هنروتجربه-: محمد زارع،کارگردان‌ انیمیشن «دخترک آت‌آشغالی» به‌عنوان یکی از اعضای هیات انتخاب یازدهمین جشنواره فیلم‌های مستقل اروپا انتخاب شد. جشنواره‌ای که در اواخر فروردین سال آینده در پاریس برگزار خواهد شد. زارع سال گذشته با «دخترک آت‌آشغالی» در این جشنواره شرکت کرد و نامزد دریافت جایزه بهترین انیمیشن از این جشنواره شد. او این انیمیشن کوتاه را با اقتباس آزادی از یکی از شعرهای تیم برتون ساخته است. شعری به همین نام در مجموعه شعر «مرد غم‌انگیز پسرک صدفی» انتخاب کرده بود.«دخترک آت آشغالی» سال گذشته در گروه هنروتجربه اکران شد. زارع در حال حاضر مشغول ساخت انیمیشن کوتاه دیگری به نام «نقطه» است. داستان «نقطه» درباره شخصیتی است که در یک جامعه پیش‌رفته و مدرن زندگی می‌کند و آناتومی بدنش به نسبت زندگی در یک جامعه پیش‌رفته دچار تغییراتی شده است. تغییراتی که خیلی جاها چندان به کمک او نمی‌آید. زارع می‌گوید که پیش‌تولید این فیلم را از ماه آینده شروع می‌کند و امیدوار است تا سال آینده تولید این فیلم به سرانجام برسد.

شما عضو هیات انتخاب کدام بخش جشنواره هستید؟
من به عنوان یکی از اعضای هیات انتخاب فیلم کوتاه این جشنواره انتخاب شدم. جشنواره بخش‌های انیمیشن و فیلم بلند داستانی هم دارد که من در این بخش قرار است در کنار دیگر اعضای هیات انتخاب، فیلم‌های کوتاهی که به جشنواره فرستاده شدند را انتخاب کنیم.

شرکت در جشنواره سال گذشته و نامزد شدن فیلم‌تان، چه قدر در این انتخاب تاثیر داشت؟
این انتخاب دقیقا به دلیل حضور فیلمم در این جشنواره بود. فیلم کوتاه من در جشنواره سال گذشته نامزد بهترین فیلم انیمیشن شد و نامزد شدن در این بخش دلیل اصلی انتخاب من برای هیات انتخاب امسال بود.

دخترک آت و آشغالی

روند مرسوم انتخاب هیات انتخاب این جشنواره است که از کارگردان‌هایی که فیلم‌شان نامزد دریافت جایزه بوده یا جایزه‌ای دریافت کردند، برای هیات انتخاب سال بعد دعوت می‌شوند؟
بله، جزو روند مرسوم جشنواره هم می‌تواند باشد. اما نامزد شدن فیلمم در این انتخاب خیلی تاثیرگذار بوده است. بیشتر جشنواره‌ها تا آن‌جایی که من اطلاع دارم، کارگردان‌هایی که فیلم‌هایشان در بخش‌هایی که شرکت کردند، نامزد می‌شوند یا جایزه دریافت می‌کنند، دعوت می‌کنند تا جزو هیات انتخاب یا داوران جشنواره باشند. در جشنواره‌های داخلی هم چنین شرایطی وجود دارد.

«جشنواره فیلم مستقل اروپا» چه فیلم‌هایی را برای نمایش در این جشنواره می‌پذیرد؟
در این جشنواره بیشتر فیلم‌هایی که با هزینه شخصی تولید می‌شوند و حمایت‌های آن‌چنانی نداشتند، از سرتاسر دنیا پذیرفته می‌شود. برای موضوع‌های فیلم‌ها محدودیت خاصی وجود ندارد و فیلم‌سازان می‌توانند فیلم‌هایشان را با هر مضمون و داستانی به این جشنواره بفرستند. در این جشنواره استقلال عمل کارگردان و تهیه‌کننده که به بودجه شخصی فیلم ساختند اهمیت زیادی دارد. این جشنواره بیشتر جنبه حمایتی از این دسته فیلم‌سازان دارد.

شما به عنوان کسی که تجربه حضور در این جشنواره را داشتید، به نظرتان کیفیت فیلم‌های حاضر در این جشنواره چه قدر می‌تواند به فیلم‌سازان جوان و مستقل ما کمک کند؟
من سال گذشته فیلم‌های خیلی خوبی در این جشنواره دیدم. در بخش انیمیشن فیلمی از انگلستان شرکت کرده بود که درنهایت جایزه بهترین فیلم جشنواره را هم از آن خودش کرد. این فیلم جزو نامزدهای بهترین انیمیشن اسکار هم بود. به نظرم کیفیت فیلم‌های این جشنواره واقعا در سطح قابل قبولی است و می‌تواند در کنار این که رقابت در این جشنواره را برای فیلم‌سازان بسیار جدی کند، یک کلاس آموزشی بسیار مفید هم برای جوان‌ها باشد.