هنروتجربه:  نشست خبری و رونمایی از  آنونس فیلم «سینما نیمکت» اولین فیلم بلند سینمایی محمد رحمانیان شنبه ۲۶ دی ماه برگزارشد.

محمد رحمانیان به همراه تورج منصوری تهیه کننده و مدیر فیلم‏‌برداری و تعدادی از عوامل و بازیگران فیلم حدود ساعت ۱۲ ظهر روز شنبه ۲۶ دی ماه، در سالن شماره دو پردیس چارسو نشست خبری فیلم «سینما نیمکت» را برگزار کرد. این فیلم برای شرکت در بخش هنروتجربه جشنواره سی‌وچهارم پذیرفته شده است. تورج منصوری در این نشست به روند ساخت این فیلم اشاره کرد: «ما ناچار شدیم تولید را با احتیاط شروع کنیم زیرا فیلم لوکشین‌های زیادی داشت و بخشی از آن در فضای اطراف تهران می‌گذشت. موضوع فیلم یک موضوع نامتعارف بود و با سینمای مرسوم این روز‌ها فاصله داشت. لذا باید در جزئیات دقت زیادی می‌کردیم. اما امروز می‌توانم بگویم ما یک فیلم فرهنگی بسیار سالم ساختیم و به یک دوران تاریخی کشور توجه کردیم و قصه آن دوران را بیان کردیم.» او در ادامه درمورد نمایش فیلم در جشنواره گفت:«وقتی دیدم فیلم سینما نیمکت در بخش اصلی و فیلم‌های اول جشنواره نیست؛ انگار زمین خوردم زیرا با خودم فکر کردم آیا این فیلم نمی‌تواند در بین ۱۱ فیلم خوب جشنواره باشد؟ من از دوره سوم جشنواره در آن حضور داشته‌ام و دو بار نیز سیمرغ بلورین برده‌ام. به همین دلیل تصور می‌کنم این فیلم می‌توانست در بخش بهتری در جشنواره باشد.» او در ادامه افزود:« جشنواره‌ها همیشه نگاه‌های مختلف و متفاوتی به فیلم‌ها داشته‌اند و جدا از اینکه فیلم در جشنواره به نمایش دربیاید یا نه؛ از ارزش‌های فیلم کاسته نمی‌شود و اگر امروز ما قبول کردیم فیلم در گروه هنر و تجربه به نمایش دربیاید؛ برای آن بود که فیلم توسط مخاطبان دیده شود. مخاطب اصلی و کسی که ما را قضاوت می‌کند؛ افرادی هستند که در سالن‌های سینما روی صندلی‌ها می‌نشینند و فیلم را می‌بینند و نظر خود را مطرح می‌کنند.» به گفته منصوری فیلم دوبار تدوین شده‌استیکی از تدوین‌ها توسط کارگردان انجام شده و نسخه بلندی از فیلم است و تدوین دیگر برای اکران در سینما‌ها درنظر گرفته شده است. اما فیلمی که در جشنواره نمایش داده می‌شود همان است که کارگردان آن را تدوین کرده است.» او در بخش دیگری از صحبت‌هایش تاکید کرد: «در جشنواره؛ شتاب زیاد است و بعد از جشنواره ما یک سال سینمایی داریم و فیلم‌ها بهتر می‌توانند آنجا دیده شوند و جذابیت جوایزی مانند اسکار، سیمرغ و… چند روز بعد از گرفتن آن‌ها باقی می‌ماند و مهم؛ دیده شدن فیلم توسط مردم است. فیلم موجود زنده‌ای است که باید به راه خود ادامه بدهد.»

نشست خبری سینما نیمکت

محمد رحمانیان هم در صحبت‌هایش به نحوه شکل‌گیری ایده فیلم اشاره کرد:«ایده فیلم «سینما نیمکت» از یکی از اپیزودهای مجموعه «نیمکت» می‌آید که من سال‌ها قبل آن را ساختم. فیلم بین سال‌ها ۶۸ تا ۷۱ می‌گذرد. البته به غیر از سکانس انتهای فیلم که در زمان حال اتفاق می‌افتد.»رحمانیان با اشاره به اینکه این فیلم اثر وی در سینماست؛ افزود: دوست دارم مردم با سوابق تئاتری من؛ فیلم را ببینند. این فیلم ادای دینی به سینما و تئاتر و هنر دوبله است.»
کارگردان فیلم سینما نیمکت در ادامه با تاکید براینکه نمی‌خواسته به انتخاب‌ها واکنش نشان دهد، گفت:« آنچه بعد از اعلام اسامی فیلم‌ها مرا آزار داد؛ این بود که هیات انتخاب در برنامه‌های مختلفی اعلام می‌کردند ملاک انتخاب‌شان ممیزی نبوده و حرف‌های جیرانی و شجاع‌نوری نیز پیرامون این مساله بود که ملاک انتخاب فیلم‌ها؛ کیفیت آن‌ها بوده که برای من غیرقابل باور بود.» او سپس افزود:« این حرف که گفته شده بعد از «درباره الی»نوشتن فیلم‌نامه براساس خرده پیرنگ در سینمای ایران زیاد شده؛ درست نیست و به نوعی جعل است. همه ما قرار نیست مانند اصغر فرهادی و عباس کیارستمی فیلم بسازیم یا حتی مثل جیرانی. زیرا هرکدام از این‌ها فقط خودشان می‌توانند مثل خودشان فیلم بسازند.»
رحمانیان با اشاره به اینکه نباید در سینما دروغ بگوییم و بهتر است سر حرف خود بایستیم، گفت:«این روز‌ها بعضی‌ می‌گویند باید قواعد بازی را رعایت کنیم مگر سایرین قواعد بازی را رعایت می‌کنند؟ و خود جشنواره مگر قواعد بازی را رعایت کرده است؟ دیگران همه ابزارهای رسانه‌ای و اجرایی را در اختیار دارند و از ما کاری ساخته نیست جز اینکه در یک روزنامه یا خبرگزاری به وضع موجود اعتراض کنیم.»
این کارگردان هم‌چنین درباره حضور فیلمش در بخش هنروتجربه تاکید کرد: « افتخار می‌کنم که فیلم‌ام در بخش هنروتجربه به نمایش درمی‌آید اما اعتراف می‌کنم فیلم من هیچ ربطی به هنر و تجربه ندارد و کار بسیار کلاسیکی است و اگر فیلم خوبی مانند «ماهی و گربه» جزء سینمای هنر و تجربه است؛ دیگر سینما نیمکت نمی‌تواند در این گروه قرار بگیرد و نمایش سینما نیمکت به نوعی نقض غرض است.»

