هنر و تجربه: اعضای هیات داوران بخش مستند سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر معرفی شدند.

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، محمدرضا اصلانى، دکتر احمد ضابطى جهرمى ، مهوش شیخ الاسلامى، معین کریم الدینى و امیر تاجیک به عنوان اعضای هیات داوران بخش مستند سی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم فجر انتخاب شدند. در میان این پنج داور سه داور از بین مستندسازان و دو داور دیگر از مدیران و اساتید دانشگاه هستند.

محمدرضا اصلانی با فیلم‌هایی مثل «جام حسنلو»، «چنین کنند حکایت»، «تاری خانه» و «چیغ» شناخته می‌شود. جامعه هنری ایران در ابتدا محمدرضا اصلانی را با اشعارش شناخت. او از شاعران فعال و مطرح موج نوی دهه چهل بود. اصلانی به خصوص برای اضافه کردن شاعرانگی به سینمای مستند شهرت دارد. در بیست‌ و پنجمین جشنواره فیلم فجر، فیلم «خاطرات یک هفتاد و پنج ساله» او، سیمرغ بلورین ویژه داوران در بخش چشم واقعیت این جشنواره را دریافت کرد.

دکتر احمد ضابطی جهرمی کتاب‌های مرجع زیادی در زمینه سینمای مستند تالیف کرده است. او که دکترای پژوهش هنر و لیسانس سینما از دانشکده هنرهای دراماتیک دارد، مؤلف و مترجم ۲۲ جلد کتاب، ۷۰ مقاله و ۲۰ جلد جزوه آموزشی در زمینه گوناگون بویژه تئوری فیلم، تدوین و فیلم مستند است.

مهوش شیخ‌الاسلامی ساخت فیلم هایی همچون «برگ سبز»، «یوفک»، « اتاق تاریک»، «شیر سنگی»، «پول فرح»، «خانه دوم» و … را در کارنامه هنری خود دارد. او که سال ۱۳۲۴ در ملایر به دنیا آمده است فارغ‌التحصیل مدرسه سینمایی در لندن است و در مجموعه های تلویزیونی«گزارش»، «کوچک جنگلی»، «هزار دستان» و «سربداران» به عنوان مدیر تولید و برنامه ریز همکاری داشته است. از فعالیت های او می‌توان به داوری در جشنواره های فیلم مستند تامپره ۲۰۰۰، جشنواره فیلم کوتاه، جشنواره روورتو ایتالیا ،جشنواره بین المللی سینما حقیقت، جشنواره مستند کیش و جشن خانه سینما اشاره کرد.

معین‌کریم‌الدینی کارگردان جوانی که سال پیش برنده جایزه بهترین مستند از جشنواره فجر با مستند «آتلان» شد، امسال در بین داوران قرار گرفته است. داور جوان این دوره از جشنواره، فارغ التحصیل دانشکده صدا و سیما در رشته کارگردانی سینما است. کریم‌الدینی سینمای حرفه‌ای را با مونتاژ آغاز کرده و سپس وارد عرصه فیلم‌سازی شده است. اولین فیلم او «وقتی ابرها پایین می آیند» در جشنواره سینماحقیقت جایزه بهترین کارگردانی را از آن خود کرد. مستند «آتلان» این کارگردان  امسال نزدیک به نه ماه در گروه سینمایی هنر و تجربه در حال اکران بود.

امیر تاجیک مدیر شبکه مستند سیما متولد ۱۳۶۰ در تهران است. امیر تاجیک مستندساز، دارای لیسانس ادبیات انگلیسی و تهیه‌کننده مستندهای بین‌المللی است. داوری جشنواره‌های تلویزیونی داخلی و بین‌المللی، عضو شبکه مستندسازان اروپا، کارشناس جشنواره فیلم مستند گوآنجوی چین، و مدیریت تولید و مستند شبکه تلویزیونی پرس‌تی‌وی از جمله فعالیت‌های این مستندساز به شمار می‌آید.

برچسب‌ها: