هنر و تجربه: تهیه‌کننده مستند «خوان بی خان» با اشاره به جایگاه فیلم‌های مستند در سینما از اینکه عده‌ای مخالف حضور مستندها در جشنواره فیلم فجر هستند ابراز تاسف کرد.

محسن استادعلی تهیه کننده مستند «خوان بی خان» که اثرش به بخش مستند سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر راه پیدا کرده است در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر درباره حضور فیلم‌های مستند در این جشنواره گفت:« در جشنواره «سینما حقیقت» فیلم‌های مستند به صورت تخصصی مورد بررسی قرار می‌گیرند و همه نوع فیلم مستندی اعم از کوتاه، نیمه بلند و بلند در آن به رقابت می‌پردازند اما جشنواره فیلم فجر محدودیت‌های خاص خودش را دارد. »

وی با بیان این که منتقدان حضور فیلم‌های مستند در جشنواره فیلم فجر نباید خست به خرج دهند، عنوان کرد:« سال‌هاست که همه منتقدان متفق القول هستند که فیلم‌های مستند می‌توانند عمیق‌تر و پیشروتر از فیلم‌های سینمایی یا داستانی باشند بنابراین نمی‌دانم این بخلی که در دوره‌های مختلف گریبان جشنواره فیلم فجر و یا حتی گروه اکران «هنر و تجربه» را می‌گیرد از کجا نشات گرفته است. »

استادعلی اضافه کرد:« باید کمی واقع بینانه‌تر به این موضوع نگاه کنیم و به یاد آوریم که هر سال مخاطبان فیلم‌های مستند بسیار راضی‌تر از مخاطبان فیلم‌های داستانی از سالن سینما خارج شده‌اند. »

وی درباره جشنواره فیلم فجر امسال گفت:« در سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر اتفاق بسیار خوبی افتاده است و آن حضور یکی از با تجربه‌های عرصه مستند در این بخش است. همیشه دوست داشتیم فضای مستند جشنواره را خود مستندسازان برگزار کنند و دست اندرکاران مستند این فضا را جلو ببرند و امسال در جشنواره فیلم فجر با حضور  مرتضی رزاق کریمی به عنوان دبیر بخش مستند این اتفاق رخ داده است. »

کارگردان  مستند «جایی برای زندگی» با اشاره به اینکه فیلمش برای اولین بار در جشنواره فیلم فجر به نمایش در می‌آید توضیح داد:« اگر فیلم‌های حاضر در جشنواره فیلم فجر متفاوت باشند، قطعا خروجی این جشنواره با جشنواره “سینما حقیقت” متفاوت خواهد بود و در چنین شرایطی شاید نظر مخالفان حضور فیلم‌های مستند در جشنواره فیلم فجر تغییر کند. »

وی در ادامه به اهمیت جایزه‌های جشنواره فیلم فجر اشاره کرد و گفت:« بخش مهمی از جشنواره، جایزه‌های آن است و هر فیلم‌سازی بگوید چنین نیست صادقانه نظرش را نگفته است. من معتقدم جایزه‌های جشنواره فیلم فجر در روند کاری فیلم‌سازان تاثیر و اهمیت زیادی دارند. »

استاد علی به مخاطبان جشنواره فیلم فجر توصیه کرد:« مخاطبان جشنواره فجر به دیدن فیلم‌های مستند بروند اگرچه فیلم‌های مستند بازیگر و سوپراستار ندارند اما این فیلم‌ها پر از رنگ و روح زندگی هستند. »

محین استادعلی پیش از این مستند «ایی برای زندگی» را در گروه هنر و تجربه اکران داشته است و کارگردانی مستند «خوان بی خان» که استادعلی در مقام تهیه‌کننده است را هادی معصوم دوست بر عهده دارد.