مهتاب نصیر‌پور، بازیگر فیلم «سینما نیمکت» هم گفت: «سودای سیمرغ ویترین جشنواره فیلم فجر است و در دوران جشنواره فیلم‌هایی که در این بخش وجود دارند، بیشتر دیده می‌شوند.»
او با تاکید بر اهمیت نقش اهالی رسانه و خبرنگاران سینمایی در رشد سینما و کمک به دیده شدن فیلم‌ها عنوان کرد: «ما در سینما و تئاتر بسیار مدیون اهالی رسانه هستیم زیرا آن‌ها با مطالب و نقدهای خود حتی نقدهای تند باعث می‌شوند نقاط مثبت و اشکال‌های فیلم در یک اثر دیده شود و به همین دلیل خیلی دوست دارم نقدهای دوستان رسانه را بعد از دیدن این فیلم بخوانم. نظر مطبوعات و خبرنگاران سینمایی و اهالی رسانه در همه جای دنیا مهم است و امروز حتی ما شاهد هستیم که قبل از برگزاری مراسم اسکار، مراسمی برگزار می‌شود به نام گلدن گلوب که بسیار معتبر است و به نوعی اهالی رسانه جایزه خود را می‌دهند و این جوایز تاثیر زیادی در مراسم اسکار دارد و اگر فیلمی در مراسم گلدن گلوب جایزه نگیرد؛ شانس کمی برای اسکار دارد.»

نشست خبری سینما نیمکت

حسین عرفانی از گویندگان قدیمی سینما هم که یکی از بازیگران این فیلم است، درباره نقش خود در سینما نیمکت توضیح داد:« من در این فیلم نقش یک دوبلور قدیمی و فردی را بازی می‌کنم که در زندان است. من؛ کارهای رحمانیان را دنبال می‌کردم و حتی اگر نقشی که برای من درنظر گرفته بودند به اندازه یک خط بود؛ باز هم آن را بازی می‌کردم. فیلم‌نامه این فیلم آنقدر خوب بود که بعد از اتمام آن بازگشتم و دوباره آن را از نو خواندم.»

رضا ناجی (دیگر بازیگر فیلم) نیز با اشاره به علاقه‌مندی خود به همکاری با رحمانیان گفت: «من بازیگر تئاتر بودم و بعد از ۴۷ سال از تئاتر به سینما آمدم و خیلی دوست داشتم در تئاتر با رحمانیان همکاری کنم به همین دلیل روزی که او و تورج منصوری مرا دعوت کردند؛ بسیار خوشحال شدم و حتی شب تا صبح نخوابیدم.»

علی عمرانی هم که در اغلب نمایش‌های رحمانیان حضور داشته و در مجموعه تلویزیونی نیمکت هم حضور داشت، با اشاره به اینکه همیشه تلاش داشته کار آبرومندی از خود ارائه کند،افزود:«باید به خودمان و مخاطبین احترام بگذاریم و ما در این فیلم به دنبال آن بودیم که به دور از هیاهوی سینما فیلمی بسازیم تا مخاطبان راضی باشند.»

در پایان این نشست؛ آنونس فیلم و بخش‌هایی از موسیقی و عکس‌های صحنه و پشت صحنه به نمایش درآمد.

در این جلسه علاوه بر تورج منصوری تهیه‌کننده و مدیر فیلم‌برداری، محمد رحمانیان نویسنده و کارگردان، جمعی از عوامل و بازیگران «سینما نیمکت» هم‌چون اشکان خطیبی، علی عمرانی، مهتاب نصیرپور، اصغر پیران، رضا ناجی و حسین عرفانی(بازیگران) ، فریدون خلعتبری (موسیقی فیلم)، حسن ایوبی (تدوین‌گر)، امیررضا معتمدی (جلوه‌های ویژه )، آنا ثانی (طراح لباس)  حضور داشتند.

عکس:یاسمن ظهورطلب