هنر و تجربه: اتوره اسکولا فیلم‌ساز مطرح ایتالیایی و خالق فیلم‌هایی چون «روز بخصوص» با بازی سوفیا لورن و «زشت، کثیف و بد» در سن ۸۴ سالگی درگذشت.

فیلم «روز بخصوص» اسکولا برنده جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم خارجی در سال ۱۹۷۸ شده بود. اسکولا کار خود را در سینما به عنوان فیلمنامه‌نویس آغاز کرد و بعدها در سال ۱۹۷۶ جایزه بهترین کارگردانی جشنواره فیلم کن را برای فیلم «زشت، کثیف و بد» از آن خود کرد. او سال ۱۹۸۰ هم برای فیلم «تراس» با بازی ویتوریو گاسمن و مارچلو ماسترویانی جایزه بهترین فیلم‌نامه کن را برد. هم‌چنین هشت سال بعد در سال ۱۹۸۸ رییس هیات داوران این جشنواره شد. «ما همه همدیگر را خیلی دوست داشتیم» که درباره ایتالیای پس از جنگ جهانی دوم بود، از دیگر آثار درخور توجه اسکولا به شمار می‌آید.

اسکولا حدد ۴۰ فیلم در کارنامه‌اش داشت و به عنوان فیلم‌نامه‌نویس نیز کار می‌کرد.  این کارگردان ایتالیایی سه جایزه دیوید دی دوناتلو موسوم به اسکار سینمای ایتالیا، و سه جایزه سزار و پنج نامزدی اسکار را نیز در کارنامه‌ سینمایی خود داشت. اسکولا به عنوان یکی از قهرمانان نیمه دوم عصر طلایی سینمای ایتالیا پس از جنگ جهانی دوم شناخته می‌شد. ماتئو رنزی نخست وزیر ایتالیا پس از مرگ این کارگردان، در ستایش‌ او گفت: «اسکولا نقش فوق‌العاده‌ای در فرهنگ ایتالیا داشت و فقدان او به شدت حس خواهد شد.»

از اسکولا آخرین بار سال ۲۰۰۳ کمدی «مردم رم» روانه پرده سینماها شده بود. او سال ۲۰۱۳ هم مستندی به نام «چقدر عجیب است نامت فدریکو باشد» را در مورد فدریکو فلینی دیگر فیلم‌ساز اسطوره‌ای ایتالیا ساخته بود.

برچسب‌ها: