستند همه بازارهای دیگر روی هم دیگر ۲۰ درصد هم نمی‌شود. خانه واقعی سینمای مستند تلویزیون است و همه ما اگر تلاشی می‌کنیم برای تلویزیون است.»

مرتضی رزاق کریمی:
«نظام تولید باید استاندارد باشد و به مستند به عنوان کالای کاملا صنعتی نگاه شود. در این زمینه باید برای تولید مشترک بین‌المللی گام برداشت. در چنین نظامی باید تهیه‌کنندگان حرفه‌ای که البته تعدادشان کم است، محور باشند.»

محمدعلی فارسی:
« تلویزیون باید بازتاب دهنده همه اتفاقات حوزه مستند باشد. آنتن مهمترین قدرت است و اصلا سینمای مستند باید دارای یک برنامه مستقل شبیه «هفت» باشد. حرف بزرگان سینمای مستند همچون استاد اصلانی باید به گوش دیگران برسد.»

نادر طالب‌زاده:
«راه‌اندازی شبکه‌های مهم خبری و تقویت‌ بخش‌های دیگر خبری در تلویزیون های دنیا ناشی از تحولات جمهوری اسلامی و اتفاقاتی چون تصرف سفارت آمریکا است.»

ارد زند:
«سینمای مستند اجتماعی نباید خنثی باشد، چون موضوعات خنثی بیننده ندارد و کسی روی آن سرمایه گذاری نمی کند؛ البته نقد و سیاه نمایی هم مدنظر نیست بلکه تنویر افکار عمومی باید در رأس قرار بگیرد.»

مهرداد اسکویی:
«برای خرید رایت تلویزیونی فیلم‌ها و تاسیس صندوق حمایت از مستندسازان باید تلاش شود. بهتر است فیلم‌سازانی برای شناسایی فیلم‌های بین‌المللی مناسب برای پخش در تلویزیون اقدام کنند.»

محمد آفریده:
«در شرایط فرهنگی حاضر با توجه به مقتضیات موجود، هیچ راهی به جز در کنار هم بودن ظرفیت‌های این کشور برای آبادانی و توسعه وجود ندارد. باید قدر فرصت‌ها را دانست و همه دست‌اندرکاران، همدلانه و با هم برای تحقق آرزوهای فرهنگی این ملت و این کشور تلاش مضاعف داشته باشیم.»

حمید دهقان‌پور:
«نیاز است ما دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد مستند را راه‌اندازی کنیم در حالی که در دانشگاه صداوسیما تنها چهار واحد مستند داریم و این یک فاجعه است.»

برچسب‌ها: