هنر و تجربه: شهرام مکری کارگردان فیلم «ماهی و گربه» و عضو شورای سیاست‌گذاری هنر و تجربه که امسال جزو هیات انتخاب بخش «هنروتجربه» جشنواره فیلم فجر بود، در گفت‌و‌گو با سایت آی سینما می‌گوید همه فیلم‌های این بخش از طرف تهیه‌کننده متقاضی شرکت در بخش هنر و تجربه بودند و امسال در این بخش شاهد فیلم شگفت‌انگیزی نبودیم.

شهرام مکری در گفت‌وگو باسایت ‌آی سینما درباره فیلم‌های حاضر در این بخش توضیح می‌دهد:«هر سال و در روزهایی که به جشنواره فیلم فجر نزدیک می‌شویم، همه فکر می‌کنند که این جشنواره بهترین جشنواره فیلم فجر خواهد بود، اما بعد از اختتامیه و دیدن فیلم‌ها همه با خود فکر می‌کنند که نه این جشنواره هم خیلی تفاوتی با جشنواره‌های گذشته نداشت. امسال هم در بخش هنر و تجربه جشنواره ما شاهد فیلم‌های شگفت انگیز نبودیم، فیلم‌های خوب محدود بودند و مابقی فیلم‌ها مطابق پیش بینی متوسط و ضعیف بودند.»

عضو هیات انتخاب بخش هنروتجربه جشنواره فیلم فجر، مهم‌ترین اتفاق جشنواره امسال را عدم حضور فیلم‌های تکراری در بخش‌های مختلف جشنواره فجر می‌داند: «سال گذشته که بخش هنر و تجربه در جشنواره به طور مستقل شروع به فعالیت کرد، برخی فیلم‌ها هم در بخش سودای سیمرغ حضور داشتند و هم در بخش هنروتجربه. مثلا «خداحافظی طولانی» و «اعترافات ذهن خطرناک من» از جمله این فیلم‌ها بودند. امسال قرار شد از تکرار فیلم‌ها در بخش‌های مختلف جشنواره جلوگیری شود تا فیلم‌های بیشتری بتوانند در جشنواره و در بخش هنر و تجربه دیده شوند.»

بعد از مشخص شدن ۲۲ فیلم‌ راه یافته به بخش سودای سیمرغ جشنواره امسال و اعلام فیلم‌های بخش هنر و تجربه، محمد رحمانیان کارگردان «سینما نیمکت» که به بخش هنر و تجربه راه یافته بود، با انتقاد از این موضوع گفت فیلمش یک فیلم کلاسیک است و روایتی ساده دارد و مناسب هنر و تجربه نیست. از سوی دیگر علی حضرتی تهیه‌کننده فیلم «نیم‌رخ‌ها» مرحوم ایرج کریمی هم به دلیل راه نیافتن این فیلم به بخش سودای سیمرغ جشنواره، نامه انتقاد آمیزی نوشت. اما شهرام مکری می‌گوید این‌گونه نبوده که فیلم‌هایی که به سودای سیمرغ راه نیافتند، در «هنر و تجربه» جمع شوند: «تهیه‌کنندگان همه فیلم‌هایی که در بخش هنروتجربه حضور دارند، خودشان متقاضی حضور فیلم‌های‌شان در بخش هنر و تجربه بودند و این امکان وجود ندارد که فیلمی را که تهیه‌کننده آن متقاضی شرکت در هنر و تجربه نیست، در این بخش شرکت داد. فیلم‌های «سینما نیمکت» و «نیم‌رخ‌ها» از جمله فیلم‌هایی بودند که تهیه‌کنندگان آن‌ها فرم حضور در بخش هنر و تجربه را پر کرده بودند و متقاضی شرکت در این بخش بودند. این گفته اصلا صحت ندارد که چون این دو فیلم در سودای سیمرغ نیستند، به هنر و تجربه راه یافتند.»

کارگردان «اشکان، انگشتر متبرک و چند داستان دیگر» در پایان درباره فیلم‌هایی که علاقه داشت آن‌ها را در بخش هنر و تجربه ببیند، می‌گوید: «من فیلم «سینما نیمکت» را در بخش هنروتجربه، سودای سیمرغ و نگاه اول دیدم و اتفاقا آن را پسندیدم. ما خیلی دوست داشتیم «اژدها وارد می‌شود» را هم در بخش هنروتجربه داشته باشیم اما به سودای سیمرغ راه یافت. در مورد «سینما نیمکت» و «نیم رخ‌ها» هم وقتی این فیلم‌ها برای حضور در بخش سودای سیمرغ رای نیاوردند با توجه به اینکه فرم بخش هنر و تجربه را پر کرده بودند به این بخش راه یافتند.»